Na een week vol van smerige pret en sappige verhalen geven we je traditiegetrouw wat deuntjes mee. Dit keer uitsluitend vunzige deuntjes. Het is een genre-doorkruisend lijstje dat je kunt opzetten terwijl je voor de zoveelste keer rijst met kouseband eet en je afvraagt waar dat zomerzonnetje nou blijft in Nederland, of misschien wel met vette friet-vlekken op je T-shirt door de stad danst en stiekem geniet van de afkeurende blikken. De redactie smolt wat smoezelige smikkelliedjes samen tot de on//smakelijke mixtape: druipende beats, lekker (en ook een beetje) vies.
Nina Läuger over Suck on my Spring Roll van NASHI44
Deze Berlijnse rapster is gewoon fantastisch. Ze kaart binnen het (door mij schaamteloos vaak beluisterde) genre van conscious pussy rap de stereotypering en fetisjisering van Aziatisch gelezen mensen aan en dropt moeiteloos lines van hoe ze erachter kwam dat haar ex eigenlijk een asia-fetisj had en inmiddels helemaal klaar is met de white male gaze. Ook als antwoord op de veelgestelde vraag ‘En waar kom jij vandaan?’ (vaak gesteld door de ‘Alman’, a.k.a. de witte, Duitse man) schreef ze een banger. Het refrein gaat zo: ‘Aus der Pussy, aus der Coochie, aus der Con Chim, meiner Mutti’. En dat alles met flinke portie feministische hot sauce.
Jochum Veenstra over Far L’Amore van Bob Sinclar
Alleen met vieze grijnzen kan ik naar Far L’Amore van Bob Sinclar luisteren. Door mijn hoofd flitsen beelden van de iconische scène uit de film La Grande Bellezza: een Italiaans dakterras met vijftigers die buiten zinnen raken. Een te gretige man die een stripper probeert te versieren. Een kus tussen twee personen die er niet toe doet. Nog een cocktail. Tussen een dansparade steekt de hoofdpersoon een sigaret op. Alles zit tegen het grensoverschrijdende aan maar gaat daar net niet overheen. Het is een heerlijk feest - fomo - maar tegelijkertijd als je er bent: wat doet het ertoe?
Vincent van den Borg over Vies van Hef
Hef is vies. En dat is iets goeds. Sterker nog, in dit nummer legt hij in 3 minuut 21 uit hoe je net als hij wordt. Onder andere: ‘Haal geen diploma, sta een jaar rood.’ Maar ook: ‘Fix een broertje net als Crooks, broer net als ‘Donis.’ Ik zal nooit als Hef worden en dat hoeft ook niet, maar het is wel een fascinerende, dan wel vieze, vent. En nu, meer dan tien jaar na ‘Vies’ is er ook een boek van Hef. Dat heet ‘Puur’. Kun je nagaan.
Charlotte Duistermaat over Knolraap en Lof, Schorseneren en Prei van Drs. P
Wanneer ik irrationeel chagrijnig en boos ben op alles en niets, luister ik naar Knolraap en lof, schorseneren en prei. Met zijn kenmerkende stem predikt Drs. P. over alles wat mis is in de wereld: ‘Gif in de bodem, lawaaiige buren’, maar ook ‘Mensen die jengelen, mensen die bulken’. Na het uitspreken van elke zonde, schudt hij het van zich af met de verlossende slagzin ‘Knolraap en lof, schorseneren en prei’. Merk ik dat ik me onredelijk erger (aan bijvoorbeeld die ene langzame fietser die slingerend voor mij fietste, zodat ik er niet langs kon en te laat kwam), haal ik diep adem en laat het van me afglijden met knolraap en lof, schorseneren en prei.
Beeld via de RijkStudio, ‘You Dirty Boy!’ van Giovanni Focardi, mogelijk opgesteld op de Wereldtentoonstelling te Parijs in 1889, fotograaf is onbekend, 1878 - 1890. Zie: http://hdl.handle.net/10934/RM0001.COLLECT.529570
Deze mixtape is onderdeel van de themaweek De on//smakelijke week.