Asset 14

Marcel van Roosmalen

Een aapje zwijgt, een aapje is blind, een aapje is doof. In de jungle van het bombardement aan tekens, zijnde tekst, geluid, beeld en al het ander moois en lelijks wat verschillende media ons dagelijks voorschotelen, is het moeilijk navigeren tussen de parels en de zwijnen. Hard//hoofd vraagt in de Multimedi-aap elke maand aan een bijzondere Nederlander om de vier beste vormen van beeld, geluid, video en tekst te kiezen. Laat u inspireren.

Foto: Jan Postma

Marcel van Roosmalen is columnist voor nrc.next en publiceerde onder andere in HP/De Tijd, de Varagids en Volkskrant Magazine. Voor zijn Hard Gras-special ‘Je hebt het niet van mij, een tragikomisch verslag van een jaar Vitesse’ ontving hij in 2006 de Nico Scheepmakerbeker, de prijs voor het beste sportboek van het jaar. Van Roosmalen moppert graag op Nederland en Nederlanders, maar past wel op dat hij ‘geen Maarten van Rossem’ wordt.

Beeld

Foto: Martijn van de Griendt

"Deze vrouw is op een seksbeurs en ze zit voor een Oosters decor. Ik denk dan: waarom ga jij je nou uitkleden daar? Wat heb je te winnen? Of ze heeft geen spiegels, of er is haar verteld dat dit leuk is. Je hebt van die stelletjes die elkaar helemaal ophemelen en dan denken dat ze het helemaal zijn. Waarschijnlijk heeft zij zo iemand. Dat soort mensen, daar wil ik dan alles van weten. Je moet je voorstellen dat jij op zondagmiddag naar Utrecht gaat, met de trein, en het voor een bordkartonnen decor gaat liggen doen met je vriend, voor publiek. Want dat gaat hieraan vooraf. Wat gebeurt er in haar hoofd?

Fotograaf Martijn van de Griendt is bezig met een fotoboek over de Kamasutrabeurs. Twee jaar geleden ben ik met hem mee geweest om een verhaaltje bij zijn foto’s te schrijven. Het is vreselijk ordinair daar. Er was bijvoorbeeld een afdeling voor abonnees van een blad, de Roxy of de Foxy, en die lezers konden een fotosessie winnen van zichzelf, in actie. Een uitverkoren stel had de wens om elkaar naakt af te ranselen met bossen prei. Dat deden ze, en daarna gingen ze gewoon op het foodcourt een vruchtenyoghurt en een broodje bestellen. Ze zaten zwijgend tegenover elkaar. Dan denk ik: wat is dit voor leven? Dat intrigeert me en ik vind dat Martijn dat heel mooi vastlegt."

Video

Omroep Gelderland - Nieuwsbericht over (vermeende) illegale houseparty in Velp (7 oktober 2012)

"Hoe cult is dit? Ik ben opgegroeid in Velp en dit speelde zich af om de hoek bij mijn ouders. De burgemeester, mevrouw Van Wingerden, zo’n vrouw met een parelketting, is zó bang dat er in Velp iets gebeurt dat ze alle ME’ers uit de provincie Gelderland erop afstuurt. Ze was natuurlijk bang dat het een tweede Haren (Project X, red.) werd; werd het maar een tweede Haren, sloegen ze de boel maar in mekaar daar. Ik heb een hekel aan Velp en ze haten mij ook. Mijn ouders hebben me gesmeekt om niet meer over het dorp te schrijven, want zij worden erop aangesproken. Maar er was bijvoorbeeld een kattenmoordenaar actief in de buurt, dat is toch apart? Er zijn twaalf katten vermoord! Dat soort dingen gebeurt daar. Maar ik begrijp het wel, het is om depressief van te worden.

Het is een mooi item, knap gemaakt. De journalisten hebben natuurlijk wel een beetje geluk gehad: je verzint het gewoon niet, dat er tien ME-wagens op een dijk staan en dat er dan iemand in een raket voorbij komt fietsen, die dan nog tegen die ME’ers zegt: ‘opzij!’. Dat vind ik humor."

