Asset 14

Schoonheid van de partij: Mogen politieke partijen een eigen esthetiek ontwikkelen?

:Schoonheid van de partij: Mogen politieke partijen een eigen esthetiek ontwikkelen? 1

Politieke inmenging met kunst en esthetiek is vooral iets van vroeger. Tegenwoordig is schoonheid gedepolitiseerd. Patrick Hoop schreef een essay over waarom ons huidige politieke stelsel zich mag - of moet - bemoeien met schoonheid.

Rond februari 1899 loopt vakbondsbaas en SDAP-oprichter Henri Polak de straat af. Aan het einde staat hij stil en tuurt omhoog, de koude Amsterdamse lucht in. Dáár gaat zijn vakbondsgebouw komen. Zijn burcht. De grond is aangekocht. Zesentwintigduizend gulden, een godsvermogen. Tot 1945 heet deze straat de Plantage Franschelaan. Later zal het zijn naam gaan dragen: de Henri Polaklaan. Zijn snor puntend bladert Polak de bouwtekeningen door. SDAP-partijgenoot H.P. Berlage heeft dit arbeiderspaleis ontworpen. Alleen nog de stempel van Publieke Werken, daar wachten ze op. Handgestikte vaandels van Franse generaals, servies van de Russische tsaar, het imposante, het verleidelijke, het mooie? De burcht wordt het Nederlands sociaaldemocratische alternatief. De schoonheid van de elite, voor het gewone volk bereikbaar. Die gedachte warmt hem.

En mij ook, bijna 125 jaar later. Vergeef me een sentimenteel begin. Noem het opbouw. Franse chanson! Mooi zijn die, chansons. En mooi, daar gaat het hier om. Gewoonlijk schrijf ik spreekwoordelijk de kop van rechtse polderregenten, ter bevordering van het menselijk project. Vandaag gaat het over ‘mooi’.

Hoe kan het dat politieke partijen anno nu geen werk maken van schoonheid? Hoe kan het dat schoonheid gedepolitiseerd is? Let maar eens op: onze goedgunstige democratisch gekozen heersers hebben het nauwelijks over wat mooi is. Hoe verdelen we het brood? Mogen mensen die ziek zijn ook brood? Hoe hard mag je rijden terwijl je brood eet? Dat zijn zaken die ze jaar na jaar in de Nederlandse partijprogramma’s afdrukken. Wat de Nederlandse politieke families onder schoonheid verstaan weten we niet. Als een partij-trouwe CDA’er een wijk ontwerpt, vraag ik me af of die wijk anders wordt dan wanneer een VVD’er hem ontwerpt. Het regerende idee lijkt dat kunst een tere bloem is, die alleen groeit zolang je hem ver van de Tweede Kamer vandaan plant. Om platstampen te voorkomen neem ik aan, want waar olifanten vechten wordt het gras vertrapt. Is dat een vervullend antwoord? Wat mij betreft niet.

:Schoonheid van de partij: Mogen politieke partijen een eigen esthetiek ontwikkelen? 2

Ondergeschikt mooi

Mogen partijen een eigen esthetische visie hebben? De liberaal Thorbecke zou me op een ‘kunst is geen regeringszaak’ trakteren. Gerrit Komrij zou ‘kunstenaars zijn zwanen, geen ezels die pakjes dragen’* uit zijn hoed trekken – en ik zou hartelijk met hem mee lachen. Absoluut, Gerritje K. Absoluut moeten we terughoudend zijn om schoonheid een politieke halsband om te doen! Nog los van het feit dat kunst een rare status aparte heeft (het politieke apparaat mag wél kiezen om een bos te kappen waar ik persoonlijk veel moois tegenkom), is de algemene acceptatie dat schoonheid en politieke partijen geheel aparte velden zijn toch vooral nieuwheid uit de 21e eeuw.

Door Italië verspreid kun je zwaarlijvige autoriteitsmausolea vinden: de gebouwen van Mussolini. Liefdeloos, kleinmakend en tegelijkertijd onschadelijk, een beetje zielig, als littekens van steen. Ten kwade kan het dus, je als politieke kracht met mooi bemoeien. De totalitaire partijbaas die kunstopdrachten uitdeelt is soms zelfs afwezig: Marinetti en anderen van het Italiaans futurisme verheerlijkten fascistisch geweld, de oorlog, de moraalloze dadendrang zónder dat Il Duce hen daartoe hoefde te verleiden.

