Asset 14

'Hoop is het laatste dat sterft, maar op dit moment is de situatie tamelijk hopeloos': Sana Valiulina te gast in Zomergasten

:'Hoop is het laatste dat sterft, maar op dit moment is de situatie tamelijk hopeloos': Sana Valiulina te gast in Zomergasten

Steeds wanneer schrijver Sana Valiulina het over haar moeder heeft, springen de tranen in haar ogen. De ontroering is goed te zien, en valt op. Zeker omdat ze het tijdens de gehele Zomergasten-aflevering vooral veel over haar vader heeft gehad. De man die centraal heeft gestaan tijdens veel van haar werken. Hij inspireerde (samen met haar moeder) de roman Didar en Faroek, speelde de hoofdrol in de documentaire Wend je lichaam naar de zon, en zijn levensgeschiedenis wordt verteld in het aankomende boek Waar alle wegen ophouden. Hij was de man van de goelag, de verbitterde man die geen hoop meer over had. Haar moeder zijn reddende engel, zij had altijd nog wel wat hoop over. Valiulina vertelt dat zij een beetje in het midden van hen twee staat. Daar draait dan ook het grootste deel van de avond om: hoop houden en overeind blijven tegen de achtergrond van immer grimmig Rusland.

Valiulina is als schrijver een product van haar geschiedenis, zo veel is al tijdens de eerste paar zinnen tussen haar en presentator Jelle Brandt Corstius duidelijk. Wat ook meteen duidelijk wordt is dat haar familiegeschiedenis onlosmakelijk verbonden is met die van wat wij nu Estland en Rusland noemen, maar wat toen zij er woonde nog de Sovjet-Unie heette. Langs muziekfragmenten van Estse koren, de documentaire over haar vader en een film over Russische krijgsgevangen neemt ze ons mee die geschiedenis in.

Haar moeder moet op zestienjarige leeftijd vluchten voor het beleg van Stalingrad in 1943. Uiteindelijk komt ze, na bijna op transport te zijn gezet naar Duitsland, aan in Estland, waar ze blijft. Onderweg zijn haar moeder en een zus overleden, haar andere broer en zus is ze lange tijd kwijt geweest.

Valiulina’s vader moest vechten in het Rode Leger. Wanneer ze worden overmeesterd door de Duitsers wordt hij gedwongen te vechten voor hen; het is dat óf sterven in een kamp. In Frankrijk loopt hij over naar de Amerikanen, waar hij even blij is, daar voelt hij zich even mens. Dat mag helaas niet al te lang duren. Al snel wordt hij als krijgsgevangene naar Engeland overgebracht. Na de oorlog ontfermt Stalin zich over de groep mannen door ze – ze hebben immers het Westen aanschouwt – weg te stoppen in enorme kampen. Valiulina’s vader ontkomt pas aan de goelag wanneer Stalin overlijdt. Al met al is hij veertien jaar van huis geweest, waarvan hij er tien doorbracht in verschillende kampen.

Hij antwoordde: ‘Ja, soms was het toch verdomd onaangenaam’

Met deze ouders groeit Valiulina op in Estland. Dat land is dan een bijzondere plek, zo aan de rand van de Sovjet-Unie. Wanneer ze gaat studeren in Moskou wordt ze gezien als een echt Westers meisje, zij had immers Finse televisie kunnen ontvangen. Haar vader blijft zijn hele leven gesloten over zijn geschiedenis. Wanneer ze via via op twaalfjarige leeftijd erachter komt dat hij in een kamp heeft gezeten, wist ze niet eens van het bestaan van de kampen. Op haar tweeëntwintigste vroeg ze hem, tijdens het kijken van een film over een krijgsgevangene, of het erg was geweest. Hij antwoordde: ‘Ja, soms was het toch verdomd onaangenaam.’

Brandt Corstius hint naar de woede-uitbarstingen die haar vader soms had, en vraagt haar of dat iets met zijn geschiedenis te maken had. Valiulina beaamt dat hij af en toe zeker onredelijk kwaad was tegen haar moeder, zus en haarzelf. Maar nuanceert meteen, en geeft aan dat hij vooral een heel goede vader was. Brandt Corstius vraagt niet door.