Tekst

Robert Vuijsje - ‘In het Wild’

"Ik heb zo ontzettend gelachen om dit verhaal. Het komt erop neer dat Ray (rapper van het nineties-duo 2Unlimited) dolgraag met Vuijsje wil filosoferen over zijn internationale carrière; die er niet is. Het is ijdelheid. Ik vind dat je het moet verdienen om in het middelpunt te staan. Waarom krijgen wij het privéleven van zoveel mensen in ons gezicht gesmeten, terwijl je het eigenlijk gewoon niet wilt weten? Dit stuk is illustratief voor al die B-artiesten in Nederland. Allemaal mensen die heel weinig kunnen, net als Ray. Natuurlijk, hij heeft wel hits gehad, maar het is iemand die zichzelf compleet overschat. Dat maakt dit stuk zo komisch.

Er zijn ook veel BN’ers die zich Schrijver wanen, die willen ‘het allemaal een keertje opschrijven’. Ik zag bij RTL Boulevard beelden van Daphne Deckers en Richard (Krajicek, haar echtgenoot, red.). Ze waren de dozen met haar nieuwe roman aan het uitpakken en ze was er gelijk maar een paar duizend aan het signeren. Dat zoiets dan een bestseller is vind ik minder leuk, maar ook wel weer komisch omdat ze nu echt denkt dat ze goed kan schrijven. Zelfs Gordon heeft een boek: over de liefde.

Het allerergste is dat die boeken nog verkopen ook, dat succes begrijp ik niet. Waarom zou je iets van Daphne Deckers kopen als je ook zoveel toegankelijke streekromanschrijvers hebt? Waarom zou je een cd kopen van de LA Voices, terwijl er zoveel dingen beter zijn? Jan Smit is toch echt weer vijf klassen beter en dan hebben we het nog over de eerste divisie.

Waar mijn obsessie voor dit soort B-artiesten vandaan komt? Ik verbaas me erover dat mensen er alles aan doen om bekend te worden. Die SBS6-cultuur, die zo populair is, daar ben ik verbijsterd over. De absolute leegheid ervan, Sterren Springen van de Duikplank of weet ik veel, dan zijn we echt bij de laagste vorm aanbeland. Een miljoen mensen kijken daar naar. Van mijn boek worden er misschien driehonderd verkocht: of ik doe iets niet goed, of er is iets mis met het land. Ik denk het laatste. Dat intrigeert me en ik vind het leuk om te beschrijven. Maar ik kan ook iets over uitgeverijmeisjes schrijven hoor, die spreken me bijvoorbeeld aan met: ‘Heb jij nog een boek in de la?’."

Audio

Alex Roeka - De Muur van Geraardsbergen

"Per toeval stuitte ik een paar dagen geleden op dit nummer, via een link op Facebook die ik aanklikte in een moment van verveling: eigenlijk een momentopname, nu dan voor eeuwig. Het is een nummer over wielrennen, waar ik helemaal niet van houd, maar ik vond het meteen mooi. Ik zou willen dat mijn voetbalclub, Vitesse, zo’n clublied had. Een geweldig nummer op niveau, met prachtig taalgebruik: ‘Dan komt de muur en hij bijt meteen, het zuur snijdt door je heen, gemeen’, en later: ‘als de dunne schijt langs je dijen glijdt en de hele zooi rijdt van je weg’. Het is een lijdensweg-lied, een levensverhaal bijna.

Ik sport zelf helemaal niet, ik ben niet echt van het afzien, maar ik vond dat hier zo mooi verwoord. Veel Nederlandstalige muziek heeft echt slechte teksten, het clublied van Vitesse gaat bijvoorbeeld zo: ‘Geel en Zwart zijn onze kleuren, daar kan je echt niets mee gebeuren’. Dat is toch heel, heel treurig? Ik zou willen dat Alex Roeka een nieuw clublied maakt, dat zou ik een droom vinden, maar ik denk dat de Vitesse-supporters dat niet op waarde kunnen schatten. Maar die kunnen wel meer niet op waarde schatten."

-

Onlangs verscheen een bundel met Van Roosmalens recente werk: ‘Gras groeit niet sneller door aan de sprietjes te trekken’.

Mail

Noor Spanjer (Amsterdam, 1982) is freelance journaliste en mediawetenschapper. Als nieuwerwetse minstreel is zij altijd op zoek naar persoonlijke verhalen en daarnaast is ze ideologisch inzetbaar voor feministische zaken en andere nature-nurture kwesties.

Verzamel kunst en steun ons
of word magazine abonnee

Sluit je aan

Wil je meer Hard//hoofd?
Meld je aan voor een nieuwsbrief!

