Mijn keuken is klein, heel erg klein. Als er twee mensen in staan, voelt het al als een metrowagon in Tokio tijdens de spits. Er kan maar één kastdeurtje tegelijk open – los van de hoeveelheid mensen die in de keuken aanwezig is – en het openen van de besteklade verdrijft minimaal één persoon uit de kleine ruimte. Er zijn dagen dat ik me te groot voel voor mijn keukentje, en ik de dans met de koelkastdeur, de ovenklep, het afwasrek en het raam dat naar binnen opent ingewikkeld vind. Maar goed, het is wel mijn keuken, en ik hou van haar.
Laatst, op een gewone maandagavond, kwamen twee vrienden eten. We waren alle drie verregend en verwaaid en nu al moe van de week. We besloten simpel te eten, vegaburgers met aardappels uit de oven. En in de supermarkt dacht ik ineens, toe konden we apple crumble eten.
Gezamenlijk gingen we de keukendans aan. Ik had een stabiele positie in de hoek, de tweede stond ter hoogte van de oven en er was steeds één iemand die een beetje aan de rand van de ruimte bungelde, die kon soms iets aanpakken en op tafel zetten.
Toen we klaar waren met koken, kon de crumble in de oven. Een halfuur later kondigde de kookwekker het einde van onze hoofdmaaltijd aan. Nieuwe schaaltjes en bestek kwamen tevoorschijn, net als ons nagerecht. De eerste happen deden me denken aan kerst bij mijn opa en oma. We schepten een tweede keer op en de dampende apple crumble verdween als sneeuw voor de zon. Ik was voldaan en heel tevreden over mijn kleine keukentje. Ik zei tegen mijn tafelgenoten hoe blij ik was dat we de moeite hadden genomen om een toetje voor onszelf te maken. Liefde gaat immers door de maag, ook zelfliefde.
Recept
Verwarm de oven voor op 200 graden. Men neme appels, het liefst natuurlijk goudrenetten, want die zijn hard en zuur. Zachtere, zoetere appels zullen sneller tot moes verworden in de oven. Ik zou zeggen, één appel per persoon. Die schil je en snij je in niet te kleine stukjes. Doe ze in een met boter ingevette ovenschaal. Voeg een kaneel toe, wat (bruine) suiker en een beetje citroensap. Meng en laat staan. Ondertussen neem je per appel 30 gram bloem, 10-30 gram suiker (afhankelijk van hoe zoet je bent), 30 gram boter (room-, of plantaardige) en eventueel een grote eetlepel havermout. Kneed dit met de hand tot kruimels. Kruimels kneden kun je eigenlijk niet verpesten, je moet er alleen voor zorgen dat de ingrediënten goed gemengd zijn en de kruimels niet te groot. Verdeel de kruimels over de appels in de schaal en zet in de oven. Bak 30 minuten, maar houd in de gaten of de kruimels niet te snel te bruin worden. Serveer de crumble met een beetje gele vla (vertrouw me! Het is zo lekker!) of een bol vanille-ijs, er is ook hele lekkere veganistische vla. Eet smakelijk!
Beeld: Willis Lam, via Flickr.