In welk harnas hul jij je? Stuur vóór 14 september je pitch in en draag met een (beeld)verhaal, essay, poëzie of kunstkritiek bij aan het magazine ‘Harnas’.
Wereldleiders roepen op tot meer defensie: donkere tijden zouden aanbreken, en we moeten een harnas aantrekken om die te doorstaan. Maar kunnen we ons ook een ander harnas voorstellen? Wat als we onze blinkende capes uit de kast trekken, ons papieren koningskroontjes toe-eigenen en onze gezichten beplakken met parelmoeren glitters? Of toch maar die blauwe jeans en witte sneakers, om te verdwijnen? Er zijn zoveel mogelijke harnassen.
Terwijl de wereld zich bewapent, verkennen wij drag. We hullen ons in een taal die schuurt en onthult. Wat voor harnas zit er om jou heen gewikkeld?
Voor het achtste magazine van Hard//hoofd, dat in maart 2026 verschijnt, zoeken we pitches over bescherming en kwetsbaarheid, over bepantsering, vermomming en ontmanteling. Over hoe je je lichaam toont of juist verbergt, over (beeld)taal als wapen of als schuilplaats.
Lees hieronder de tips en stuur vóór 14 september je pitch voor een beeldverhaal, essay, gedicht of kunstkritiek door dit formulier in te vullen. (We hebben je pitch ontvangen als je het formulier hebt ingevuld en jij daarvan een bevestiging hebt ontvangen.)
We kijken uit naar je bijdrage aan Harnas!
Tips
Algemene tip over de inhoud:
De artistieke missie van Hard//hoofd is het bieden van een podium aan nieuwe makers die in (beeld)verhalen een liefdevolle interactie aangaan met personen, wezens, systemen, neigingen, dreigingen, toekomstbeelden of zichzelf. Onthoud daarbij dat liefde vele uitingsvormen kent; we willen genegenheid niet platwalsen tot enkel de zoete roes van het eerste contact. Wij zijn er voor verdieping en de intieme relaties die volgen wanneer je je engageert. Een kritische houding is het lef hebben om niet voor de makkelijke weg te kiezen. Vier daarom je relaties tot anderen, schuw geen boosheid en verdriet, én sta open om de ander en jezelf te begrijpen. Voor Hard//hoofd maak je om kiertjes in je geest te openen.
Tips per genre
Verhalen en poëzie:
Chef Literair Charlotte Duistermaat: Een originele invalshoek vind ik erg belangrijk als het gaat om fictie- en poëzie-inzendingen voor Harnas. Ik lees graag verhalen die een nieuw thema onderzoeken, of iets op een nieuwe manier invoelbaar maken. Wat de concrete invulling van het thema Harnas wordt, laat ik daarom aan jullie creativiteit over. Maar hoe kom je dan aan zo’n originele invalshoek?
Wat mij altijd helpt, is om onderzoekend te werk te gaan. Wat is een harnas, wat doet een harnas? Je kunt een harnas ter bescherming dragen, of als verhulling van je ware aard. Wanneer is dat harnas beschermend, en wanneer wordt het beklemmend? Maar je kunt een harnas ook dragen op een manier die bevrijding, verzet of saamhorigheid symboliseert. Dan denk ik aan drag, kostuums of regenkleding tegen waterkanonnen. Een harnas kan de drager ervan isoleren van de buitenwereld, of een harnas kan iemand doen opgaan in collectiviteit. Je ziet het: je kunt alle kanten op met dit thema. Ook moedigen we aan om niet alleen hoofdpersonen te kiezen die menselijk zijn – juist de beleving van een ander lichaam kan veel vertellen. Ik hoop dan ook dat jullie dat doen en dat jullie bij je inzending een concrete pitch meesturen, waarin je duidt wat jouw inzending een urgente en relevante toevoeging aan het magazine maakt.
Op zoek naar leesvoer ter inspiratie? Ik dacht onmiddellijk aan De gedaanteverwisseling van Franz Kafka, specifiek de rotte appel in het schild van Gregor Samsa. Of neem een eigentijds verhaal: onlangs publiceerde Ivana Kalas op Hard//hoofd Jonathan de Slakkenman, over een fascinatie voor schildloze naaktslakken. Ook Pieter van de Walle schreef in Lichamen en monden over een soort harnas, namelijk een gemaakt van apathie die de hoofdpersoon enkel doet toekijken terwijl de wereld om hem ineenstort. Of poëzie: afgelopen jaar publiceerden we Herkauwen van Moni Zwitserloot, waarin die in zeer zintuiglijke taal dicht over hoe iemand uit hun oude vel kruipt en opnieuw wordt geboren.