Dit typeert meteen de rest van het gesprek. Over de meeste onderwerpen praat Valiulina graag, en veel. Soms begint ze zo midden in een verhaal dat het een beetje chaotisch wordt. Brandt Corstius houdt dit redelijk in de gaten, en leidt haar met scherpe vragen terug wanneer nodig. Maar over sommige onderwerpen houdt ze zich liever wat meer op de oppervlakte, wanneer het over haar man gaat bijvoorbeeld (‘Ik ga hem hier niet ontleden, dat vindt hij vast niet fijn.’), maar ook over haar eigen identiteit. Wanneer Brandt Corstius haar vraagt of ze ergens écht wortels heeft, antwoordt ze dat ze dat niet heeft, maar er ook niet mee zit. Ze ziet dit als een luxepositie, ‘Als ik klaar ben met mijn Nederlandse identiteit, ga ik naar mijn Russische, ik zweef er een beetje boven.’ Sinds een aantal jaar woont ze voor de helft van het jaar op Samos, en ondertussen voelt ze zich ook met dit Griekse eiland verbonden.

Ik had graag meer gehoord over deze wirwar aan identiteiten, het verschil tussen huis en thuis, maar daar is in het drukke gesprek weinig ruimte voor. In plaats daarvan verspringt de focus, nadat die in het eerste gedeelte van het gesprek nadrukkelijk op haar familie heeft gelegen, over naar het Rusland van nu. Natuurlijk viel dat te verwachten, en natuurlijk werd dat een prachtig gesprek.

Valiulina begrijpt de haat, maar, tegelijkertijd is ze ervan overtuigd dat de Russen een door en door ongelukkig volk zijn, daar heeft ze mededogen mee

Valiulina praat met veel energie, tegenstrijdige gevoelens en een tikkeltje heimwee over het Rusland waar zij toch zo veel gevormd is. Het lukt haar om aan de hand van een aantal fragmenten een kijker zoals ik, die toch bar weinig weet van de Russische geschiedenis, mee te nemen naar de aard van dat land. Via een film over de middeleeuwen, waarin een Russische krijgsheer met veel geweld zijn broer van de troon probeert te stoten, laat ze zien dat ook Lenin, Stalin en Poetin op de schouders van de anderen voor hen stonden. Via de muziek van Dean Reed (de ‘Rode Elvis’, een overgelopen Amerikaan die erg goed kon zingen) legt ze uit hoe de propaganda van nu eigenlijk een herhaling is van de propaganda van de Sovjet-Unie. En een fragment van een mini-documentaire laat zien hoe de minderheden in het Rusland van nu, harder worden getroffen door de oorlog dan zij die niet in de buitengebieden wonen.

Natuurlijk snapt ze het, wanneer Brandt Corstius aangeeft het moeilijk te vinden nog sympathie voor die Russen op te brengen. ‘Kunnen zij immers niet de straat op, dit keer echt massaal, en zorgen voor structurele verandering?’ vraagt hij zich af. Valiulina begrijpt de haat, maar, tegelijkertijd is ze ervan overtuigd dat de Russen een door en door ongelukkig volk zijn, daar heeft ze mededogen mee. Mededogen is, zo legt ze uit, jezelf overstijgen, je reflexen overstijgen.

Helemaal onbewogen staat ze er ook weer niet in, laat een cartoonfragment zien. In het redelijk bizarre fragment gaat een mannetje op bezoek bij Poetin in zijn bunker. Hij scheldt hem uit en zet hem op zijn plek. Als afscheidscadeau overhandigt hij Poetin een kort Japans zwaard, perfect om er zelf een vlot einde aan te maken. De boodschap is duidelijk, en het enige dat Valiulina erover zegt is: ‘Een sprookje voor het slapengaan.’

Aan het einde van het gesprek vraagt Brandt Corstius haar of ze het gevoel heeft dat ze echt afscheid heeft genomen van Rusland. Valiulina vertelt dat het begin van de oorlog erg heftig voor haar was, ze werd van de ene op de andere dag afgesneden van het land waar ze zo’n grote band mee heeft, en waar haar zus en tantes nog steeds wonen. Maar ze zegt ook dat dit interview een beetje haar afscheid van Rusland is. Dat ze misschien wel eens klaar is voor andere onderwerpen.

Meteen na die zin hint ze naar een boek over haar moeder, en diens geschiedenis, dus of dat vorige statement wel waar is, daar twijfel ik aan. En dat vind ik helemaal niet erg. Valiulina heeft in dit drie uur durende interview een ijzig, eerlijk maar ook genuanceerd beeld neergezet van Rusland, iets dat in deze tijden broodnodig is.

Mail

Juul Kruse is chef Essay en Opinie bij Hard//Hoofd en schrijft soms ook.

Jeltje de Koning (zij/haar) is een illustrator uit Utrecht. Ze geeft kleur en vorm aan ons gevoelsleven, hoe we liefhebben, lachen, huilen, vieren, rouwen, stilstaan, reflecteren en weer doorgaan. Gevoel, emotie en contact met elkaar, onszelf en alles wat je ooit geweest bent staat centraal. Wat zie je als je verder kan kijken dan dat er op het eerste ogenblik zichtbaar is?

