Beeld: Anna Berkhof

De vele tv-optredens maakten hem bekend, het briefje aan Mauro zo goed als onsterfelijk. Nu strijdt Henk Bleker voor het lijsttrekkerschap van het CDA. Een kritisch portret." />

Beeld: Anna Berkhof

De vele tv-optredens maakten hem bekend, het briefje aan Mauro zo goed als onsterfelijk. Nu strijdt Henk Bleker voor het lijsttrekkerschap van het CDA. Een kritisch portret." />
Asset 14

Zo. Nu eerst Henk Bleker.

Pony’s fokken, politiek bedrijven of plaatsnemen bij Pauw & Witteman: Henk Bleker draait er zijn hand niet voor om. Na een post in het gevallen kabinet, stelde hij zich op de valreep kandidaat voor het lijsttrekkerschap van het CDA. De leden van die partij hebben vooral veel redenen om níet voor hem te kiezen. Toch lijkt Henk niet stuk te krijgen.

Omheinde idylle

De kritiek op zijn handelen is Bleker inmiddels wel gewend. “Typisch geval van Bleker-bashing”, reageert hij wanneer een krant eind 2011 opnieuw een van zijn halve waarheden aan het licht brengt. De Volkskrant bericht indertijd dat het natuurproject Reiderwolde in Groningen – volgens Bleker een toonbeeld van zijn nieuwe natuurbeleid en zonder subsidie tot stand gekomen – in werkelijkheid meer dan 20 miljoen heeft gekost. Het project is gegund aan twee boeren die Bleker had leren kennen tijdens een boottocht naar Ameland. Over de resultaten zijn specialisten niet bepaald te spreken.

Ook mooi: in een interview met De Telegraaf meldt Bleker in 2011 dat Nederlanders maar eens van het ‘subsidie-infuus’ af moesten. De krant is zo vriendelijk hem niet te confronteren met de 174.372 euro en 96 cent die hij persoonlijk ontving om eigen land tot natuurbestemming om te toveren, zoals Trouw na een beroep op de Wet Openbaarheid van Bestuur heeft aangetoond. Een bezoek aan Blekers natuuridylle is overigens onmogelijk: er staat een groot hek omheen.

Beeld: Anna Berkhof

Loopje met de waarheid

Als staatssecretaris van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie (inmiddels demissionair) is Bleker er vooral voor de boeren; de natuur komt bij hem op de laatste plaats, en wordt in zijn functieomschrijving niet eens genoemd. Een van zijn belangrijkste beslissingen is het niet laten doorgaan van het natuurproject Oostvaarderswold in Flevoland, tegen de wensen van de provincie en natuurorganisaties in. Hiermee brengt hij de zogeheten Ecologische Hoofdstructuur in gevaar, waar Nederland op Europees niveau al harde afspraken over heeft gemaakt.

Amper in het zadel kiest Bleker direct voor de aanval. Meteen na zijn aantreden in oktober 2010 stelt hij dat de natuur in Nederland te veel voor de ‘elite’ is. Hij wijst erop dat je een universiteitsdiploma moet hebben om iets te snappen van Nederlandse natuurgebieden. Een vreemd verweer voor iemand die jarenlang aan de Universiteit van Groningen werkte. Hijzelf zou het allemaal donders goed moeten begrijpen.

Door zijn aanvallende houding verliest hij niet alleen de nuance, maar soms ook de waarheid uit het oog. Zo besluit Bleker eind 2011 dat 150 voorheen beschermde diersoorten niet langer in die categorie vallen. Hij houdt niet van de Nederlandse gewoonte beschermde diersoorten te “knuffelen”. Neem de grutto, aldus Bleker, daarmee gaat het al jaren prima. Als hij erop wordt gewezen dat deze weidevogel sinds de jaren tachtig juist steeds minder voorkomt, is zijn reactie eenvoudigweg: “O, nou ja, moet ik volgende keer beter opletten wat ik zeg.”

Claim to fame

Uiteraard was er het gehannes omtrent het ontpolderen van de Hedwigepolder, waarmee Bleker regelmatig in het nieuws verschijnt. Zijn echte doorbraak bij het grote publiek is echter het onsterfelijke optreden bij Pauw en Witteman, waar Bleker de achttienjarige Mauro Manuel mee vraagt naar een voetbalwedstrijd. Eerst legt hij in de uitzending aan Mauro en diens moeder uitlegt waarom de jongen naar Angola moet worden uitgezet, vervolgens schuift hij Mauro een briefje toe met het (eerst door Mauro afgewezen, later door commentatoren beschimpte) voorstel. Op de vraag wat “compassie” is volgens het CDA, moet Bleker het antwoord schuldig blijven.

