Wes Anderson: geniaal regisseur of inhoudsloze hipster met talent voor design?" /> Wes Anderson: geniaal regisseur of inhoudsloze hipster met talent voor design?" />
Asset 14

Moonrise Kingdom

De langverwachte nieuwe film van regisseur Wes Anderson is weer tot in de puntjes gestileerd. Op een eiland voor de kust van New England ontsnapt Sam uit padvinderskamp Ivanhoe om bij zijn geliefde Suzy te zijn. Wat volgt is een zoektocht naar het duo, aangevoerd door een sterrencast van Frances McDormand, Bill Murray, Bruce Willis, Tilda Swinton en Edward Norton. Zullen Sam en Suzy hun ketenen kunnen afwerpen om samen te eindigen?

Zara: Ik zou best wel graag in het Wes Anderson-universum willen wonen.

Rutger: Je hebt al een geel overhemd aan. Een goed begin.

Boy: Wonen in dat rare hoofd van hem? Mwah. Wes Anderson is als koekjesdeeg, je moet er niet te veel van eten.

Rutger:
Boy, heb jij nou ook al een geel overhemd aan?

Zara: Als het er maar goed uitziet toch. Moonrise Kingdom was weer fantastisch om naar te kijken.

Rutger:
Ja, en dat was het dan. Op een gegeven moment kwam er een zin voorbij die – ik denk onbedoeld – het hele oeuvre en succes van Wes Anderson samenvat: “Poems don't always have to rhyme. They're just supposed to be creative.” Als het maar een beetje creatief is, dan ben je klaar.

Zara: Daar heb je een punt, maar ik vind het te makkelijk om al het werk van Anderson als “lekker creatief, maar inhoudsloos” af te schrijven. Vorm is bij hem heel belangrijk, tot op het neurotische af, maar de verhalen die hij te vertellen heeft, die kun je niet zomaar negeren.

Rutger:
Dit verhaal leek me heel autobiografisch. Dat jongetje was toch gewoon een jonge Wes Anderson? De eenzame nerd voor wie alles goedkomt.

Boy:
Inderdaad. Anderson heeft al verteld dat hij, toen hij zelf een jaar of tien elf was, samen met zijn oudere broer in een uitvoering van Benjamin Brittens kinderopera Noye’s Fludde speelde. In de film wordt dat stuk ook opgevoerd.

Zara: Het was een mooie kruising van een sprookje en een jongensboek.

Rutger:
Nerds zijn de laatste jaren steeds vaker de held. Het is bijna weer een cliché.

Boy: Het gaat niet om nerds per se. Maar om de buitenstaanders, de sociaal onhandigen. Dat zij de helden zijn in een prachtig vormgegeven cinematografisch universum waarin alles klopt, alles mooi is en waar ‘quirkiness’ tot kunst verheven wordt, dat spreekt mensen aan, omdat het een geruststellende gedachte is dat datgene waarover je normaal onzeker bent, ook cool kan zijn.

Rutger: Ik vond de trailer al irritant. Alles zei een beetje: het maakt niet uit waar het over gaat, want ik ben hip en dus komt iedereen toch wel kijken. Bill Murray liep gewoon Bill Murray te zijn, dat was al genoeg blijkbaar. Zijn personage was totaal loos. Weet je, het staat voor mij symbool voor een hele subcultuur van ijdele hipster-nerds die alleen maar ideetjes hebben, veel van presentatie en design weten en heel goed kunnen netwerken, maar uiteindelijk niets te vertellen hebben.

Zara: Hoewel ik het hele ‘vorm boven inhoud’ niet per se als een minpunt zie - ik hou oprecht van zijn stijl - zou ik het wel interessant vinden een keer iets heel anders te zien van Anderson. Een heel minimalistische film, met maar twee personages.

Boy: Volgens mij is het echt een misvatting dat alles bij Anderson vorm boven inhoud is. Het is alsof je Nescio verwijt dat hij alleen maar mooie zinnen schrijft, terwijl hij óók grote thema’s ontleedt.

Zara: Wat was hier het grote thema dan?

Boy: Onschuld! Kinderlijke fantasie! Avontuur!

Zara:
Ja. Bij Anderson gedragen de volwassenen zich altijd als kinderen, terwijl het hier precies andersom was.

Boy:
Die scène waarbij ze op het strand gaan zoenen en hij zich excuseert voor zijn erectie. Dat was echt schattig.

Rutger:
Dat vond ik juist ontzettend goor, omdat je zag dat hier de natte kinderdroom van de regisseur werkelijkheid werd. Dat meisje was ook veel te sexy, alsof Anderson zijn jeugdfantasie optimaal kon invullen.

Zara:
Jij vond haar toch ook wel chill? Je ademde steeds heel zwaar als ze in beeld kwam.

Rutger: Ja, en dat verwarde me. Duidelijk te jong, maar toch zo wulps! Moet ik me nu geil voelen, en tegelijk ook schuldig? Heb ik ook met die American Apparel-reclame met die twee meisjes die hun been optillen. Ik heb dan zin om “WAT WILLEN JULLIE VAN ME?!” naar dat billboard te schreeuwen.