Door de weigering een schoonheidsideaal te formuleren, worden esthetische beslissingen nu vaak door de markt gemaakt

Ten goede kan het ook. De historische missie van de linkerflank kan je ongeveer samenvatten als: maak het mooie toegankelijk voor alle mensen en maak alle mensen ontvankelijk voor het mooie. Het Amsterdams stadsbestuur werkte ongeveer honderd jaar geleden samen met socialistische architecten en kunstenaars als Michel de Klerk aan een ‘waardig woonmilieu’. Woningcomplexen met licht en ruimte verrezen. Op de buitenmuren kunstig gemetselde bakstenen, op de gevels gebeeldhouwde kunstwerken. Vormgevers van wat later de Amsterdamse School zou gaan heten, wilden Amsterdammers via schoonheid verheffen (en warm maken voor het socialistisch ideaal).

Twintig jaar daarvoor liet Henri Polak de Burcht van Berlage bouwen. Tijdens een rondleiding in 2023 (ik was herkenbaar aan het kwijlspoor) werd een anekdote verteld. Een diamantslijper vroeg: ‘Meneer Polak, waarom al dat moois? Wij zijn maar arbeiders, die hebben daar toch niets mee?’ Waarop Polak gepikeerd reageerde dat zijn klasse trotser moest worden: ‘Máár arbeiders? Arbeiders maken de wereld – wie anders verdient die schoonheid?’

Schoonheid en idealen

In een normaal functionerende rechtsstaat – heb je een exemplaar thuis liggen, graag per postpakket opsturen naar mijn huisadres! – zou een visie op schoonheid betwistbaar moeten zijn. Bij een politieke machtswisseling wordt de grondrechtelijke ruimte om iets anders mooi te vinden dan de machthebber (goddank) met rust gelaten. Zelfs tijdens het interbellum, waar kunst als een ‘beschavende gemeenschapsvormende kracht’ werd gezien, klopten er geen censuur-ambtenaren op de deuren. En in onze roerige tijd liggen er na verkiezingen geen brandende romans op straat.

Door de weigering een schoonheidsideaal te formuleren, worden esthetische beslissingen nu vaak door de markt gemaakt. Wie geen eisen heeft, zal moeten schikken. Projectontwikkelaar Jan de Pakkenman weet het namelijk wel. Hij heeft tienduizend goedkope doos-met-glas prefab woningen te koop, en zin om wat te verdienen. Niet kiezen voor mooi wordt automatisch kiezen voor niet mooi. ‘Het is [het streven naar] winst,’ schrijft William Morris vingerwijzend in How We Live and How We Might Live, ‘dat een hele wijk binnen een wolk van zwavelachtige rook verpakt; dat prachtige rivieren verandert in smerige riolen.’

Partij van toen, de partij van nu

Wat een partij is, is in 125 jaar flink veranderd. Dat de massapartij van circa 1920 tot 1980 honderdduizend leden kon trekken, kwam doordat politiek toen levensbeschouwelijk was. De partij was niet één landelijk kantoor met een tabaksgelig systeemplafond. De partij was een trillend organisme met eigen scholen, verenigingen, vakbonden, sportclubs, woningbouwverenigingen en verbanden. Als je in Nederland een gewoon leven had, was je geëngageerd, puur omdat het leven zich in politiek geallieerde organisaties afspeelde. Men was niet lid van een partij, men was deel van de partij. Vanaf de jaren zeventig zette de ontzuiling daar het mes in. Het (politieke) gemeenschapsleven liep leeg. De tijd werd apolitiek. Vakbonden hoorden niet meer bij een partij, verenigingen vielen langzaam uit elkaar. Met die ontbinding sneuvelden ook de georganiseerde kruisverbanden tussen de partij en geëngageerde kunstenaars.

Wat ooit een gebreide trui was, is uit elkaar geplozen tot stof, en dwarrelt nog steeds losjes door de kamer

Die tijd is voorbij. Je moet toch geweldig goed kunnen fantaseren om Nederland anno 2025 apolitiek te noemen. De thermometer van onvrede loopt overal op. De tijd is absoluut een politieke, maar zoals Anton Jäger beargumenteert in zijn werk Hyperpolitiek is het vooral een tijd zonder de partij. De verwachte golfbeweging terug naar de massapartij is er niet. Er zijn ad hoc groepjes en mediahypes. Van een heropleving van levensbeschouwelijke verenigingen is geen sprake. Wat ooit een gebreide trui was, is uit elkaar geplozen tot stof, en dwarrelt nog steeds losjes door de kamer. Collectief antwoorden op grote politieke vragen kan deze stof niet. Een nieuwe esthetiek introduceren tegenover kapitalistisch non-design evenmin. Het is opvallend dat de grote Nederlandse spelers op het gebied van design en vormgeving (de Rem Koolhazen en MVRDV’s van de wereld) een soort generic city bouwen zonder een krachtig georganiseerde tegenbeweging voor meer menselijke architectuur.

