Asset 14

Zie de mannen vallen

De wereld staat in brand en dat mag niet onbeschreven blijven. Hard//talk is de seismograaf die de trillingen van de tand des tijds registreert. Wat heeft ons afgelopen week bezig gehouden? Wat bespraken we bij de koffieautomaat en waar lagen we wakker van? Deze week vijf commentaren van onze redacteuren.

Commentaar

Zie de mannen vallen

“Niet alle moslims zijn terrorist, maar alle terroristen zijn wel moslim.” Het lijkt alweer een eeuwigheid geleden dat je dit soort opmerkingen met enige regelmaat – en met een toon van “je mag het eigenlijk niet zeggen en het is misschien een beetje overdreven maar er zit een kern van waarheid in” – voorbij hoorde komen. Ik dacht er vorige week aan toen de volgende woorden ineens mijn hoofd binnendrongen: “Niet alle VVD'ers zijn corrupte bestuurders, maar alle corrupte bestuurders zijn wel VVD'er.” Het is natuurlijk onzin: corruptie vind je overal en altijd, maar zo'n onderbuik is toch een wonderlijk iets.
Dat de afgelopen tien jaar in het teken stonden van een discussie over identiteit, ingegeven door almaar voortschrijdende globalisering, is al vaak opgemerkt. Toen de stroom valsspelers – lokale potentaten, vriendjesrechters, oplichters, struikelende media-advocaten, epospuiters, wetenschapsfraudeurs, regelbuigers en -ontduikers – de afgelopen weken allengs aanzwol, was mijn eerste gedachte dat na een heel decennium vreemdeling-bashen we dat tijdverdrijf zat zijn geworden, en onze aandacht hebben verlegd naar (vermeende) free riders en 'parasieten'. Noem die beweging de Wilders-shuffle – naar de man die dit soort tendensen haarfijn aanvoelt en zelf zijn aandacht naar “Europa” verlegde. Er is wat mij betreft weinig op tegen wanneer een maatschappij duidelijk maakt wat wel en niet wordt getolereerd, maar opmerkelijk is de woedende zelfgenoegzaamheid waarmee sommigen aan de schandpaal worden genageld wel.
Maar misschien is deze interpretatie te cynisch en is er ook een hoopvollere uitleg mogelijk. Bijvoorbeeld dat, nu de onzekerheid niet langer onze gedeelde identiteit betreft maar ook onze financiële bestaanszekerheid, onze blik scherper wordt en we duidelijker beginnen te zien welke praktijken een gemeenschap werkelijk ondergraven. Zou het kunnen zijn dat die andere gevleugelde uitspraak van het vorige decennium, “regels zijn regels”, ineens een positieve bijklank gaat krijgen?

Door Jan Postma

Machtige Media

Wie kent het Gras Modder Paard?

Youtube is geweldig, vanwege het gebrek aan context en de onvoorspelbaarheid. Ik houd ervan dat een 5 seconden durend filmpje van een eekhoornachtig dier door 37 miljoen mensen bekeken kan worden. Of dat een mal dansje van een Zuid-Koreaan "officieel" wordt uitgeroepen tot meest bekeken (vandaag 600 miljoen) Youtube filmpje ooit. Reactievideo's op Gangnam Style circuleerden razendsnel over het web, net als vele odes en parodieën, vooral in de westerse blogosphere.
Zo was er laatst ook het filmpje van een andere Aziaat die het in het Westen goed doet. Kunstenaar, blogger en activist Ai Wei Wei plaatste drie dagen geleden zijn Gangnam Style op Youtube. Verbaasd keek ik naar de Chinees, dansend in zijn tuin, in een roze T-shirt en zwaaiend met een stel handboeien. Wat wil hij hiermee?
Een beetje research laat zien dat de Chinese titel van Ai's filmpje, cào nǐ mā (草泥马) Grass Mud Horse betekent, ofwel Gras Modder Paard. Dit blijkt een soort lama, bedacht door Chinese bloggers als symbool voor de strijd tegen internetcensuur. In het Chinees, een taal waarin de intonatie de betekenis van een woord kan doen veranderen, klinkt ciao ni ma vrijwel gelijk aan "neuk je moeder". Het fictieve leven van het Gras Modder Paard en diens vijand de rivierkrab wordt al sinds 2009 over het internet verspreid, compleet met natuurdocumentaires en kinderliedjes.
Goed, na twee uur zwerven over het net ben ik heel wat verwijzingen wijzer. Terug naar de dansende Ai Wei Wei. China-blogger Anthony Tao schreef dat juist Ai Wei Wei de kracht van de parodie begrijpt. Maar met dit dansje, via een kanaal waar Chinezen geen toegang toe hebben, lijkt hij vooral zichzelf en zijn westerse vrienden te vermaken. Daar voeg ik als teleurgestelde westerse vriend aan toe: meestal is Youtube geweldig, maar voor nuance en context niet de juiste plek. Nu verschilt Ai's filmpje niet van de eekhoorn. Jammer.

