Asset 14

‘Booking profiteert, Israël bombardeert’: waarom gerichte demonstraties mij energie geven

:‘Booking profiteert, Israël bombardeert’: waarom gerichte demonstraties mij energie geven 2

Booking.com pretendeert op te komen voor mensenrechten en verdient tegelijkertijd geld aan verhuur in illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Juul Kruse beschrijft hoe het is om tegen dit bedrijf te demonstreren.

Ik kijk uit op een steeds groter wordende zee aan felgekleurde kinderschoenen. Ze komen uit een grote vrachtwagen, twintig paar per vuilniszak, aan elkaar gebonden waar mogelijk. De organisatie is gestroomlijnd, dit is niet de eerste keer. Ongeveer vijftig vrijwilligers zetten de paren in keurige rijen. In sommige schoenen worden knuffels gezet. Giraffen, Winnie de Poohs en grote beren staan nu in de schoenen die verder altijd leeg zullen blijven. Kleine kinderen rennen tussen de rijen door, oudere kinderen helpen met het neerzetten. Omdat er ondertussen al zo veel kinderen zijn overleden in Gaza wordt al tijdens het opzetten begonnen met het voorlezen van de namen. Vrijwilligers wisselen elkaar af tegen de achtergrond van een zeil waarop ‘Let Gaza live’ staat. Het aantal overleden kinderen heeft de print ondertussen ingehaald, terwijl ik kijk wordt het getal 14.000 overgeplakt met een A4-tje met '15.000'.

:‘Booking profiteert, Israël bombardeert’: waarom gerichte demonstraties mij energie geven 1

Soms zijn demonstraties behapbaar, hebben ze een duidelijk doel, en weten ze met dat doel één pilaar omver te werpen, in de hoop dat er meer zullen volgen. Zo zijn er bijvoorbeeld de aanhoudende demonstraties tegen Booking.com. De demonstraties tegen dit bedrijf voelen anders dan de vele sit-ins en de grote wandeldemonstraties. Anders dan het bezetten van universiteiten en het delen van informatie op sociale media. Dat voelt vaak vooral als het proberen om een vuur te doven met je eigen tuf: best onmogelijk. Na zo’n actie voel ik me vaak moe, uitgeput en best verdrietig. Wat heeft dit voor zin?

Maar niet bij de demonstraties tegen Booking.com.

Dit is een prachtig stukje gaslighting, geschreven door de marketingafdeling, die duidelijk niet in contact staat met de realiteit van wat Booking eigenlijk doet

Deze demonstraties worden georganiseerd door een vrij nieuwe coalitie van Workers For Palestine, XR Justice Now en BDS. BDS is een organisatie die is ontstaan vanuit Palestina, en heeft ondertussen wereldwijd groepen vrijwilligers die allemaal het doel van een vrij Palestina nastreven door Boycots, Divestments and Sanctions (BDS). BDS is hierbij uitgesproken geweldloos. BDS had Booking.com al op haar radar sinds 2019, toen een rapport van Amnesty International Booking.com noemde als een van de partijen die profiteert van illegaal bezet gebied in de Westelijke Jordaanoever. Dat is de plek waar Israëlische kolonisten steeds meer illegale nederzettingen plaatsen, en waar ze Palestijnen dus nog verder van hun eigen land verdrijven en hun huizen en bedrijven vernietigen. Ook daar worden Palestijnen gedood door bezetters, ook daar zijn kinderen doodgeschoten. De huidige campagne van BDS heet B.Honest, en roept op tot 'creatieve, geweldloze, impactvolle protestacties tegen Booking.com'.

Booking is van oudsher een Nederlands bedrijf, en heeft nog altijd haar hoofdkantoor in Amsterdam staan. Daar werken 6.500 medewerkers aan de verhuur van hostels, hotelkamers en B&B’s verspreid over de hele wereld. Dus ook op de Westelijke Jordaanoever. Het bedrijf staat al sinds 2020 op de zwarte lijst van de VN voor het faciliteren van de verhuur van vakantielocaties in illegale nederzettingen op Palestijns gebied. Booking draagt hierdoor actief bij aan de schending van mensenrechten, en profiteert hier dus ook nog eens flink van. Dit ontkennen ze overigens zelf, volgens hun website hebben ze mensenrechten zo hoog in het vaandel staan dat ze zelfs een ‘Human Rights FAQ’ hebben. Daarin staat onder andere: ‘As set out in our Human Rights Statement, we are committed to respecting and promoting human rights wherever we do business. As one of the world’s leading digital travel companies, we respect the human rights of our stakeholders by seeking to avoid infringing on the rights of others and working to address adverse human rights impacts with which we are involved.’ Dit is een prachtig stukje gaslighting, geschreven door de marketingafdeling, die duidelijk niet in contact staat met de realiteit van wat Booking eigenlijk doet. Het faciliteren van de verhuur van hotels op illegale bezette gebieden valt niet onder het respecteren van mensenrechten.