Essays:
Chef Essay en opinie Juul Kruse: Ik wil lezen over harnassen die kracht geven, zoals tienerharnassen (dure, witte sneakers, lichte spijkerbroek, zwarte shirts, veschillende haarlengtes en kapsel afhankelijk van een genderhokje), maar ook de veiligheidsharnassen die klimmers dragen terwijl ze een bos bezetten. Een riddersharnas, op maat gemaakt door een gildesmid in 1431, waarvan een replica is die nu gedragen wordt tijdens larpen. Een bdsm-harnas bestaande uit (nep)leren riemen of juist een gecompliceerd geknoopt harnas van knalrood touw. De anonimiserende harnassen die ICE-agenten inzetten om bij te dragen en bijdraagt aan de angstpolitiek die zij zaaien. De letterlijke harnassen, schild en al, van de ME’ers die tegenover een groep in spijkerbroek en zwart shirt staan. Wat doet het harnas met de drager? En wat doet het met degene die daar tegenover staat?
Maar ik hoop het harnas in de essays en opiniestukken niet alleen tegen te komen als fysieke barrière tegen zwaarden en onaardigheid. Ik hoop juist ook over harnassen te lezen die zich inzetten tegen de huidige bewapeningspolitiek die door zo’n beetje elke politicus te pas en te onpas wordt uitgekraamd. Ik wil lezen over het naakte lichaam als harnas, bijvoorbeeld tijdens de eerste keer seks met een nieuw persoon. Ik wil ook essays over de Dolle Mina’s die hun ontblote buiken inzetten als kwetsbaarheidsharnas. Ik wil lezen over hoe binders mensen meer vrijheid geven, door hun lichaam letterlijk te vervormen en te verharden. Ik wil lezen hoe harnassen de geharnasten meer vrijheid bieden, maar ook hoe het harnas van de één de vrijheid van de ander kan vergroten.
Kort gezegd hoop ik op essays over harnassen in alle vormen en maten, die met een kritische blik kijken naar bewapening, ontwapening, (zelf)bescherming, creativiteit en zelfexpressie.
Kunstkritiek:
Chef Kunst Jorne Vriens: De beschrijving van het schild van Achilles in de Ilias is de oudst overgeleverde tekst over een kunstwerk. Ze vormt meteen een memorabel uitgangspunt voor iedereen die over kunst schrijft: de woorden beschrijven zo verfijnd de taferelen op dit schild dat zelfs Hephaestus, de goddelijke smid, het in metaal nooit zo precies zou kunnen uitvoeren. Woord 1 – Beeld 0.
Net zoals een schild impliceert een harnas iets zachts dat omhuld moet worden. Voor de kunstartikelen binnen het thema ‘Harnas’ zoeken we analyses die laten zien wanneer het instituut werkelijk opkomt voor kunstenaars, en hoe kunst belangrijk kan zijn door zachtheid in plaats van slagkracht.
Een harnas roept beelden op van een krijger, de moedige eenling die zich staande houdt in de strijd. In een gevoeligere uitvoering duikt ook de kunstenaar op in het romantisch ideaal van het eenzame genie. Dit beeld blijft misschien nog steeds ons verwachtingspatroon van de hedendaagse kunstenaar beïnvloedt.
We zijn benieuwd naar kritische besprekingen van tentoonstellingen, performances, installaties, videokunst, fotografie of schilderkunst die het harnas als metafoor onderzoeken. Wanneer beschermt interpretatie, wanneer verstikt zij? Hoe functioneert de white cube als institutioneel harnas?
Een originele, urgente invalshoek is welkom. En zoek naar nieuwe taal voor kunst – niet als anti-intellectuele reflex, maar als kritische strategie die kwetsbaarheden en krachten blootlegt.
Beeldverhalen en strips:
Chef Beeld Jeltje de Koning: De beeldredactie kijkt uit naar vernieuwende, verhalende inzendingen die het harnas als een spectrum onderzoeken. Wat zie je voor je wanneer je aan ‘harnas’ denkt? Wat voel je, wat vraag je je af, wat prikkelt je? Straalt een harnas voor jou een bepaalde hardheid uit, verhult ze een bepaalde zachtheid, of juist andersom? Hoe voelt een harnas? Glad, koud, of juist warm, ruw, zacht?
