Foto: Ilja Keizer
Hanna Bervoets (1984) studeerde media, cultuur en journalistiek in Amsterdam en scriptschrijven in New York en schrijft tot ze erbij neervalt. Interviews, reportages en verhalen van haar hand waren de afgelopen jaren te vinden in onder andere Elsevier Thema, Marie-Claire en De Volkskrant. Vorig jaar verscheen haar goed ontvangen debuutroman Of Hoe Waarom, een tragikomisch verhaal over uiterlijke schijn en het bizarre meisje Flora. Op dit moment is ze iedere zaterdag te lezen achter in het Volkskrant Magazine en werkt ze aan haar tweede roman. Ooit zou ze graag nog een keer stappen met Prinses Amalia en als dode meedoen in een aflevering van Baantjer.
H: "Een jaarlijks "fotomoment" van de Koninklijke familie. Willem Alexander en Maxima spelen dat ze een zandkasteel bouwen. Amalia doet iets met een -ongetwijfeld door de RVD uitgezocht- emmertje, maar kijkt geroutineerd lachend op wanneer een fotograaf haar naam noemt. Dit filmpje had een foto moeten zijn. Want als je een fotomoment filmt, krijg je een haast absurdistisch stukje video-art: even bizar als intrigerend."
H: "In zijn documentaires voert Louis Theroux zichzelf op als personage: een charmante, naïeve Engelsman, die spontaan vraagt wat in hem opkomt. Een trucje. Theroux is lang niet zo naïef als hij zich voordoet. Maar het werkt wel. Hij ontlokt zijn "onderwerpen" prachtige uitspraken. In zijn nieuwere documentaires vind ik Theroux soms iets te moralistisch. Maar dit fragment uit z’n film over Las Vegas, blijft, nou ja, heel fijn."
H: "Een stel collega’s verveelde zich en tadaa: toen maakten ze dit. Zo luidt de mythe tenminste. Waarschijnlijk ging er nogal wat planning aan vooraf, maar dat maakt het resultaat niet minder gezellig. 'Och och och, werkte ik maar op kantooooor...' dacht ik de eerste keer toen ik het zag."
H: "Toddlers and Tiara's is een Amerikaanse documentaireserie over 'child pageants': schoonheidswedstrijden voor kleuters. Deze kinderen worden spray tanned (bruin gespoten), krijgen neptanden in en moeten ingewikkelde, soms quasi-erotische, dansroutines leren. Heel fout ja. En toch kan ik er geen genoeg van krijgen. In deze serie ook veel aandacht voor de hysterische moeders."
H: "Michiel van Erp is wat mij betreft de beste documentairemaker van Nederland. Hij is vooral bekend van Pretpark Nederland en Angst, maar maakte vooral veel korte én lange films voor televisie. In al die films zitten wel een paar hilarische scènes, die soms lijken op de sketches die Arjen Ederveen in de jaren negentig maakte. Het knappe is dat de mensen die Van Erp portretteert ook ontroeren. Eigenlijk maakt hij documentaire tragikomedies."
H: "Hier word ik dus heel rustig van."
H: "RTL4 bestond twintig jaar en jubileumprogramma Typisch RTL blikte terug op De vijf uur show. Of nou ja: op de persoonlijke vete tussen Catherine Keyl en Viola Holt. Best pijnlijk. En dus een FEEST om naar te kijken. Oioioioi..."
H: "Regina Spektor is een van mijn favoriete artiesten. Zelf is ze soms een beetje Heel Erg Theatraal. Maar haar liedjes zijn bijna altijd Heel Erg Mooi."
H: "Celine Dion wordt in veel kringen verguisd. Op internet circuleren dan ook veel filmpjes als deze, waarin ze belachelijk gemaakt wordt en/of zichzelf belachelijk maakt. Tegelijkertijd is Dion een van de best verkopende artiesten van de wereld: ze heeft miljoenen fans. Is Celine briljant of gestoord? Hoe dan ook, ze fascineert me mateloos."
H: "Oké: uiteindelijk staat YouTube toch vooral vol filmpjes van vallende dikke mensen en allerhande neukende dieren. In het kader van de representativiteit presenteer ik u: copulerende schildpadden. En ze hijgen. Heel raar. ECHT heel raar. Hoor maar…. "