Al sinds het begin is er een grote groep medewerkers die actief vraagt om hulp voor acties tegen hun eigen werkgever. Zij willen graag werken bij een bedrijf dat mensenrechten daadwerkelijk belangrijk vindt, in plaats van alleen te doen alsof

Sinds 7 oktober is de campagne tegen Booking in een stroomversnelling gekomen. Er zijn ondertussen al meerdere acties geweest, waaronder flyeracties, om Booking-medewerkers op de hoogte te brengen van waar hun bedrijf onder andere hun geld vandaan haalt, er was een demonstratie waar tientallen medewerkers bij aansloten, en een boodschap werd 's nachts geprojecteerd op NEMO, tegenover het Booking-kantoor, met ‘STOP PROFITING FROM ILLEGAL SETTLEMENTS!!’. Na geen van de acties besloot Booking om te stoppen met de verhuur van de locaties op de West Bank.

:‘Booking profiteert, Israël bombardeert’: waarom gerichte demonstraties mij energie geven

De acties die worden uitgevoerd tegen Booking worden gesteund door de eigen medewerkers van het verhuurplatform. Al sinds het begin is er een grote groep die actief vraagt om hulp voor acties tegen hun eigen werkgever. Zij willen graag werken bij een bedrijf dat mensenrechten daadwerkelijk belangrijk vindt, in plaats van alleen te doen alsof.

Booking heeft gereageerd op de zorgen van de organisatoren van de B.Honest-campagne met een e-mail waarin ze vooral de voordelen van reizen voorop stellen, en zeggen dat reizigers zelf de keuzes mogen maken waar zij naartoe willen gaan. Daarbij wordt niet ingegaan op het feit dat ze op de zwarte lijst van de VN staan, noch op het feit dat Booking profiteert van de verhuur van deze locaties. In plaats daarvan geven ze aan dat ze continu in gesprek zijn met ‘experts van zakendoen en mensenrechten in de regio’. Wie die mensen zijn, en of dat toevallig Israëlische kolonisten zijn, wordt niet duidelijk gemaakt.

Bij deze demonstratie voelt het alsof ik niet tegen Goliath zijn scheen aan schop, maar hem in de ogen aankijk, en dat voelt best eens goed

Afgelopen woensdag 8 mei vond de meest recente actie tegen Booking plaats: in samenwerking met Plant een Olijfboom en Een Ander Joods Geluid worden er 15.000 paar schoenen geplaatst voor de deur van het hoofdkantoor in Amsterdam. Eén paar voor elk kind dat sinds 7 oktober is gedood door Israël. Hun namen werden voorgelezen. Zo word er aandacht gevraagd voor de genocide die momenteel plaatsvindt in Gaza, en wordt Booking eraan herinnerd dat zij geld verdienen aan gestolen Palestijns land. Booking was vooraf al op de hoogte van de actie, maar heeft op moment van schrijven nog geen reactie gegeven.

:‘Booking profiteert, Israël bombardeert’: waarom gerichte demonstraties mij energie geven 2

Na elke tien minuten rinkelt de voorlezer met een belletje, iemand anders neemt het dan van hen over. De nieuwe voorlezer legt uit dat er elke tien minuten een kind wordt gedood in Gaza:

Nour, 17 jaar
Wallid, 16 jaar
Youssef, 6 jaar
Sama, 14 jaar
Ahmed, 12 jaar
Islam, baby
Sara, 7 jaar

Nieuwe acties komen eraan; er werd mij verzekerd dat er een diversiteit van verschillende tactieken gebruikt gaan worden, die allemaal passen binnen de kernwaarden van BDS. Ook bij deze acties zal ik aanwezig zijn. Natuurlijk blijf ik ook naar andere demonstraties gaan, maar bij deze demonstratie voelt het alsof ik niet tegen Goliath zijn scheen aan schop, maar hem in de ogen aankijk, en dat voelt best eens goed.