Dan de val het gedoogkabinet. Opvallend genoeg is Henk Bleker een van de eerste CDA’ers die afstand neemt van de PVV. Terwijl hij als interim-voorzitter van zijn partij verantwoordelijk was voor het tot stand brengen van de gedoogconstructie, noemt hij de PVV nu een partij die alleen let op het “imago-effect” van maatregelen. Met zijn kandidaatstelling volgt niet lang daarna opnieuw een sterk staaltje blekeriaanse inconsequentie. In januari laat hij tegenover NRC Handelsblad weten zich alleen kandidaat te zullen stellen als er niemand anders is die de moeilijke klus kan klaren. Begin mei is hij als een blad aan een boom gedraaid. Terwijl elf andere CDA’ers zich als kandidaat hebben gemeld, wil Bleker toch graag meedoen.

Leugentje(s) om bestwil

De campagneleider van Bleker is niemand minder dan Jack de Vries, de man die in 2008 Jan-Peter Balkenende aan zijn verkiezingsoverwinning hielp door Wouter Bos en plein public van “draaien” te betichten. Een ervaringsdeskundige dus. Op persoonlijk vlak kunnen Henk en Jack het prima met elkaar vinden. Er is ook genoeg om over te praten. Beiden haalden het nieuws met hun amoureuze escapades. Zo kwam begin dit jaar aan het licht dat Henk Bleker een relatie heeft met een 26-jarige journaliste van NRC Handelsblad. Het hem normaal goedgezinde De Telegraaf berichtte er gretig over. De krant plaatste er een foto naast van de kalende staatssecretaris met een lammetje in zijn handen. Natuurlijk was de relatie op zich niet het probleem. Wel dat de journaliste in kwestie tijdens de verhouding nog een aantal positief getoonzette artikelen over Bleker voor de kwaliteitskrant schreef. In het geval van De Vries ging het om een buitenechtelijke relatie. En het ontroerende was, duidelijk te zien op de voorpagina van De Telegraaf: zijn vrouw en minnares leken op elkaar, ondanks het leeftijdsverschil.

Twee van meest geslepen, manipulatieve geesten van het CDA, zo niet de Nederlandse politiek, hebben elkaar nu gevonden. Bijgestaan door hun vriendinnen, leverde een avondje uit in de Scheveningse Crazy Piano's een slogan op: Eerlijk Helder Henk. Het is waarschijnlijk de meest cynische in de Nederlandse politieke geschiedenis. Dat maakt Bleker echter niet kansloos in de race naar het lijsttrekkerschap. Dinsdagavond zat de Groninger alweer bij zijn favoriete talkshow, Pauw & Witteman. De discussie spitste zich toe op de vraag of hij ‘kwetsbaar’ zou zijn omdat hij voor de samenwerking met de PVV was (niemand zei: omdat hij die samenwerking door de strot van zijn partij had geduwd). Bleker antwoordde dat 68 procent van de CDA-leden op het beroemde Arnhemse congres toch voor samenwerking had gestemd. Die 68 procent, zei Bleker mild, die moest niet worden uitgesloten.

Dit was wel erg cru, zelfs voor Henk Bleker. Binnen het CDA was Bleker immers een van de architecten van de ter ziele gegane minderheidscoalitie. Tegenstanders van een samenwerking met de PVV zette hij onder druk; de geblokte Groninger dreigde ze zelfs uit de partij te trappen. Zijn betrokkenheid werd beloond met een post in het kabinet, hoewel hij zelf in eerste instantie bij hoog en bij laag had beweerd niet in het kabinet zitting te gaan nemen. Het zou niet zijn laatste leugentje om bestwil zijn. Tegenstanders zijn nog niet van hem af, deze wendbare spits van Vlagtwedde. Nu zijn vrienden aan de uiterst rechtse flank zichzelf politiek buitenspel hebben gezet, ziet Bleker opeens weer ruimte op links. Als lijsttrekker van het CDA, zo liet hij deze week weten, wil hij op termijn van kernenergie af.

--
Dit is een gastbijdrage van H. Kuiphof, redacteur van Eurokanjers.

Lijsttrekker of niet, Henk Bleker is al geselecteerd voor Eurokanjers, de site die de Nederlandse machthebbers in één elftal samenbrengt. Onder meer Tofik Dibi, Els Swaab en Frits Bolkestein maken ook deel uit de van de selectie.

Mail

Hard//hoofd is gratis en
heeft geen advertenties

Steun Hard//hoofd

Ontvang persoonlijke brieven
van redacteuren

Inschrijven
test
het laatste
Een eerste keer

Een eerste keer

In dit erotische verhaal vraagt Jochum Veenstra zich af of het opwindend kan zijn om constant expliciete consent te vragen, en of er dan ook echte consent tot stand komt. Een eerste keer is ook gepubliceerd als audioverhaal bij deBuren. 'Als onze monden elkaar raken, lijkt de vriendschap die we bij daglicht hebben weer tot leven te komen.' Lees meer