Schrijf je in
test
het laatste
Batik Karas

Batik Karas

In dit verhaal van Ariane Waitz gaat de hoofdpersoon op een vervreemdende reis door Indonesië. Via de eeuwenoude Javaanse kunstvorm batik probeert zij zich te verbinden met het land van haar grootouders. Lees meer

Wat je niet zult zien op tv

Wat je niet zult zien op tv

Hoe links is linkse televisie? Marthe van Bronkhorst kwam achter de schermen en kon haar ogen eigenlijk niet geloven. Lees meer

Hoeveel romcoms tot ik het voel? 1

Hoeveel romcoms tot ik het voel?

De liefde is een onuitputtelijke bron van inspiratie. In films, boeken en muziek blijven mensen proberen haar te vangen, en al die creatieve expressie wordt gretig geconsumeerd – ook door Nouhaila el Khannoussi, die ondanks haar fascinatie voor fictieve liefdes zelf nog nooit verliefd is geweest. In dit persoonlijke essay vraagt ze zich af wat verliefdheid eigenlijk is. Lees meer

Verwijzing naar de tijd dat heksen smolten in water uit meisjeshanden

Verwijzing naar de tijd dat heksen smolten in water uit meisjeshanden

Geïnspireerd door de blikken man uit The Wizard of Oz leidt Elise Vos je over het pad van gele klinkers. Ondanks de bescherming die ons harnas biedt, bevat het kieren die toelaten wat we niet zouden willen voelen. Bovendien: wie wil nu afgestompt raken? Lees meer

Rouw en haar contouren

Rouw en haar contouren

Wat gebeurt er als je grootste angst werkelijkheid wordt? Vorig jaar verloor Ivana Kalaš haar vader. In dit essay onderzoekt ze rouw en angst. Wat als juist het verlies je dichter bij het leven brengt? ‘Zoals je vroeger naar een eclips zou kijken via een cd, kom ik in contact met rouw: via haar contouren.’ Lees meer

Lucifers

Lucifers

‘Het begon met een gat, een gat in de zon.’ Terwijl de opa van Jung-hoo blind wordt, verdwijnt de zon langzaamaan uit de lucht. Met deze alternatieve geschiedenis duikt Siep Hendriks in de commercialisatie van het leven, de mens en diens karakter. Lees meer

Auto Draft 24

Een caleidoscoop van verlangen

‘De zoektocht naar een gemeenschap gaat door. Een gemeenschap die mijn caleidoscopische zijn kan accepteren, waarin ik niet hoef te kiezen tussen delen van mezelf, waarin ik niet exotisch, verdund of onverenigbaar ben.’ In dit essay beschrijft Rocher Koendjbiharie welke moeilijkheden hij ondervindt in zijn levenslange zoektocht naar een gemeenschap waarvan hij zich volwaardig onderdeel kan voelen. Lees meer

Eat the rich! Or get eaten?

Eat the rich! Or get eaten?

‘Munch Musk’, ‘bite Bezos’ of ‘suck Zuck’? Stijn Voogt onderzoekt hoe ook aan kapitaalkritiek flink geld verdiend kan worden. ‘Eat-the-rich-films wakkeren geen honger naar verandering aan, maar lijken deze vooral te stillen.’ Lees meer

Bubbel

Bubbel

‘Ik probeer te begrijpen waarom ik de hele tijd overal onderdoor glip, ook onder de term lesbie, het is een woord waarvan ik de ingang niet vind.’ Tijdens een schrijfresidentie in Parijs verkent Leonore Spee de spanning tussen identiteit, verlangen en lichamelijkheid. Het wordt een zoektocht naar het overbruggen van afstand – tussen mensen en steden, liefdes en labels, gedachten en ervaringen, en hoofd en lijf. Lees meer

Vlindereffect

Vlindereffect

Een wapenfabriek is van nature een harde, troosteloze plek, maar zo kleurrijk als in dit verhaal, heb je het nog nooit gezien. Drie dystopische levens komen samen rondom een fabriek, waardoor de donkerte van de oorlogsindustrie feilloos bloot komt te liggen. Fester Vogels geeft ons drie perspectieven op een vlijmscherpe ontwikkeling, kritisch en tegelijkertijd zó beeldend dat het aan je scherm wil ontsnappen. Lees meer

