Asset 14

Leven van de kunst? ‘Het kapitalistische systeem is doorgeschoten’

'Schim' - krijt op fotoprint, 2022, Jelly Hogendorp

Het gros van de kunstenaars zal nooit het grote publiek bedienen. Hoewel veel kunstenaars de hoop hebben om opgepikt te worden, komt dat maar weinig makers toe. Nog veel minder kunstenaars mogen werk laten prijken in een museum. Niet iedere kunstenaar is even goed voorbereid op deze deceptie.

In december 2021 schreef Platform BK (die de rol van kunst in de samenleving onderzoekt en actievoert voor een beter kunstbeleid) een open brief waarin zij wezen op het feit dat kunstacademies hun studenten niet goed voorbereiden op de beroepspraktijk. Een van de geformuleerde aandachtspunten luidt: “Geef een eerlijk beeld van de wereld na de academie.”

Hoewel ik het, als kunstenaar, eens ben met Platform BK dat het belangrijk is aandacht te besteden aan het leven na de academie, werd mij de afgelopen jaren steeds duidelijker dat er niet zoiets als ‘de kunstwereld’ bestaat maar meer iets in de richting van een multiverse: verschillende kunstwerelden die op allerlei manieren vormgegeven worden. In een drieluik interview ik kunstenaars, over hoe hún kunstwereld eruitziet.

De eerste kunstenaar is Jelly Hogendorp. Zij studeerde in 2021 af aan de Gerrit Rietveld Academie en is deel van Kunstenaarscollectief De Derde Plaats, waar ikzelf ook deel van uitmaak. Haar werk gaat over thema’s als overgave, de angst voor falen en afwijzing. Jelly: "Wat gebeurt er als ik loslaat? Door mijn werk wil ik tijd en ruimte scheppen om even stil te staan bij wat er is. Als een pleidooi voor aandachtigheid. Ondanks mijn gevoeligheid zoek ik naar groei, naar de volgende stap. Dat zorgt vaak voor veel interne reuring. Ik verlang daardoor ook altijd naar stilte, vertrouwen, overgave. Maar hoe bereik ik dat? In mijn werk maak ik ruimten (2D & 3D) waarin ik weergeef wat er nu voor mij speelt. Dwars door angst of schaamte heen. Ik tast het ‘nu’ af, zoom in en uit door middel van beeld, tekst, performance en sculpturen."

Wat waren je eerste ervaringen na het afstuderen?
Ik had een naïef narratief over het afstuderen, ik dacht dat ik helemaal klaar was voor de kunstwereld. Ik dacht zelfs dat ik tijdens de eindexamenshow misschien wel wat zou verkopen, maar ik werd geen enkele keer benaderd door iemand die iets wilde kopen of om te exposeren. Ik denk dat veel kunstenaars afstuderen met het idee: Nu moet ik ontdekt worden. Er is ook wel een tegenbeweging gaande de laatste tijd, maar de ideeën over wat een kunstenaar succesvol maakt, zoals exposeren, lijken hardnekkig ingesleten.

Heeft niemand je voorbereid op hoe de commerciële kant misschien zou zijn?
Nee, daar hebben we niet veel over gesproken tijdens de academie. De focus lag vooral op betekenis: wat wil je zeggen, wat wil je maken. Dat vind ikzelf ook belangrijker dan de zakelijke kant, maar daardoor stapte ik wel onwetend de kunstwereld in. Na de academie heb ik mij ingeschreven bij de KvK. Dat is verplicht als je geld wilt verdienen met verkoop of een fonds wilt aanvragen. Gek genoeg bestaat er niet een categorie ‘beeldende kunst’ bij de KvK, maar je bent wel direct ondernemer na de academie, zonder kennis.

Interview gaat verder onder de foto.Leven van de kunst? ‘Het kapitalistische systeem is doorgeschoten’ 1 'Als ik alleen ben, hou ik ervan te denken dat de bomen zelf de wind maken' - sculptuur: acrylverf, potlood, krijt op hout, 2021, Jelly Hogendorp

Hoe kijk je aan tegen de commerciële kant van kunstenaarschap?
Voor mij heeft het kunstenaarschap meer te maken met zingeving dan met geld verdienen. Het is niet zo dat ik per se tegen verkoop ben, maar ik wil vrij kunnen nadenken over wat ik maak. Die vrijheid heb ik omdat ik niet afhankelijk ben van verkoop omdat ik al een opleiding had afgerond voordat ik aan de Rietveld begon. Ik zit in een geprivilegieerde positie wat dat betreft, met een baan van 27 uur naast mijn kunstpraktijk.