We zijn vooral erg benieuwd naar welke beeldende technieken er binnen dit thema kunnen worden ingezet. Een harnas is een zeer tactiel iets, waar je qua materiaal alle kanten mee op kan. Tegelijkertijd is ‘harnas’ zeer breed te interpreteren, het zou iets heel abstracts en poëtisch kunnen zijn, die interpretatie is aan jou. We moedigen je aan om ‘harnas’ te onderzoeken vanuit een beeldend technisch aspect, waarbij je materiaal combineert met verhaal. Zie voor inhoudelijke inspiratie de tips van de andere genres.
Hard//hoofd ontleent haar identiteit grotendeels aan haar beeldtaal. Wij zijn op zoek naar verfrissende, vernieuwende en creatieve beelden, gemaakt door makers die met een onderzoekende en zachte blik de wereld waarnemen, maar niet het ruwe en harde schuwen waar dat noodzakelijk is.
Praktisch: Je kan ervoor kiezen om een beeldverhaal in één of twee spreads te vertellen en houd er rekening mee dat in het midden van een spread de rug van het magazine zit en dat daardoor in het midden geen belangrijke informatie kan staan: houd een marge aan van 1 cm. Het formaat van een spread in Hard//hoofd is: breedte 360 mm × hoogte 265 mm. Tot slot, stuur een portfolio (een Instagram, website, of een paar werken waar je trots op bent) mee.
Algemene tip over de stijl:
Hard//hoofd is een literair tijdschrift. We zijn op zoek naar beeldverhalen, proza, poëzie, essays en artikelen die vanuit een artistiek idee zijn geschreven of waarin zintuiglijke taal wordt gebruikt. Met zintuiglijk bedoelen we: taal waarin de lezer wordt meegenomen in hoe iets ruikt, voelt en eruitziet. Bovendien krijgt de lezer het liefst een verrassend idee of detail mee en wordt dat idee in heldere taal geformuleerd. Met ‘Harnas’ nodigen we een geëngageerd geluid uit, maar we zijn niet per se op zoek naar afstandelijke pamfletten. We willen de schrijver altijd leren kennen door diens stijl, onderwerpbenadering, achtergrond en/of schrijfplezier.
Praktisch:
We beoordelen naast een uitdagende inhoud ook de stijl. Voor fictie geldt: hoe vollediger uitgewerkt je ingezonden gedicht of verhaal is, hoe meer kans je hebt. Voeg bij een essay of kunstkritiek minimaal de eerste 500 woorden van je tekst toe (ook hier geldt: volledige teksten hebben meer kans om geselecteerd te worden). Werk bij een beeldverhaal minimaal één afbeelding uit en schets eventueel het vervolg. Zie voor andere praktische vragen de veelgestelde-vragen-paragraaf onderaan deze oproep.
Meer informatie
Welke begeleidende tekst voeg ik toe bij mijn concepttekst of schetsen?
Naast je eerste versie (in het geval van fictie), schetsen (beeldverhalen) of minimaal de eerste 500 woorden (essays) gaat een goede pitch samen met een tekst waarin je uitlegt wat je van plan bent en waar je vragen over hebt. Deze tekst is concreet en enthousiasmerend, niet te gedetailleerd maar ook niet te vaag: maak duidelijk wat je van plan was, hoe het er min of meer uitziet en waar je verder aan wilt werken.
Zijn er dingen waar je nog over wilt sparren of nog niet zeker van bent? Benoem dit vooral in je pitch! Je eigen vragen maken je pitch sterker omdat we een duidelijker beeld hebben van hoe je bijdrage nog kan groeien. Publicaties bij Hard//hoofd hebben altijd redactierondes; we beoordelen een concept en geen definitieve versie.
Neem in 600 woorden in elk geval de volgende informatie op:
- je idee/concept;
- vertel hoe jouw idee aansluit bij het thema;
- waarom jouw verhaal gelezen/gezien moet worden door onze lezers;
- waaraan je wil werken.
Mag ik alles insturen?
Elke vorm die op papier tot zijn recht komt is welkom: proza, poëzie, essay, interview, foto, strip… You name it. Probeer met de inhoud ons vooral te verrassen, interpreteer daarom het thema als een vrij uitgangspunt. Publicaties in het magazine zijn Nederlandstalig en 1.000 tot maximaal 3.000 woorden. Beeldverhalen beslaan maximaal vier pagina’s.