De stilte (is niet het antwoord)

De stilte (is niet het antwoord)

Stilte. Sinds Marthe van Bronkhorst die zelf niet meer kan horen, luistert ze er heel anders naar. Echte stilte is zeldzaam in ons leven, of lijkt dat maar zo? In delen van mijn oor is het stil. Na een ongelukje deze zomer zijn de trilhaartjes beschadigd. Dat hoor ik niet, want het lichaam overcompenseert daarvoor... Lees meer

Meehuilen met ijskruid

Meehuilen met ijskruid

‘We zijn zo ver verwijderd van ons eigen eten dat we kunst nodig hebben om die verbinding zichtbaar te maken.’ Lisanne Brouwer laaft zich aan (theater)kunst met voedsel in de hoofdrol en neemt je mee in de manieren waarop kunstenaars ecologisch bewustzijn aan de eettafel creëren. Het blijkt een ontdekking van zowel verlangen als walging. Lees meer

De gisting

De gisting

Mara van Herpen vertelt het poëtische en surrealistische verhaal van Toni. Hen werkt in een broodfabriek en begint daardoor te gisten en te schimmelen en verandert in… Ja, in wat eigenlijk? Lees meer

We moeten vaker synchroon dansen

We moeten vaker synchroon dansen

‘Ik betrap mezelf erop dat het moeilijk is hoopvol te zijn in deze tijden, soms voelt het zelfs verkeerd.’ Toch vindt Loïs in haar column ruimte voor hoop. Niet door ons terug te trekken, maar door ons uit te spreken én elkaar te vinden. Minder polarisatie, meer synchronisatie. Lees meer

Soms mis ik mijn handen

Soms mis ik mijn handen

‘Soms mis ik de magnetron / soep uit blik / ingevroren aardappels in partjes.’ Middels essay en poëzie illustreert Martijn van Bruggen met stekende precisie het verband tussen voedsel en klasse en wat het betekent je aan te moeten passen naar hiërarchisch geladen verwachtingen. Lees meer

Moeder van een mislukt idee

Moeder van een mislukt idee

‘Breek ik een idee echt af zoals een zwangerschap beëindigd wordt?’ Roosje van der Kamp voelt een grote noodzaak om iets blijvends te creëren, maar komt niet verder dan vluchtig neergepende fragmenten in haar notities. In dit essay onderzoekt ze – naast de vraag of ouderschap eventueel een valide, tweede optie is – haar worsteling met het professionele schrijverschap. Lees meer

Auto Draft 23

we verbleven in ledikanten / in het huis met zeventig kinderen

'Dat ik gil in een vreemde taal / elke moedertaal breekt zonder bekenden.' Wat voor sporen laat het na als je je moedertaal verliest? Waar blijft de taal en hoe verhoudt je je tot je eigen identiteit na gedwongen migratie? In dit gedicht vangt Bożena Kacica de rouw en de vervreemding die volgden. Lees meer

Als taal de werkelijkheid schept, wat doet oorlogstaal dan?

Als taal de werkelijkheid schept, wat doet oorlogstaal dan?

In de media wemelt het van oorlogstaal. Marthe van Bronkhorst laat zien hoe je de frames kan herkennen: 'Sterf je liever terwijl je je verdedigt of passief?' Lees meer

Denkbeeldige ruimte

Denkbeeldige ruimte

In dit essay onderzoekt Sytske Frederika van Koeveringe hoe schrijven een ruimte opent waarin kwetsbaarheid, verbinding en saamhorigheid zichtbaar worden. ‘Sinds ik ziek ben, voel ik bij vlagen een afgesneden gevoel van de medemens die geen kanker van binnenuit kent.’ Lees meer

Meneer Ouka en de streep

Meneer Ouka en de streep

'‘Het gaat over uw kabouter,’ zegt meneer Ouka.' En dat doet het: in dit verhaal verheft Makki Aimar een niet-lachende tuinkabouter tot het glinsterende middelpunt van zijn verhaal. Waar ieder ander een tuinkabouter niet eens zou zien staan, lijkt het voor de hoofdpersoon in dit verhaal een metafoor voor zingeving te worden. Met dit verhaal won Makki Aimar de schrijfwedstrijd 'Door de ogen van Palomar', georganiseerd door uitgeverij Cossee en Hard//hoofd. Lees meer