:Schoonheid van de partij: Mogen politieke partijen een eigen esthetiek ontwikkelen? 4

Werk maken van nieuwe schoonheid

Werk maken van een permanente organisatie kan het tij keren en ook de bakermat van het mooie zijn. Wanneer een partij vervlochten is in het maatschappelijke leven, kan een bepaalde esthetiek zich ontwikkelen. Dat beneemt de kunst en het mooie niet de adem; dat zorgt voor meer ruimte. Mensen zoeken levensovertuiging bij een partij. Esthetisch besef hoort daarbij. Geef je daar geen richting aan, dan wordt mooi synoniem aan snelweg, hotelkamer en winkelcentrum. Natuurlijk kan dat leiden tot het ‘verstikkende Nederlandse provincialisme en gezapige kleinburgerlijk-christelijke cultuur van de verzuilde moerasdelta’, zoals Frits Boterman in Crisis en Utopie de tijd beschreef waarin Nederlandse ongebonden intellectuelen en schrijvers werkten. Het kan ook leiden tot de Amsterdamse School, of de Burcht van Berlage.

Als de architectuur als een hemelse constellatie samenwerkt is het heerlijk om dáár te zijn. Smaakvolle gepastheid, de unieke vlam van onze cultuur en onze tijd zit gevangen in een goed ontworpen gebouw. Wanneer je tussen die schoonheid loopt, kun je je verbazen en word je door de tijd opgetild.
Je wordt meer dan je was. Schoonheid maakt een plek uniek – de omgeving wordt een manier om je te verhouden, om die wereld terug te begrijpen. Amsterdam zou minder mooi zijn zónder het Rijksmuseum, gracht, Het Schip, en misschien Amsterdam niet zijn. Utrecht zou minder mooi zijn zónder de Neude bibliotheek, Inktpot, Rietveld-Schröderhuis, en misschien Utrecht niet zijn.
De organisatie die een hoge ster laat schijnen, prachtige gewelfde kathedralen bouwt, gekleurd baksteen in het land legt. Díe organisatie verleidt ons. We kunnen verliefd worden op die schoonheid, en daarmee ook een beetje op de partij die de schoonheid deze wereld in brengt.

Zo heb ik in mijn slaapkamer een bronzen beeldje staan. Ik kijk er graag naar. Stevig op een brons plateau staan twee mensfiguren. Samen tillen ze iets, als een gevierde prestatie, de hoogte in. Dat roert me. Wanneer ik naar het beeld kijk, dan denk ik: ja, dat ís ook zo. Atlas was een eenzame straflijder, maar samen kun je verdomme de wereld optillen. Ik denk aan Polak en Berlage. Zij deden het. Schoonheid, ook die maakt me politiek.

* Pots, R. (2001) ‘De tijdloze Thorbecke: over niet-oordelen en voorwaarden scheppen in het Nederlandse cultuurbeleid’. In: Boekmancahier, jrg. 13, nr. 50, 462-473.

Mail

Patrick Hoop (1993) is schrijver, politiek strateeg en voorzitter van de Collectieve Beweging. De oude politieke orde staat op instorten. Patrick werkt hard aan de bloei van een nieuwe.

Hannes Schievink (Die/Hij/Haar) onderzoekt de bombastie van het platte beeld en werkt met een focus op religie, esoterica, en de menselijke ervaring. In diens illustraties staan spel, sfeer en plezier voorop.

Hard//hoofd is gratis en
heeft geen advertenties

Steun Hard//hoofd

Ontvang persoonlijke brieven
van redacteuren

Inschrijven
test
het laatste
Verwachtingen

Verwachtingen

In dit openhartige en genuanceerde essay deelt Sharon van Oost haar twijfels bij het grootbrengen van een jongen in deze vrouwonvriendelijke wereld. Hoeveel ruimte zal ze hem geven? Heeft ze zijn gender niet al te veel bepaald? Hoe kan ze hem helpen om zelf uit te vinden wat mannelijkheid voor hem betekent? Lees meer

Weten we nog wat kunst(matige intelligentie) is?