Door Roos Euwe

Machtige Media

Storm in een glas water

De eerste waarschuwingen omtrent 'Frankenstorm' Sandy waren nog niet afgegeven of de speculaties over het effect van de orkaan op de Amerikaanse verkiezingen stonden al online. En nu het stormfront dreigend nadert (Amerika is groot), struikelen de media over elkaar heen om alle nog niet gemaakte associaties met de verkiezingen te lozen. In dit poll-crazy land, waar men in iedere scheet een verandering op de algemene opinie in de Swing States denkt te zien, is de overweldigende omvang van Sandy koren op de mediamolen. Vooral Obama blijkt interessant: verliest hij momentum nu het vroege stemmen in een aantal (Swing) states tijdelijk is stopgezet, of is hij de leider die in nood zijn spierballen laat zien? Sommige nieuwssites menen een lijst met vijf deur-intrappers te moeten publiceren waarom Obama wel/niet zal winnen. Overigens doet ook onze NRC rustig aan dit lege gehype mee. Potentiële rampscenario's verkopen goed.
In een land dat geregeld geteisterd wordt door zwaar weer, zijn de mensen gemakkelijk aanspreekbaar in de zorg om hun hebben en houden. De Amerikaanse media spelen hier handig op in en de superstorm is een welkom lapmiddel. Inhoudelijk valt er immers, sinds het laatste presidentiële debat, weinig nieuws te melden. Sandy daarentegen trekt bezoekers automatisch naar de vele media-uitingen, waar het extreme weer als ultieme politieke lakmoesproef wordt voorgesteld.
De échte proef komt echter pas over een week, wanneer de kiezers naar hun al dan niet door de storm gehavende stembussen trekken. Wie er als winnaar uit de bus komt zal dan pas blijken. Want wat kunnen we nu écht zeggen over de verkiezingen, behalve dat de heren kandidaten spannend gelijk opgaan. Iedere daarop toegevoegde speculatie creëert, heel windbuilerig, niets méér dan een storm in een glas water. En er is niets zo veranderlijk als het weer, behalve misschien... de politiek.

Door Esther Wertwijn

Commentaar

Moskowicz, de tragedie

Het leven van Bram Moszkowicz neemt Shakespeariaanse vormen aan: zo heb je alles, zo heb je niks. De vraag ‘Waaraan is de beste man ten onder gegaan?’ zou een goed startpunt kunnen zijn voor het scenario van dit toneelstuk. Het antwoord geeft meteen de kern van het plot weer: zijn tomeloze ambitie heeft hem de kop gekost. Daar krijg je de mensen wel mee naar het theater.
De romantische verhaallijn: vrouwen verslond Bram bij de vleet. Elke week at hij, getrouwd of niet, met schone blommen in bekende restaurants. Het woord ‘vreemdgaan’ kwam in zijn vocabulaire niet voor, maîtresses en buitenvrouwen wel: en daar deed hij vooral niet geheimzinnig over. En toen kwam Eva: een slimme en bloedgeile presentatrice van de serieuzere journalistiek. Samen waren ze gelukkig en succesvol. Maar Eva zag de bui op tijd hangen: vlak voor de vrije val van Bram koos ze voor zichzelf en haar carrière. Bye bye Boobies.
De verhaallijn die het toneelstuk wat schwung geeft, is de relatie met Bram zijn ex-cliënt, boef Willem Holleeder. Die samenwerking heeft in ieder geval bijgedragen aan wat nu het einde lijkt te zijn van de advocaat Moszkowicz. En terwijl Bram, de zogenaamde verdediger van het recht, alles uit zijn handen ziet glippen, gaat de ware schurk Willem fluitend door het leven.
En tenslotte het ultieme tragische element: de vader. Het was Bram allemaal te doen om erkenning van Moszkowicz senior, hem trots te kunnen maken, zijn successen te evenaren. Maar zijn vader, ook niet vrij van kritiek op de uitoefening van zijn vak, opereerde in een andere tijd, zonder RTL Boulevard en zonder nu.nl. Bram waande zich onschendbaar en ving daarbij teveel wind. De protagonist zorgt voor zijn eigen ondergang.

Door Noor Spanjer

Ver weg

De bus kwam van rechts...