Verantwoording: Voor dit artikel sprak ik met een van de organisatoren van de acties tegen Booking. Diegene gaf achtergrondinformatie over de verschillende acties die al waren geweest, en over de acties die nog zullen komen. Ook spraken we over de behapbaarheid van deze specifieke acties, en over hoe fijn dat is.

Het Actiefonds en Hard//hoofd slaan de handen ineen voor de rubriek 'Vanaf de barricades' en laten activisten uit verschillende landen aan het woord over hun inspirerende werk. Zo brengen we activisme dichterbij en schijnen we nieuw licht op de strijd voor systeemverandering wereldwijd.

Mail

Juul Kruse is chef Essay en Opinie bij Hard//Hoofd en schrijft soms ook.

Dominique Chabot is professioneel muzikant, kunstenaar en maakt mooie foto’s. Ze onderzoekt verbanden en verbinding tussen mensen in haar kunst.

Hard//hoofd is gratis en
heeft geen advertenties

Steun Hard//hoofd

Ontvang persoonlijke brieven
van redacteuren

Inschrijven
test
het laatste
Een cactus in een zompig moeras

Een cactus in een zompig moeras

Een cactus kan toch niet groeien in een zompig moeras? In dit essay schetst Jam een realistisch beeld van de autistische ervaring in een kapitalistisch systeem dat productiviteit als het hoogste goed beschouwt. Lees meer

Lieve buren

Lieve buren

Ze hebben dezelfde brievenbus en dezelfde supermarkt, maar Nienke Blanc vraagt zich in deze nooit verzonden brief af of dat het enige is dat ze met haar buren deelt. Lees meer

Best Friend (For The Forseeable Future)

Best Friend (For The Forseeable Future)

Lotte Krakers’ vriendschap met Karlien eindigde mét blauwe vinkjes, maar zonder antwoorden. Het laat Lotte reflecteren op het afdwingen van gelijkenissen in een vriendschap, en het plaatsen van vrienden op voetstukken: ‘Karlien hield me een spiegel voor, waarin ik vooral zag wat ik niet was.’ Lees meer

Je hebt mij getekend voor het leven

Je hebt mij getekend voor het leven

Hoe sluit je een hoofdstuk af? Jop Koopman schreef een brief aan zijn oude baas, in wiens tulpenbedrijf hij als invalkracht een bedrijfsongeval meemaakte. Lees meer

De dooddoener van het kwaad

De dooddoener van het kwaad

Bas Keemink bespreekt de film 'The Zone of Interest', waarin Jonathan Glazer 'Big Brother' naar de Holocaust brengt. Lovende kritieken schrijven dat hij Hannah Arendts theorie, de banaliteit van het kwaad, goed in beeld brengt, maar is dat wel zo? Lees meer

Exteriors, Annie Ernaux and Photography

Exteriors, Annie Ernaux and Photography

Jorne Vriens bezocht een tentoonstelling in Parijs en dit leidde tot een prachtige uiteenzetting over tekst, smartphones, connectie en fotografie. Lees meer

De eerste leugen

De eerste leugen

De eerste keer dat Job van Ballegoijen de Jong loog, was het bijna onschuldig. Een leugentje om bestwil, dacht hij toen, om zijn moeder gerust te stellen. Maar die eerste leugen groeide uit tot een web waarin hij langzaam verstrikte. In zijn debuut 'Morgen vertel ik alles' vertelt hij waarom iedereen een tweede (of derde) kans verdient. Lees meer

Leven in laagjes

Leven in laagjes

In dit essay geeft Dani Bouwman een intieme reflectie op identiteit, familie en het verlangen naar een plek waar hij volledig zichzelf kan zijn. Lees meer

De overkokende theatraliteit van Pierre Bokma maakt van Zomergasten weer een feestje

De overkokende theatraliteit van Pierre Bokma maakt van Zomergasten weer een feestje

Reinout Bongers schreef een nabeschouwing van de Zomergasten-aflevering met Pierre Bokma als gast of, moeten we zeggen, hoofdrol? "Therapie heeft hij wel geprobeerd, maar dat leverde hem - naar eigen zeggen - vooral een lege bankrekening op." Lees meer

Eerherstel voor mijn stiefmoeder

Eerherstel voor mijn stiefmoeder

Toen zijn stiefmoeder Pieta stierf, voelde het voor Jelle Havermans alsof hij werd bevrijd van een van zijn grootste onderdrukkers. Voor ons Sorry-magazine schreef hij dit essay waarin hij jaren later toegeeft dat de vrouw die hem en zijn zusje het leven zuur maakte, ook slachtoffer was van haar eigen tijdsgeest en omgeving. Lees meer