Hard//hoofd is gratis en
heeft geen advertenties

Steun Hard//hoofd

Ontvang persoonlijke brieven
van redacteuren

Inschrijven
test
het laatste
Tmettigh x tseghnas 8

Tmettigh x tseghnas

'Ontvreemd en onthéémd,' schrijft Imane Karroumi El Bouchtati over Riffijnse sieraden. Wat betekent dit zilver voor haar en haar identiteit? Lees meer

Neil Armstrong (they/them) 1

Daar ben je, hier zijn we

BredaPhoto, Pride Photo en Tilt organiseerden de tentoonstelling ‘Levenslijnen – queer verhalen in beeld’ en vroegen vier queer auteurs een brief te schrijven aan een geportretteerde. Vandaag lees je de brief van Ayden Carlo: 'Dit hier lijkt helemaal niet over jou te gaan en dat is precies waarom ik je schrijf.' Lees meer

We herkennen vroege signalen van partnergeweld, maar als een bevriende staat geweld pleegt zijn we ineens stekeblind

We herkennen vroege signalen van partnergeweld, maar als een bevriende staat geweld pleegt zijn we ineens stekeblind

Wat als je ogen werken, maar je de patronen niet herkent? Marthe van Bronkhorst kijkt terug op een week van sneeuw en ICE. Lees meer

Neil Armstrong (they/them)

Neil Armstrong (they/them)

BredaPhoto, Pride Photo en Tilt organiseerden de tentoonstelling ‘Levenslijnen – queer verhalen in beeld’ en vroegen vier queer auteurs een brief te schrijven aan een geportretteerde. Vandaag lees je de brief van Trijntje van de Wouw: ‘Ze zoeken zo hard naar buitenaardse wezens dat ze niet zien hoeveel er nog te ontdekken valt recht voor hun neus.’ Lees meer

 1

Beste Dimitri

In november 2025 organiseerden fotofestivals BredaPhoto en Pride Photo samen met Tilt de tentoonstelling ‘Levenslijnen – queer verhalen in beeld’. Daarin onderstreepten en vierden we het belang om in alle vrijheid te kunnen zijn wie je wilt zijn. Vier queer auteurs schreven een brief aan een van de geportretteerden. Lees meer

Taal als brug tussen AI en de menselijke creatie

Taal als brug tussen AI en de menselijke creatie

In een wereld waarin talen verdwijnen en technologie oprukt, stelt Axel Van den Eynden de vraag: kan AI een dode taal weer tot leven wekken? In een reflectieve zoektocht onderzoekt hij de (on)macht van digitale vooruitgang, en de verbindende kracht van taal, verhalen en woorden. Lees meer

Het is tijd om op een totaal andere manier naar de wereld te kijken

Het is tijd om op een totaal andere manier naar de wereld te kijken

Wat is magie? Een mysterieuze familiering gaf Marthe van Bronkhorst een ander perspectief. Lees meer

Lees dit boek vooral niet

Lees dit boek vooral niet

Wat doe je als je een boek leest dat totaal schuurt met je wereldbeeld, maar wel goed geschreven is? Dit overkwam boekenblogger Maartje van Tessel, toen ze een berichtje kreeg van een debutant met de vraag of ze zijn boek wilde lezen. Het zet haar aan het denken over wat literatuur kan en mag zijn. Lees meer

Waarom stellen journalisten zo weinig vragen?

Waarom stellen journalisten zo weinig vragen?

Bij de media heerst ziekte, journalisten stellen te weinig vragen. Fausto en Marthe van Bronkhorst komen met een behandelplan. Lees meer

Essaywedstrijd: 'Dat is dan jouw waarheid' Hooray for the Essay 2026

'Dat is dan jouw waarheid' Hooray for the Essay 2026

In deze editie van Hooray for the Essay dagen we je uit om na te denken over waarheid. Reageer voor 19 januari. Lees meer

Politiek is de olifant in de kamer, maar modejournalistiek trekt de deur liever dicht

Politiek is de olifant in de kamer, maar modejournalistiek trekt de deur liever dicht

Mode lijkt glanzend en zorgeloos, maar er schuilt een wereld van politiek achter. Loïs Blank vraagt zich af: wie bepaalt eigenlijk welke verhalen verteld mogen worden? Wat gebeurt er met de progressieve stemmen van een bedrijf dat vooral voor de winst gaat? Lees meer

Suriname - van onafhankelijk land naar natie

Suriname - van onafhankelijk land naar natie

Op 25 november is het 50 jaar geleden dat Suriname onafhankelijk werd van Nederland. Kevin Headley bespreekt hoe de onafhankelijkheid van Suriname tot stand is gekomen en hoe het zich verder ontwikkelt tot natie: van politieke geschiedenis tot hedendaagse successen. Lees meer