Het was afgelopen weekend negentig jaar geleden dat Mussolini met zijn Mars op Rome de macht greep en dus kwamen kaalgeschoren koppen uit heel Italië met bloemen en fascistische vlaggen naar zijn geboorteplaats Predappio, om de Romeinse groet te brengen aan de tombe van hun held. De naar schatting vijfduizend deelnemers luisterden naar de fascistisch geaarde priester Tam die speechte over 'afrikanisering' van Italiaanse steden en de verderfelijkheid van homo’s. Vanaf het kerkhof schalde: “Duce, duce, duce!”
In het sinds jaar en dag linkse bolwerk Predappio tolereert de lokale bevolking de fascist op bedevaart omdat die een bron van inkomsten is. Rond de verjaardag van de Mars op Rome zijn de twee hotels in Predappio weken van tevoren volgeboekt, worden er extreemrechtse souvenirs verkocht en zien de restaurants hun omzet stijgen. Ook de sociaaldemocratische gemeenteraad legt de festiviteiten geen strobreed in de weg, dit terwijl de Romeinse groet vorig jaar nog door het Gerechtshof werd verboden. Het stadje verruilt zijn walging voor geld.
Op de negentigste verjaardag van de Mars werd de gespannen verhouding van het stadje met zijn bezoekers zichtbaar door een nieuw parkeertarief van dertig euro per dag voor toeristenbussen. Burgemeester Frassineti verklaarde dat de bussen “links noch rechts zijn. Ze zijn simpelweg log en vervelend.” Toch voelde de bedevaarder zich tot op het bruine hemd uitgekleed en werd opgeroepen Predappio volledig te boycotten. De fascist wil zich ongestoord kunnen uiten.
Parlementariër Emanuele Fiano verklaarde in de Huffington Post: “Helaas zien wij in Italië steeds meer tolerantie voor het gebruik van woorden en symbolen die het criminele fascistische regime verheerlijken.”
Om dit te stoppen, hoeft er slechts herinnerd te worden aan de sul die Mussolini was. De sul die met de Italiaanse luchtmacht per ongeluk zijn eigen schepen bombardeerde. De sul die liever gevangen zat bij de Italiaanse koning dan bevrijd wilde worden door de Nazi’s, voor wie hij bang was. Herinner Mussolini zoals hij was en het is nog tien jaartjes slapen voor het eeuwfeest van de Mars op Rome stilletjes voorbijgaat.

Door Thomas Rietstra

Mail

Redactie

Hard//hoofd is gratis en
heeft geen advertenties

Steun Hard//hoofd

Ontvang persoonlijke brieven
van redacteuren

Inschrijven
test
het laatste
Anders voel ik me zo oud 1

Anders voel ik me zo oud

In dit essay analyseert Loulou Drinkwaard de tegenstrijdige etiquetten die haar zijn geleerd of opgelegd: ‘Tussen u en jou in, zweef ik. De waarden van mijn vader in mijn ene hand en de waarheid van mijn moeder in mijn andere. Mijn oma deelt de kennis van ons moederland en ‘De Nederlander’ bepaalt wat hoort. Ondertussen vond ik een alternatief. Zullen wij elkaar vousvoyeren?’ Lees meer

:De herhaling van de zombie-apocalyps: Op zoek naar een alternatieve dystopie

De herhaling van de zombie-apocalyps: Op zoek naar een alternatieve dystopie

De zombie is een popcultuuricoon. En niet alleen tijdens Halloween! Series als The Walking Dead en The Last of Us volgen de gebaande zombiepaden. Volgens Anne Ballon hebben zombies méér narratief potentieel. In vernieuwende verhalen wordt onderzocht 'hoe wij als halfbewusten de wereld beleven, hoe we opgaan in systemen die we niet hebben gekozen, hoe we verlangen en met verlies omgaan.' Lees meer

Twee dagen

Twee dagen

Rocher Koendjbiharie belicht de verschillende paden die we tijdens de aankomende verkiezingen in kunnen slaan. Kiest Nederland opnieuw voor rechts, en strompelen we verder richting democratisch en moreel verval? Of kiest Nederland toch voor een samenleving waarin we omkijken naar elkaar? 'Alleen fascisten zien antifascisme als een bedreiging.' Lees meer

Vergeten vrouwen 1

Vergeten vrouwen

In dit essay schrijft Anne Louïse van den Dool over vrouwelijke kunstenaars die meer dan ooit in de schijnwerpers staan. Niet alleen hedendaagse makers, maar ook opvallend veel vrouwen die rond 1900 actief waren in de kunstwereld trekken veel aandacht. Met solotentoonstellingen over Suze Robertson, Coba Ritsema en Jo Koster laten musea zien waarom juist deze kunstenaars alsnog een plek in de canon verdienen. Lees meer

Wil de Nederlander opstaan alsjeblieft?

Wil de Nederlander opstaan alsjeblieft?