We nemen geen geschreven publicaties in overweging die al elders zijn verschenen. Daarom vragen we ook of je je pitch niet naar andere tijdschriften/titels wilt sturen. We streven naar een magazine waarin diverse interpretaties van het thema ‘Harnas' samenkomen, maar ook pitches die niet overduidelijk aan dit thema refereren, ontvangen we graag.
Ik droeg bij aan het najaarsnummer (Honger), als ik opnieuw iets instuur voor het voorjaarsnummer (Harnas) maak ik dan kans?
Hard//hoofd is een platform voor nieuw talent en verdieping. Omdat we zo veel mogelijk stemmen een podium willen geven hebben we als richtlijn dat we alléén bij hoge uitzondering twee werken van een auteur per jaar in ons papieren tijdschrift plaatsen. De kans dat we je pitch kiezen is daarom klein. Stond je niet in Honger, maar in een eerder nummer? Dan ontvangen we je pitch graag!
Wanneer ontvang ik een eerste reactie?
Eind oktober krijg je te horen of jouw pitch is uitgekozen. Omdat we meer dan honderdvijftig inzendingen verwachten, kunnen we afwijzingen helaas niet van inhoudelijke feedback voorzien.
Mijn idee is gekozen, wat wordt er nu van mij verwacht?
Wordt jouw idee gekozen, dan ga je met een van de chefs van Hard//hoofd in gesprek over de uitvoering. Soms twijfelen we over de haalbaarheid van een pitch maar vinden we het toch belangrijk om feedback te geven en om te zien hoe die feedback wordt verwerkt. Mocht dit zo zijn en twijfelen we over de uiteindelijke publicatie dan zullen we dat duidelijk communiceren. Voor de eerste redactierondes krijg je een paar weken de tijd. Als de inhoud, opbouw en structuur goed is, werk je met een van onze eindredacteuren toe naar een mooie eindversie. De verschijningsdatum van Hard//hoofd Magazine #8 wordt maart 2026. We streven ernaar de bijdrages begin december af te hebben, dus houdt er rekening mee dat je vooral in november hieraan zult werken.
Ik ben een schrijver en wil zelf beslissen wie mijn verhaal illustreert. Kan dat?
In het Hard//hoofd-magazine wordt elke tekst verrijkt met illustraties, onder leiding van de beeldredactie van Hard//hoofd. Als je een sterke voorkeur hebt voor iemand uit je eigen netwerk, kun je deze voorkeur aangeven bij je pitch. Houd er wel rekening mee dat we zowel je tekstvoorstel als de voorkeur voor een gekozen illustrator beoordelen en dat de eindbeslissing altijd bij de redactie ligt.
Vergoedingen
Voor tekstuele bijdragen: 10 cent per woord (essays, kunstkritiek en verhalen zijn tussen de 1.000 en 3.000 woorden, aan de hand van de pitch stelt de redactie een maximum aan het uiteindelijke woordenaantal), voor poezië is de vergoeding 75 euro per gedicht. Voor beeldbijdragen: 75 euro per illustratie of foto (ex. btw), maximaal 150 euro per publicatie.
Ik heb recent een abonnement genomen op Hard//hoofd, wanneer kan ik Hard//hoofd Magazine #7 Honger verwachten?
Op dit moment wordt het Hard//hoofd Magazine: Honger opgemaakt en gedrukt. Halverwege september kan je post van ons verwachten! Het magazine past door de brievenbus. Mocht je na 25 september nog geen magazine ontvangen hebben, stuur dan een mailtje naar kunstverzamelaars@hardhoofd.com.
Wil je het magazine Honger ontvangen, klik dan hier!
Meld je vóór 28 juli 2025 aan als abonnee van Hard//hoofd op papier en ontvang Hard//hoofd Magazine: Honger in september op de mat! Hard//hoofd op papier kent een beperkte oplage, we drukken alleen wat er besteld wordt en kunnen dus geen magazines nazenden. Wees er dus snel bij en meld je aan.
We kijken uit naar jullie verrassende, ontroerende en liefdevolle inzendingen!

Redactie

Jeltje de Koning (zij/haar) is een illustrator uit Utrecht. Ze geeft kleur en vorm aan ons gevoelsleven, hoe we liefhebben, lachen, huilen, vieren, rouwen, stilstaan, reflecteren en weer doorgaan. Gevoel, emotie en contact met elkaar, onszelf en alles wat je ooit geweest bent staat centraal. Wat zie je als je verder kan kijken dan dat er op het eerste ogenblik zichtbaar is?