Weten we nog wat kunst(matige intelligentie) is?

Het Met Gala vroeg dit jaar om mode als belichaamde kunst, maar wat betekent dat eigenlijk? In haar column gebruikt Loïs Blank de rode loper als uitgangspunt voor een kritische blik op hoe mode, lichamelijkheid en creativiteit zich nog tot elkaar verhouden. Lees meer

:Metamorfosen in het Rijksmuseum: verkrachtingscultuur tentoongesteld, maar niet gecontextualiseerd

Metamorfosen in het Rijksmuseum: verkrachtingscultuur tentoongesteld, maar niet gecontextualiseerd

Tussen marmeren goden en mythologische meesterwerken in de tentoonstelling 'Metamorfosen' ziet Nina Läuger vooral een pijnlijk gebrek aan context. Ze vraagt zich af waarom het Rijksmuseum geweld, misogynie en verkrachting in klassieke kunst toont zonder die beelden echt vanuit het heden te bevragen. Lees meer

Baka bana

Baka bana

‘Papa haatte ik omdat hij meer tijd met mama had gekregen dan ik. Mama haatte ik omdat ze me in de steek had gelaten én zwart had gemaakt.’ In dit verhaal van Sophia Blyden komt de hoofdpersoon na een lange tijd zonder contact voor het eerst haar vader weer tegen. Ze besluiten om op een vader-dochterweekend te gaan, op zoek naar verzoening, herinneringen, wie ze geworden zijn zonder elkaar, en de juiste bereidingswijze van baka bana. Lees meer

:Podcast: Maandagavond – Het wachten

Podcast: Maandagavond – Het wachten

Wachten is het thema van de 51ste Maandagavond van De Nwe Tijd. Al tien jaar lang komen een paar theatermakers op doodgewone maandagavonden bij elkaar om een nieuwe tekst voor te lezen over wat hen op dat moment bezighoudt. Tien jaar is een mijlpaal en mijlpalen hoor je te vieren. Dat gaan ze ook doen. Maar dat is pas in de volgende podcast. In deze podcast wachten ze nog. Lees meer

CAPTCHA

CAPTCHA: Can Anyone Prove They’re Clearly Human Anyway?

De relatie tussen mens, dier en internet staat centraal in dit verhaal van Leonie Moreels. De hoofdpersoon balanceert een zieke teckel en een afstandelijke partner die diens identiteit via het internet probeert te achterhalen. Dit alles leidt tot een reflectie over wat echt is en wat niet, en vooral over wat ‘leven’ in verhouding tot het internet betekent. Lees meer

Kom naar ‘Cultuur op de barricade’ op de Reinwardt Academie in Amsterdam! 1

Kom naar ‘Cultuur op de barricade’ op de Reinwardt Academie in Amsterdam!

Kom naar het evenement ‘Cultuur op de barricade – hoe helpen we elkaar?’ op de Reinwardt Academie in Amsterdam! Tijdens deze avond slaan Hard//hoofd, The Collectors Circle en de Reinwardt Academie de handen ineen om te onderzoeken hoe solidariteit de kunstwereld kan veranderen. Reserveer hier je kaartje! De cultuursector voelt vaak als een ‘winner takes... Lees meer

Hoe de genocide overal doorwerkt, zelfs in de spreekkamer van de psycholoog

Hoe de genocide overal doorwerkt, zelfs in de spreekkamer van de psycholoog

Marthe van Bronkhorst ziet: psychische zorg tijdens een genocide is niet neutraal. Lees meer

:Athene: Ergens tussen Grindr, Griekse oudheid en cruisegebieden

Athene: Ergens tussen Grindr, Griekse oudheid en cruisegebieden

Datingapps: een vloek en een zegen. Enerzijds laten ze je toe zonder grenzen gelijkgestemden te ontmoeten, anderzijds monetariseren ze je seks- en relatiebehoeftes. Bestaat er een best of both worlds? Onder de Griekse zon overdenkt Sharvin Ramjan de liefde in al haar vormen. Lees meer