Boy:
Weet je wat ik zo moeilijk vind. Eigenlijk vond ik de film niet eens zo ontzagwekkend goed. Maar dat dacht ik ook nadat ik The Darjeeling Limited voor de eerste keer zag. Daarna volgde nog een keer of wat en al snel ging ik er van houden. Als een vakantie die jaren later, bij het doorbladeren van het fotoalbum, veel bijzonderder blijkt dan nadat je net terug bent gekomen.

Zara:
Jezus Boy. Wat poëtisch. Maar je hebt gelijk, het zit ‘m in de details. Niet in de grote lijnen.

Rutger:
Misschien heb ik daar het geduld niet voor. En ik vind die aankleding ook oprecht indrukwekkend hoor. Jullie zien er ook heel mooi uit. Vette design-bril Boy, dat wilde ik al heel lang tegen je zeggen.

Boy: Dank, Italiaans. Jammer dat jij er zo gewoontjes bij zit, gele overhemden hadden we afgesproken toch? Dat zou Wes dus nooit toestaan. Jij was allang uit het script geschrapt. Of er was een stylist langskomen om je een radicale make-over te geven.

Zara: Er zit maar een ding op, Rutger. Je zult een padvindertje moeten worden. Dat is de enige manier waarop je die hete achtste-groeper ooit zult kunnen veroveren. Wasberenmuts op en gáán met die symmetrische overgestyleerde vintage-banaan.

Mail

Redactie

Verzamel kunst en steun ons
of word magazine abonnee

Sluit je aan

Wil je meer Hard//hoofd?
Meld je aan voor een nieuwsbrief!

Schrijf je in
test
het laatste
Batik Karas

Batik Karas

In dit verhaal van Ariane Waitz gaat de hoofdpersoon op een vervreemdende reis door Indonesië. Via de eeuwenoude Javaanse kunstvorm batik probeert zij zich te verbinden met het land van haar grootouders. Lees meer

Wat je niet zult zien op tv

Wat je niet zult zien op tv

Hoe links is linkse televisie? Marthe van Bronkhorst kwam achter de schermen en kon haar ogen eigenlijk niet geloven. Lees meer

Hoeveel romcoms tot ik het voel? 1

Hoeveel romcoms tot ik het voel?

De liefde is een onuitputtelijke bron van inspiratie. In films, boeken en muziek blijven mensen proberen haar te vangen, en al die creatieve expressie wordt gretig geconsumeerd – ook door Nouhaila el Khannoussi, die ondanks haar fascinatie voor fictieve liefdes zelf nog nooit verliefd is geweest. In dit persoonlijke essay vraagt ze zich af wat verliefdheid eigenlijk is. Lees meer

Verwijzing naar de tijd dat heksen smolten in water uit meisjeshanden

Verwijzing naar de tijd dat heksen smolten in water uit meisjeshanden

Geïnspireerd door de blikken man uit The Wizard of Oz leidt Elise Vos je over het pad van gele klinkers. Ondanks de bescherming die ons harnas biedt, bevat het kieren die toelaten wat we niet zouden willen voelen. Bovendien: wie wil nu afgestompt raken? Lees meer

Rouw en haar contouren

Rouw en haar contouren

Wat gebeurt er als je grootste angst werkelijkheid wordt? Vorig jaar verloor Ivana Kalaš haar vader. In dit essay onderzoekt ze rouw en angst. Wat als juist het verlies je dichter bij het leven brengt? ‘Zoals je vroeger naar een eclips zou kijken via een cd, kom ik in contact met rouw: via haar contouren.’ Lees meer

Lucifers

Lucifers

‘Het begon met een gat, een gat in de zon.’ Terwijl de opa van Jung-hoo blind wordt, verdwijnt de zon langzaamaan uit de lucht. Met deze alternatieve geschiedenis duikt Siep Hendriks in de commercialisatie van het leven, de mens en diens karakter. Lees meer

Auto Draft 24

Een caleidoscoop van verlangen

‘De zoektocht naar een gemeenschap gaat door. Een gemeenschap die mijn caleidoscopische zijn kan accepteren, waarin ik niet hoef te kiezen tussen delen van mezelf, waarin ik niet exotisch, verdund of onverenigbaar ben.’ In dit essay beschrijft Rocher Koendjbiharie welke moeilijkheden hij ondervindt in zijn levenslange zoektocht naar een gemeenschap waarvan hij zich volwaardig onderdeel kan voelen. Lees meer

Eat the rich! Or get eaten?

Eat the rich! Or get eaten?