Voel je vrijheid binnen de kunstwereld?
Er is niet één kunstwereld. Er zijn allerlei wereldjes. De ene kunstenaar werkt op commissie, de ander werkt in een collectief, weer een ander zit bij een galerie. Maar de focus ligt voornamelijk op die dominante, commerciële wereld. Ik voel me aangetrokken tot die waarin er ruimte is voor zelf organiserend werken. Dus niet afhankelijk zijn van galeriehouders, fondsen, commissies of curatoren. Nogmaals, ik kán dat zeggen vanuit mijn positie. Maar het voelt voor mij als emancipatie van de kunstenaar om je los te maken van die dominante systemen.

Is dat de reden waarom je een paar maanden geleden nee hebt gezegd toen je werd benaderd mee te doen met een bekende kunstbeurs?
Ik voelde er niks voor op dat moment. Ik vind het erg vermoeiend om mezelf daar dagenlang te moeten verkopen. Het gaat dan niet zo zeer om het werk maar meer over wie de mooiste stand heeft of het beste kan vertellen. Je staat tussen honderdtwintig andere kunstenaars die hetzelfde aan het doen zijn. Er is concurrentie, je moet investeren om er te mogen staan. Een behoorlijk bedrag zelfs voor beginnende kunstenaars. Als je niks verkoopt heb je dus bijna zevenhonderd euro betaald voor vijf dagen naast eigen werk staan.

Maar je verbreedt je netwerk en leert bovendien toch veel op zo'n beurs?
Ja, dat is al snel het waarvoor je het doet, maar het draait daardoor zo om ons-kent-ons. Het voelt alsof je de juiste mensen moet kennen die je toelaten. Ik vind het belangrijk dat mensen mijn werk kunnen zien, maar daar zijn allerlei manieren voor. Ik ben daarom erg blij met het kunstenaarscollectief De Derde Plaats. Dat gevoel van autonomie behouden, ook binnen een groep, daar word ik gelukkig van.

Waarom vind je het belangrijk dat mensen je werk zien?
Een docent zei eens: “Het werk communiceert pas als iemand ermee geconfronteerd wordt.” Het doet niets als het bij mij op zolder staat. Mijn kunst moet iets kunnen vertellen aan mensen, maar de manier waarop is divers. Ja, ik ben soms bang dat ik de boot mis, bijvoorbeeld toen ik die beurs weigerde. Soms voelt het niet goed als ik bedenk dat ik vooral veel geld in mijn eigen werk heb geïnvesteerd, het voelt als gebrek van erkenning. Ik vind het fijn als mensen mijn werk zien maar dat moet dan wel in zulke mate dat het niet voelt als een dure hobby die ik zelf onderhoud. Volledig vrij ben ik dus ook niet.

In hoeverre is de angst voor afwijzing een reden om niet te willen meedoen aan die dominante kunstwereld?
Dat wordt misschien deels beïnvloed door angst, maar ik vind ook dat het kapitalistische systeem is doorgeschoten. Ik wil graag bijdragen, ook met mijn kunst, aan een wereld waar we collectiever en socialer met elkaar omgaan. Wat betekent het om mens te zijn? Hoe geven we ‘het collectieve’ vorm? Dat vind ik vragen van deze tijd. Ik ben niet opgegroeid met kunst. Ik was nog nooit in een galerie geweest voordat ik naar de Rietveld ging. De kunstsector is gesloten en heeft allerlei ongeschreven regels: dit is een ‘goede’ galerie, die ander heeft geen goede naam. Deze verzamelaars zijn belangrijke spelers, deze curatoren fungeren als gatekeepers. Het is ook een lucratieve wereld. Er zijn allerlei mensen die veel geld verdienen aan kunstenaars en handel. Ik weet niet of ik op die manier wil meedraaien.