De integratie-stok slaat wéér de ‘problematische Moslim’

De integratie-stok slaat wéér de ‘problematische Moslim’

'Een begrip als integratie lijkt een middel om te streven naar een inclusievere samenleving, maar dwingt in feite minderheden om hun culturele en religieuze identiteit op te geven.' Aslıhan Öztürk legt de retoriek bloot waarmee de integratie-stok dreigend boven het hoofd van generaties migranten wordt gehouden. Lees meer

Wifey material

Wifey material

Wifey of wervelwind, Madonna of hoer. Marthe van Bronkhorst had gehoopt dat dit binaire denken passé was, maar helaas, de emancipatietrein blijkt op dit spoor nog steeds haperen. Ik oefen een enorme aantrekkingskracht uit op één specifiek soort mensen: mensen van wie de favoriete contactfrequentie eens in het kwartaal is. Mensen van wie de love... Lees meer

Anders voel ik me zo oud 1

Anders voel ik me zo oud

In dit essay analyseert Loulou Drinkwaard de tegenstrijdige etiquetten die haar zijn geleerd of opgelegd: ‘Tussen u en jou in, zweef ik. De waarden van mijn vader in mijn ene hand en de waarheid van mijn moeder in mijn andere. Mijn oma deelt de kennis van ons moederland en ‘De Nederlander’ bepaalt wat hoort. Ondertussen vond ik een alternatief. Zullen wij elkaar vousvoyeren?’ Lees meer

:De herhaling van de zombie-apocalyps: Op zoek naar een alternatieve dystopie

De herhaling van de zombie-apocalyps: Op zoek naar een alternatieve dystopie

De zombie is een popcultuuricoon. En niet alleen tijdens Halloween! Series als The Walking Dead en The Last of Us volgen de gebaande zombiepaden. Volgens Anne Ballon hebben zombies méér narratief potentieel. In vernieuwende verhalen wordt onderzocht 'hoe wij als halfbewusten de wereld beleven, hoe we opgaan in systemen die we niet hebben gekozen, hoe we verlangen en met verlies omgaan.' Lees meer

Twee dagen

Twee dagen

Rocher Koendjbiharie belicht de verschillende paden die we tijdens de aankomende verkiezingen in kunnen slaan. Kiest Nederland opnieuw voor rechts, en strompelen we verder richting democratisch en moreel verval? Of kiest Nederland toch voor een samenleving waarin we omkijken naar elkaar? 'Alleen fascisten zien antifascisme als een bedreiging.' Lees meer

Vergeten vrouwen 1

Vergeten vrouwen

In dit essay schrijft Anne Louïse van den Dool over vrouwelijke kunstenaars die meer dan ooit in de schijnwerpers staan. Niet alleen hedendaagse makers, maar ook opvallend veel vrouwen die rond 1900 actief waren in de kunstwereld trekken veel aandacht. Met solotentoonstellingen over Suze Robertson, Coba Ritsema en Jo Koster laten musea zien waarom juist deze kunstenaars alsnog een plek in de canon verdienen. Lees meer

Wil de Nederlander opstaan alsjeblieft?

Wil de Nederlander opstaan alsjeblieft?

Wanneer de VVD pleit voor het bijhouden van gegevens over ‘culturele normen en waarden’ van mensen met een migratieachtergrond, over welke normen en waarden hebben ze het hier dan eigenlijk? Rocher Koendjbiharie neemt de eisen onder de loep die de politiek alleen stelt aan mensen die zichtbaar wortels elders ter wereld hebben. ‘Men wil geen vermenging van culturen en geen uitwisseling van gedachten. De echte eis is assimilatie en het afbreken van wortels.’ Lees meer

Roze, wit, blauw

Roze, wit, blauw

Rechtse en nationalistische partijen laten in hun nieuwste verkiezingsprogramma’s zien dat hun ruimte voor de lhbtqia+-gemeenschap altijd voorwaardelijk is geweest. Journalist Rocher Koendjbiharie legt uit: 'Homoseksualiteit en vrouwenrechten zijn binnen rechtse kringen vaak pas relevant wanneer ze in relatie tot migratie besproken worden.' Lees meer

Lees Hard//hoofd op papier!

Hard//hoofd verschijnt vanaf nu twee keer per jaar op papier! Dankzij de hulp van onze lezers kunnen we nog vaker een podium bieden aan aanstormend talent. Schrijf je nu in voor slechts €3 per maand en ontvang in maart je eerste papieren tijdschrift. Veel leesplezier!

Word trouwe lezer!