Balletles

Balletles

In een rumoerig café herinnert een groep meisjes zich heel helder: 'Meisjes zoals wij leren vroeg de kunst van de onwaarneembare volharding.' In dit korte verhaal neemt Marieke Ornelis je mee in een wereld vol witte panty's, billen op een koude vloer en honingachtig vocht, terwijl de intimiteit wegsmelt onder de toneellampen. Lees meer

Pomme d’amour 1

Pomme d’amour

In dit gedicht van Elise Vos vinden de glazen muiltjes en kikkerprinsen uit de klassieke sprookjes hun weg tussen de HR-medewerkers en stadsduiven met verminkte pootjes. Een hoofdpersoon zoekt diens plek in de wereld, terwijl mannen dwars door de ontknoping van het verhaal heen slapen. Lees meer

Ademruimte

Ademruimte

‘Hij kon toen alleen Catalaanse woorden fluisteren en zijn wijsvinger buigen om aan te geven wanneer hij naar buiten wilde om te roken.’ In Ademruimte, van Elisa Ros Villarte, keert het hoofdpersonage terug naar haar ouderlijk huis dat gevuld is met onbekend speelgoed, bevroren maaltijden en beladen vragen. Lees meer

Wifey material

Wifey material

Wifey of wervelwind, Madonna of hoer. Marthe van Bronkhorst had gehoopt dat dit binaire denken passé was, maar helaas, de emancipatietrein blijkt op dit spoor nog steeds haperen. Ik oefen een enorme aantrekkingskracht uit op één specifiek soort mensen: mensen van wie de favoriete contactfrequentie eens in het kwartaal is. Mensen van wie de love... Lees meer

Vrijheid

Vrijheid

Liggend onder de auto van de buren overdenkt een man de relatie tot zijn familie, de gevolgen van zijn gedrag en de reactie van omstanders. Eva Gabriela schreef een kwetsbaar verhaal waarin de dreiging en het ongemak constant voelbaar zijn, en waarin de pleger van huiselijk geweld de hoofdpersoon is. Lees meer

Anders voel ik me zo oud 1

Anders voel ik me zo oud

In dit essay analyseert Loulou Drinkwaard de tegenstrijdige etiquetten die haar zijn geleerd of opgelegd: ‘Tussen u en jou in, zweef ik. De waarden van mijn vader in mijn ene hand en de waarheid van mijn moeder in mijn andere. Mijn oma deelt de kennis van ons moederland en ‘De Nederlander’ bepaalt wat hoort. Ondertussen vond ik een alternatief. Zullen wij elkaar vousvoyeren?’ Lees meer

:De herhaling van de zombie-apocalyps: Op zoek naar een alternatieve dystopie

De herhaling van de zombie-apocalyps: Op zoek naar een alternatieve dystopie

De zombie is een popcultuuricoon. En niet alleen tijdens Halloween! Series als The Walking Dead en The Last of Us volgen de gebaande zombiepaden. Volgens Anne Ballon hebben zombies méér narratief potentieel. In vernieuwende verhalen wordt onderzocht 'hoe wij als halfbewusten de wereld beleven, hoe we opgaan in systemen die we niet hebben gekozen, hoe we verlangen en met verlies omgaan.' Lees meer

Twee dagen

Twee dagen

Rocher Koendjbiharie belicht de verschillende paden die we tijdens de aankomende verkiezingen in kunnen slaan. Kiest Nederland opnieuw voor rechts, en strompelen we verder richting democratisch en moreel verval? Of kiest Nederland toch voor een samenleving waarin we omkijken naar elkaar? 'Alleen fascisten zien antifascisme als een bedreiging.' Lees meer

Vergeten vrouwen 1

Vergeten vrouwen

In dit essay schrijft Anne Louïse van den Dool over vrouwelijke kunstenaars die meer dan ooit in de schijnwerpers staan. Niet alleen hedendaagse makers, maar ook opvallend veel vrouwen die rond 1900 actief waren in de kunstwereld trekken veel aandacht. Met solotentoonstellingen over Suze Robertson, Coba Ritsema en Jo Koster laten musea zien waarom juist deze kunstenaars alsnog een plek in de canon verdienen. Lees meer

De verdwenen kosmonaut

De verdwenen kosmonaut

Duizenden kilometers van de kosmonaut vandaan zit Igor, uitkijkend over de stad, terwijl hij luistert naar de ruis op de tv, naar de beukende eurodance plaat die nog naklinkt in zijn oren en naar een stem die hem probeert te overtuigen terug te komen. In De verdwenen kosmonaut van Thijs van der Heijden raakt een... Lees meer

Steun Hard//hoofd en verzamel kunst!

Hard//hoofd is een vrije ruimte voor nieuwe schrijvers en kunstenaars. We zijn al vijftien (!) jaar gratis toegankelijk en advertentievrij. Zo’n vrije ruimte is harder nodig dan ooit. Steun de makers van de toekomst; sluit je vóór 1 januari aan als kunstverzamelaar en ontvang in januari je eerste kunstwerk!

Word kunstverzamelaar