Interview gaat verder onder de foto.Leven van de kunst? ‘Het kapitalistische systeem is doorgeschoten’ 2 'Geen titel' - acrylverf en krijt op fotoprint, 2022, Jelly Hogendorp

Ik zou jouw werk niet omschrijven als activistisch werk.
Nee, maar het gaat wel over universele thema’s. Afwijzing, onzekerheid, erbij horen of niet. Ik kom uit een klein dorp in Friesland waar ik een dialect sprak dat in één dorp wordt gesproken. Toen ik daar wegging was ik op zoek naar aansluiting in nieuwe werelden. Taal is daarin een belangrijk onderdeel geweest. Als je naar een kunstacademie gaat is er weer een hele nieuwe taal die je leert. Ook in de kunstwereld wordt er soms zo gesproken dat het slechts voor de happy few is. Ik heb daar enorme moeite mee. De taal die wordt gebruikt om kunst te omschrijven is soms een hoop blablabla die nauwelijks te volgen is en expres moeilijk lijkt te willen doen. Daar gaan veel kunstenaars in mee, en dat wil ik niet.

Welke van de bestaande systemen vind je wel goed?
Ik zie veel mooie plekken waar men kunst programmeert zoals P/////AKT en project space K_o_t_in Amsterdam of Paradys in Friesland. Of werkplaatsen die ruimte bieden aan kunstenaars om te ontwikkelen. Hoewel ook daar geld een rol speelt. Ik zou graag residenties doen, maar ik heb een gezin. Praktisch gezien is dat best lastig als kunstenaar. Veel systemen lijken gericht op de kunstenaars die alle ruimte hebben in hun praktijk maar ook in hun privéleven. Bij veel residenties wordt gemeld dat er geen gezinsleden mee kunnen komen. Ook moet je vaak betalen om te mogen komen werken en als een residentie wel betaald wordt, dan is het vaak niet voldoende om ook thuis de doorlopende kosten te dekken.

Hoe ziet jouw ideale kunstwereld eruit?
Ik zou het interessant vinden als De Derde Plaats meer vorm krijgt en ik wil graag op verassende plekken mijn werk exposeren. Ik ben niet tegen verkoop per se, maar de astronomische bedragen die nu omgaan in de kunst zijn belachelijk: dat is kunst voor de elite. Hoe kan kunst dan nog voor iedereen zijn? Anderzijds, het werk van kunstenaars hoeft niet gratis te zijn en verdient waardering. Kunst is essentieel voor de wereld en het welzijn van de mensen. Dat was ook zichtbaar tijdens corona: massaal werden er boeken gelezen, films gekeken, muziek geluisterd. Misschien ben ik zo kritisch op het financiële aspect omdat ik hoop dat kunst meer is dan een hebbedingetje, ik hoop dat mijn kunst iemand kan raken. Aan het begin van de pandemie overheerste bij mij angst, op de bank was ik veilig, ik lag veel onder dekentjes. Voor een expositie maakte ik een bed, ik bood aan om bezoekers in te stoppen. Een van die mensen zei dat ze aan haar vriend ging vragen of hij haar thuis vaker wilde instoppen, ze was sinds haar kindertijd niet meer ingestopt en merkte dat ze dat had gemist. Dat was een intiem moment tussen haar en mij, twee vreemden. Die intimiteit wordt nu doorgezet door haar en haar vriend. Dat lijkt mij onbetaalbaar.

Voor meer van Jelly, zie: https://jellyhogendorp.com

Dit interview is onderdeel van een drieluik. Lees volgende week het interview met Koos!

Mail

Vivian Mac Gillavry (zij/haar) is antropoloog, beeldend kunstenaar en dyslect. Ze verwondert zich graag over de mens en sociale constructen. Die verwondering uit zich in tekst, beeldend werk en beeld-taalcombinaties.

Hard//hoofd is gratis en
heeft geen advertenties

Steun Hard//hoofd

Ontvang persoonlijke brieven
van redacteuren

Inschrijven
test
het laatste
Waarom stellen journalisten zo weinig vragen?

Waarom stellen journalisten zo weinig vragen?

Bij de media heerst ziekte, journalisten stellen te weinig vragen. Fausto en Marthe van Bronkhorst komen met een behandelplan. Lees meer

Essaywedstrijd: 'Dat is dan jouw waarheid' Hooray for the Essay 2026

'Dat is dan jouw waarheid' Hooray for the Essay 2026

In deze editie van Hooray for the Essay dagen we je uit om na te denken over waarheid. Reageer voor 19 januari. Lees meer

:Schoonheid van de partij: Mogen politieke partijen een eigen esthetiek ontwikkelen? 1

Schoonheid van de partij: Mogen politieke partijen een eigen esthetiek ontwikkelen?