:Aan een dun touwtje: Over onbegrip, offers en intergenerationele solidariteit

Aan een dun touwtje: Over onbegrip, offers en intergenerationele solidariteit

In dit persoonlijke essay ontrafelt Laura Korvinus de draden die haar met haar oma verbinden. Langs welke verhalen of assen kan verbondenheid tussen verschillende generaties ontstaan en worden vastgehouden? Deel 1. 
 Onderweg naar mijn grootouders glipt een herinnering mijn gedachten binnen. Op een oude video ben ik aan het spelen aan de rand van... Lees meer

Op studiobezoek bij Koen van den Broek

Op studiobezoek bij Koen van den Broek

Aucke Paulusma ging op studiobezoek bij kunstschilder Koen van den Broek. In de hoop inspiratie op te doen voor zijn eigen kunstenaarscarrière, bespreken ze de kunst. Lees meer

:Sōsaku hanga: Modernistische kippenvelkunst volgens het boekje? 7

Sōsaku hanga: Modernistische kippenvelkunst volgens het boekje?

Waarom blijft prachtige kunst soms onbekend? Janke Boskma kreeg kippenvel van Sōsaku hanga en dook in de Japanse kunstgeschiedenis. Lees meer

Ook boze mensen kunnen kwetsbaar zijn

Ook boze mensen kunnen kwetsbaar zijn

Ettie reageert voor een laatste keer op een brief van Jochum, door te schrijven over verdriet, kwetsbaarheid, woede en het belang van actief luisteren. Lees meer

:'Hoop is het laatste dat sterft, maar op dit moment is de situatie tamelijk hopeloos': Sana Valiulina te gast in Zomergasten

'Hoop is het laatste dat sterft, maar op dit moment is de situatie tamelijk hopeloos': Sana Valiulina te gast in Zomergasten

Juul Kruse bekijkt de Zomergasten-aflevering van Sana Valiulina, waarin zij bovenal probeert hoop te houden en overeind te blijven tegen de achtergrond van immer grimmig Rusland. Lees meer

Een excuus in een klein restaurant

Een excuus in een klein restaurant

Ettie schreef een brief aan Jochum, die hem ontroerde. Hij besloot een brief terug te sturen over excuses, ouders en wat het betekent om zowel een cis-man én queer te zijn. Lees meer

Een goed passend hokje is nog steeds een hokje

Een goed passend hokje is nog steeds een hokje

Vorige week schreef Jochum een brief aan Ettie over zijn ervaring met queer-zijn, biseksualiteit en identiteit tijdens zijn jeugd. In deze brief reageert Ettie met haar eigen ervaring en vraagt ze zich af of iedereen queer zou kunnen zijn. Lees meer

De schipperende kameleon: zomergast Van der Burg is sociaal voor de mensen, maar liberaal in het beleid

De schipperende kameleon: Zomergast Van der Burg is sociaal voor de mensen, maar liberaal in het beleid

Eric van der Burg was op bezoek bij Zomergasten. Marthe van Bronkhorst geeft in dit artikel haar scherpe analyse op de aflevering. Lees meer

Briefwisseling Ettie en Jochum - Brief 2

Wie wil nou een slachtoffer zijn?

Jochum ontving een brief van Ettie over zijn nooit-verstuurde brief aan zijn jeugdliefde. Ettie vindt dat Jochum de vrijheid van de queeridenteit niet goed beschrijft. Hij besluit Ettie een brief terug te sturen en op haar kritiek in te gaan. Lees meer

Briefwisseling Ettie en Jochum - brief 1

Het privilege van lesbisch-zijn

Een nooit verstuurde brief die door Jochum Veenstra op Hard//Hoofd gepubliceerd werd, begon een eigen leven te krijgen in het hoofd van Ettie, die niet zo goed wist wat ze ervan moest vinden en er toen maar over besloot te schrijven. Het resultaat is een niet-verstuurde brief die ze toch besloot op te sturen. Lees meer

Word vóór 1 februari trouwe lezer en ontvang Hard//hoofd magazine ‘Ssst’ in maart!

Hard//hoofd verschijnt weer op papier! In ‘Ssst’ verkennen we de (zelf)opgelegde stilte. Fluister je met ons mee? Word vóór 1 februari trouwe lezer voor slechts €2,50 per maand en ontvang in maart 120 pagina’s over de kracht, het geweld en de kwetsbaarheid van stilte op de mat. Veel leesplezier!

Word vóór 1 februari trouwe lezer