‘Munch Musk’, ‘bite Bezos’ of ‘suck Zuck’? Stijn Voogt onderzoekt hoe ook aan kapitaalkritiek flink geld verdiend kan worden. ‘Eat-the-rich-films wakkeren geen honger naar verandering aan, maar lijken deze vooral te stillen.’ Lees meer

Bubbel

Bubbel

‘Ik probeer te begrijpen waarom ik de hele tijd overal onderdoor glip, ook onder de term lesbie, het is een woord waarvan ik de ingang niet vind.’ Tijdens een schrijfresidentie in Parijs verkent Leonore Spee de spanning tussen identiteit, verlangen en lichamelijkheid. Het wordt een zoektocht naar het overbruggen van afstand – tussen mensen en steden, liefdes en labels, gedachten en ervaringen, en hoofd en lijf. Lees meer

Vlindereffect

Vlindereffect

Een wapenfabriek is van nature een harde, troosteloze plek, maar zo kleurrijk als in dit verhaal, heb je het nog nooit gezien. Drie dystopische levens komen samen rondom een fabriek, waardoor de donkerte van de oorlogsindustrie feilloos bloot komt te liggen. Fester Vogels geeft ons drie perspectieven op een vlijmscherpe ontwikkeling, kritisch en tegelijkertijd zó beeldend dat het aan je scherm wil ontsnappen. Lees meer

De stilte (is niet het antwoord)

De stilte (is niet het antwoord)

Stilte. Sinds Marthe van Bronkhorst die zelf niet meer kan horen, luistert ze er heel anders naar. Echte stilte is zeldzaam in ons leven, of lijkt dat maar zo? In delen van mijn oor is het stil. Na een ongelukje deze zomer zijn de trilhaartjes beschadigd. Dat hoor ik niet, want het lichaam overcompenseert daarvoor... Lees meer

Meehuilen met ijskruid

Meehuilen met ijskruid

‘We zijn zo ver verwijderd van ons eigen eten dat we kunst nodig hebben om die verbinding zichtbaar te maken.’ Lisanne Brouwer laaft zich aan (theater)kunst met voedsel in de hoofdrol en neemt je mee in de manieren waarop kunstenaars ecologisch bewustzijn aan de eettafel creëren. Het blijkt een ontdekking van zowel verlangen als walging. Lees meer

De gisting

De gisting

Mara van Herpen vertelt het poëtische en surrealistische verhaal van Toni. Hen werkt in een broodfabriek en begint daardoor te gisten en te schimmelen en verandert in… Ja, in wat eigenlijk? Lees meer

We moeten vaker synchroon dansen

We moeten vaker synchroon dansen

‘Ik betrap mezelf erop dat het moeilijk is hoopvol te zijn in deze tijden, soms voelt het zelfs verkeerd.’ Toch vindt Loïs in haar column ruimte voor hoop. Niet door ons terug te trekken, maar door ons uit te spreken én elkaar te vinden. Minder polarisatie, meer synchronisatie. Lees meer

Soms mis ik mijn handen

Soms mis ik mijn handen

‘Soms mis ik de magnetron / soep uit blik / ingevroren aardappels in partjes.’ Middels essay en poëzie illustreert Martijn van Bruggen met stekende precisie het verband tussen voedsel en klasse en wat het betekent je aan te moeten passen naar hiërarchisch geladen verwachtingen. Lees meer

Moeder van een mislukt idee

Moeder van een mislukt idee

‘Breek ik een idee echt af zoals een zwangerschap beëindigd wordt?’ Roosje van der Kamp voelt een grote noodzaak om iets blijvends te creëren, maar komt niet verder dan vluchtig neergepende fragmenten in haar notities. In dit essay onderzoekt ze – naast de vraag of ouderschap eventueel een valide, tweede optie is – haar worsteling met het professionele schrijverschap. Lees meer

Auto Draft 23

we verbleven in ledikanten / in het huis met zeventig kinderen

'Dat ik gil in een vreemde taal / elke moedertaal breekt zonder bekenden.' Wat voor sporen laat het na als je je moedertaal verliest? Waar blijft de taal en hoe verhoudt je je tot je eigen identiteit na gedwongen migratie? In dit gedicht vangt Bożena Kacica de rouw en de vervreemding die volgden. Lees meer

Als taal de werkelijkheid schept, wat doet oorlogstaal dan?

Als taal de werkelijkheid schept, wat doet oorlogstaal dan?

In de media wemelt het van oorlogstaal. Marthe van Bronkhorst laat zien hoe je de frames kan herkennen: 'Sterf je liever terwijl je je verdedigt of passief?' Lees meer

Denkbeeldige ruimte

Denkbeeldige ruimte

In dit essay onderzoekt Sytske Frederika van Koeveringe hoe schrijven een ruimte opent waarin kwetsbaarheid, verbinding en saamhorigheid zichtbaar worden. ‘Sinds ik ziek ben, voel ik bij vlagen een afgesneden gevoel van de medemens die geen kanker van binnenuit kent.’ Lees meer

Meneer Ouka en de streep

Meneer Ouka en de streep

'‘Het gaat over uw kabouter,’ zegt meneer Ouka.' En dat doet het: in dit verhaal verheft Makki Aimar een niet-lachende tuinkabouter tot het glinsterende middelpunt van zijn verhaal. Waar ieder ander een tuinkabouter niet eens zou zien staan, lijkt het voor de hoofdpersoon in dit verhaal een metafoor voor zingeving te worden. Met dit verhaal won Makki Aimar de schrijfwedstrijd 'Door de ogen van Palomar', georganiseerd door uitgeverij Cossee en Hard//hoofd. Lees meer