Is politieke inmenging met kunst en esthetiek vooral iets van vroeger, en is schoonheid tegenwoordig gedepolitiseerd? Patrick Hoop schreef een essay over waarom ons huidige politieke stelsel zich mag - of moet - bemoeien met schoonheid. Lees meer

Een eerste keer

Een eerste keer

In dit erotische verhaal vraagt Jochum Veenstra zich af of het opwindend kan zijn om constant expliciete consent te vragen, en of er dan ook echte consent tot stand komt. Een eerste keer is ook gepubliceerd als audioverhaal bij deBuren. 'Als onze monden elkaar raken, lijkt de vriendschap die we bij daglicht hebben weer tot leven te komen.' Lees meer

Politiek is de olifant in de kamer, maar modejournalistiek trekt de deur liever dicht

Politiek is de olifant in de kamer, maar modejournalistiek trekt de deur liever dicht

Mode lijkt glanzend en zorgeloos, maar er schuilt een wereld van politiek achter. Loïs Blank vraagt zich af: wie bepaalt eigenlijk welke verhalen verteld mogen worden? Wat gebeurt er met de progressieve stemmen van een bedrijf dat vooral voor de winst gaat? Lees meer

Suriname - van onafhankelijk land naar natie

Suriname - van onafhankelijk land naar natie

Op 25 november is het 50 jaar geleden dat Suriname onafhankelijk werd van Nederland. Kevin Headley bespreekt hoe de onafhankelijkheid van Suriname tot stand is gekomen en hoe het zich verder ontwikkelt tot natie: van politieke geschiedenis tot hedendaagse successen. Lees meer

Balletles

Balletles

In een rumoerig café herinnert een groep meisjes zich heel helder: 'Meisjes zoals wij leren vroeg de kunst van de onwaarneembare volharding.' In dit korte verhaal neemt Marieke Ornelis je mee in een wereld vol witte panty's, billen op een koude vloer en honingachtig vocht, terwijl de intimiteit wegsmelt onder de toneellampen. Lees meer

De integratie-stok slaat wéér de ‘problematische Moslim’

De integratie-stok slaat wéér de ‘problematische Moslim’

'Een begrip als integratie lijkt een middel om te streven naar een inclusievere samenleving, maar dwingt in feite minderheden om hun culturele en religieuze identiteit op te geven.' Aslıhan Öztürk legt de retoriek bloot waarmee de integratie-stok dreigend boven het hoofd van generaties migranten wordt gehouden. Lees meer

Pomme d’amour 1

Pomme d’amour

In dit gedicht van Elise Vos vinden de glazen muiltjes en kikkerprinsen uit de klassieke sprookjes hun weg tussen de HR-medewerkers en stadsduiven met verminkte pootjes. Een hoofdpersoon zoekt diens plek in de wereld, terwijl mannen dwars door de ontknoping van het verhaal heen slapen. Lees meer

Ademruimte

Ademruimte

‘Hij kon toen alleen Catalaanse woorden fluisteren en zijn wijsvinger buigen om aan te geven wanneer hij naar buiten wilde om te roken.’ In Ademruimte, van Elisa Ros Villarte, keert het hoofdpersonage terug naar haar ouderlijk huis dat gevuld is met onbekend speelgoed, bevroren maaltijden en beladen vragen. Lees meer

Wifey material

Wifey material

Wifey of wervelwind, Madonna of hoer. Marthe van Bronkhorst had gehoopt dat dit binaire denken passé was, maar helaas, de emancipatietrein blijkt op dit spoor nog steeds haperen. Ik oefen een enorme aantrekkingskracht uit op één specifiek soort mensen: mensen van wie de favoriete contactfrequentie eens in het kwartaal is. Mensen van wie de love... Lees meer

Nwe Tijd x Hard//hoofd: Maandagavond – De uitnodiging

Podcast: Maandagavond – De uitnodiging

Deze Maandagavond liep iets anders dan gepland. Of beter gezegd: precies zoals gepland, althans voor iedereen behalve Suzanne Grotenhuis. Met Freek Vielen, Ellis Meeusen en Johannes Lievens, die in de tweede aflevering van dit Maandagavond-seizoen stilstaan bij momenten die je anders aan je voorbij zou laten gaan. Lees meer