Reuzenalken

De laatste reuzenalk en wat hij ons leert over de klimaatcrisis

In een Brusselse opslagkast staat een vogel die we nooit meer levend zullen zien. We weten al eeuwen hoe soorten verdwijnen en toch lijken we opnieuw weer toe te kijken. Wanneer wordt weten eindelijk handelen? Lees meer

:Kraamtranen: hoe de postpartum depressie de roze wolk van het moederschap doorprikt

Kraamtranen: hoe de postpartum depressie de roze wolk van het moederschap doorprikt

In ons collectieve geheugen lijkt er weinig plaats voor moeders* die na de bevalling lijden aan depressieve gevoelens: deze verhalen ondermijnen het klassieke beeld van het moederschap als een roze wolk. Gelukkig brengen steeds meer vertellingen nuance aan, waarbij de vraag rijst in hoeverre we als maatschappij verantwoordelijkheid dragen voor de eenzaamheid die kersverse moeders kan overvallen. Een essay door Anne Louïse van den Dool. Lees meer

:Over taboedoorbrekende literatuur en langharige auteurs: I Hate Henry

Over taboedoorbrekende literatuur en langharige auteurs: I Hate Henry

Is literatuur links of rechts? Sarah Neutkens duikt in twee klassiekers en gaat na of ze wel zo links zijn als vaak wordt beweerd. Lees meer

:Een lesje kapitalisme: door Shein betalen we straks dubbel bij Zara

Een lesje kapitalisme: door Shein betalen we straks dubbel bij Zara

Wanneer goedkoop steeds goedkoper wordt en luxe verder naar de sterren rijkt, rekt het middensegment zich onverstoorbaar op. In haar column toont Loïs Blank hoe ooit betaalbare merken via een facelift hun high-end ambities najagen. Wanneer zijn we uitgespeeld in dit kapitalistische spel? Lees meer

:Terugblik op de lancering van 'Harnas' in Museum Arnhem 13

Terugblik op de lancering van ‘Harnas’ magazine in Museum Arnhem

Afgelopen maand werd ons nieuwste nummer feestelijk gelanceerd in Museum Arnhem, want Hard//hoofd en Museum Arnhem bundelden de krachten! De tentoonstelling Naakt dat raakt vindt literaire en poëtische verdieping in een speciaal katern in Hard//hoofd magazine Harnas. We blikken terug op het evenement. Lees meer

Winnaar Hooray for the Essay 2026 - Wat zo is

over samen niet weten

Anne Louïse van den Dool won met het essay 'Een middenwereld: over samen niet weten' de derde plaats van Hooray for the Essay 2026. Lees meer

Het sanatorium

Het sanatorium

Elin ligt roerloos op de ligstoel van een sanatorium, hoog in de bergen. Stil en uitgespreid op het terras wordt ze geconfronteerd met een doordringende geur, die ze niet kan identificeren. In dit surreële, filosofische verhaal zoekt Stefanie Gordin naar de betekenis en de verstikkende werking van rust. Lees meer

Introverte mensen zijn awesome

Introverte mensen zijn awesome

In een wereld van schreeuwende extraversie, eert Marthe van Bronkhorst de introverten. 'Doe mij maar ‘raven’-energy. ' Lees meer

Winnaar Hooray for the Essay 2026 - Wat zo is

Tweede plaats Hooray for the Essay 2026 - Dat is dan jouw waarheid

Saar Lermytte won de tweede plek van Hooray for the Essay 2026 met het essay Dat is dan jouw waarheid Lees meer

Dogs that cannot touch each other

Dogs that cannot touch each other

Een theatrale vertelling van Louky van Eijkelenburg over warmte, wrangheid en het controversiële kunstwerk 'Dogs That Cannot Touch Each Other'. Lees meer

:De strijd om vorm: looksmaxxen met volume of bevrijding uit de vorige eeuw?

De strijd om vorm

Dior en Chanel grijpen terug op historische silhouetten, en dat wordt breed gevierd. In haar column onderzoekt Loïs Blank of we ons voldoende bewust zijn van de oude idealen die daarin meekomen, en wat het over onze tijd zegt dat we daar zo enthousiast applaus voor geven. Lees meer

Lees Hard//hoofd op papier!

Hard//hoofd verschijnt vanaf nu twee keer per jaar op papier! Dankzij de hulp van onze lezers kunnen we nog vaker een podium bieden aan aanstormend talent. Schrijf je nu in voor slechts €3 per maand en ontvang in september je eerste papieren tijdschrift. Veel leesplezier!

Word trouwe lezer!