Bestel ‘Ik wil, wil jij ook?’ - briefwisseling over seksueel consent 1

Bestel ‘Ik wil, wil jij ook?’ - briefwisseling over seksueel consent

Bestel onze bundel 'Ik wil, wil jij ook?' een briefwisseling over seksueel consent Lees meer

Vrijheid

Vrijheid

Liggend onder de auto van de buren overdenkt een man de relatie tot zijn familie, de gevolgen van zijn gedrag en de reactie van omstanders. Eva Gabriela schreef een kwetsbaar verhaal waarin de dreiging en het ongemak constant voelbaar zijn, en waarin de pleger van huiselijk geweld de hoofdpersoon is. Lees meer

Anders voel ik me zo oud 1

Anders voel ik me zo oud

In dit essay analyseert Loulou Drinkwaard de tegenstrijdige etiquetten die haar zijn geleerd of opgelegd: ‘Tussen u en jou in, zweef ik. De waarden van mijn vader in mijn ene hand en de waarheid van mijn moeder in mijn andere. Mijn oma deelt de kennis van ons moederland en ‘De Nederlander’ bepaalt wat hoort. Ondertussen vond ik een alternatief. Zullen wij elkaar vousvoyeren?’ Lees meer

:De herhaling van de zombie-apocalyps: Op zoek naar een alternatieve dystopie

De herhaling van de zombie-apocalyps: Op zoek naar een alternatieve dystopie

De zombie is een popcultuuricoon. En niet alleen tijdens Halloween! Series als The Walking Dead en The Last of Us volgen de gebaande zombiepaden. Volgens Anne Ballon hebben zombies méér narratief potentieel. In vernieuwende verhalen wordt onderzocht 'hoe wij als halfbewusten de wereld beleven, hoe we opgaan in systemen die we niet hebben gekozen, hoe we verlangen en met verlies omgaan.' Lees meer

Kleding gaat als warme broodjes over de toonbank, maar dat mag wel wat letterlijker

Kleding gaat als warme broodjes over de toonbank, maar dat mag wel wat letterlijker

We weten precies wat er in ons eten zit, maar wat dragen we eigenlijk op onze huid? Net als jij, verlangt Loïs Blank ook naar meer transparantie van de kledingindustrie. Zou die wens dan toch in vervulling kunnen komen? Lees meer

Twee dagen

Twee dagen

Rocher Koendjbiharie belicht de verschillende paden die we tijdens de aankomende verkiezingen in kunnen slaan. Kiest Nederland opnieuw voor rechts, en strompelen we verder richting democratisch en moreel verval? Of kiest Nederland toch voor een samenleving waarin we omkijken naar elkaar? 'Alleen fascisten zien antifascisme als een bedreiging.' Lees meer

Vergeten vrouwen 1

Vergeten vrouwen

In dit essay schrijft Anne Louïse van den Dool over vrouwelijke kunstenaars die meer dan ooit in de schijnwerpers staan. Niet alleen hedendaagse makers, maar ook opvallend veel vrouwen die rond 1900 actief waren in de kunstwereld trekken veel aandacht. Met solotentoonstellingen over Suze Robertson, Coba Ritsema en Jo Koster laten musea zien waarom juist deze kunstenaars alsnog een plek in de canon verdienen. Lees meer

De verdwenen kosmonaut

De verdwenen kosmonaut

Duizenden kilometers van de kosmonaut vandaan zit Igor, uitkijkend over de stad, terwijl hij luistert naar de ruis op de tv, naar de beukende eurodance plaat die nog naklinkt in zijn oren en naar een stem die hem probeert te overtuigen terug te komen. In De verdwenen kosmonaut van Thijs van der Heijden raakt een... Lees meer

Steun Hard//hoofd en verzamel kunst!

Hard//hoofd is een vrije ruimte voor nieuwe schrijvers en kunstenaars. We zijn al vijftien (!) jaar gratis toegankelijk en advertentievrij. Zo’n vrije ruimte is harder nodig dan ooit. Steun de makers van de toekomst; sluit je vóór 1 januari aan als kunstverzamelaar en ontvang in januari je eerste kunstwerk!

Word kunstverzamelaar