Wanneer de VVD pleit voor het bijhouden van gegevens over ‘culturele normen en waarden’ van mensen met een migratieachtergrond, over welke normen en waarden hebben ze het hier dan eigenlijk? Rocher Koendjbiharie neemt de eisen onder de loep die de politiek alleen stelt aan mensen die zichtbaar wortels elders ter wereld hebben. ‘Men wil geen vermenging van culturen en geen uitwisseling van gedachten. De echte eis is assimilatie en het afbreken van wortels.’ Lees meer

Roze, wit, blauw

Roze, wit, blauw

Rechtse en nationalistische partijen laten in hun nieuwste verkiezingsprogramma’s zien dat hun ruimte voor de lhbtqia+-gemeenschap altijd voorwaardelijk is geweest. Journalist Rocher Koendjbiharie legt uit: 'Homoseksualiteit en vrouwenrechten zijn binnen rechtse kringen vaak pas relevant wanneer ze in relatie tot migratie besproken worden.' Lees meer

De achterblijvers

De achterblijvers

Fietsend over een jaagpad reflecteert Gert-Jan Meyntjens op zijn rol als echtgenoot en vader, en neemt hij je mee op een zoektocht naar wat het betekent om man te zijn. Zonder bitter te worden. Lees meer

Ik sliep rechts

Ik sliep rechts

Daten met iemand aan de andere kant van het politieke spectrum? Naomi Ronner deed het. In dit essay beschrijft ze haar ervaringen. Lees meer

De kleinste kans

De kleinste kans

Roosje van der Kamp bereidt zich altijd voor op het ergste. Een vreemd plekje op haar huid, opladers in het stopcontact: overal schuilt gevaar. Als ze achter een geheim komt in de familie begrijpt ze beter waar haar angsten vandaan komen. Ze vertelt erover in dit openhartige essay over intergenerationeel trauma. Lees meer

:Zomergast Koch: ‘Het is gewoon leuk om mensen iets op de mouw te spelden’

Zomergast Koch: ‘Het is gewoon leuk om mensen iets op de mouw te spelden’

Het plezier van de leugen en de bevrijding van de agressie: volgens Zomergast Herman Koch verfraait iedereen het leven een beetje met leugens. Lees meer

Hondenvoer 1

It takes an adult to raise a village: Halsema is streng, rechtvaardig, en een tikje autoritair in Zomergasten

De bedachtzame, maar mediagetrainde, Femke Halsema nam ons als Zomergast mee in de bestuurlijke (opvoed)dilemma’s uit haar werk. Als een klassiek ouderfiguur toont ze zich streng en rechtvaardig, maar mist ze óók zelfinzicht op sommige punten. Lees meer

Uğur Ümit Üngör stilt in Zomergasten maar zelden onze honger naar menselijkheid en ‘goeie dingen’

Uğur Ümit Üngör stilt in Zomergasten maar zelden onze honger naar menselijkheid en ‘goeie dingen’

‘Uğur Ümit Üngörs fragmenten zijn broodnodige kost voor een samenleving die consequent doet alsof wijdverbreid extreem (staats)geweld een ver-van-mijn-bedshow is.’ Terwijl Zomergast Üngör zichzelf kundig naar de achtergrond werkt, maakt hij duidelijk dat de zomer vele winters verstopt. Met opgewekte grimmigheid vraagt hij ons om ons zorgen te maken over het leed van anderen. Lees meer

Zomergasten met Eva Crutzen roept de vraag op of een mooi gesprek genoeg is of dat kijkers toch snakken naar goede televisie.

Zomergast Eva Crutzen zorgde voor een mooi gesprek, maar is dat genoeg?

Na de ideale televisieavond van Eva Crutzen vraagt Hanna Karalic zich af of een mooi gesprek genoeg is voor Zomergasten of dat kijkers toch snakken naar goede televisie. Lees meer

Mijn tweede kutland… 2

Mijn tweede kutland…

Toen Iskra de Vries vanuit Polen naar Nederland verhuisde, bleek dat zij niet van een koude kermis thuiskwam, maar naar een koude kermis vertrokken was. Iskra schrijft een verschroeiend eerlijke break-up brief aan het adres van ons kikkerlandje. Lees meer

Schroot voor de kunstkenner 1

Schroot voor de kunstkenner

Wat doet een beschilderd stuk schroot in het Stedelijk? Waarom ruikt het er opeens chemisch en zoet tegelijk? Het is het werk van Selma Selman, die opnieuw definieert wat kunst is en mag zijn. Ivana Kalaš is onder de indruk – en heroverweegt haar eigen positie. Zoetig en naar ijzer – dat aroma komt op... Lees meer

Zomers zwijgen

Volim nas: hoe de taal van de liefde mijn lichaam tot stilte maande

Wat als je vertrouwen in jezelf en je lichaam plotsklaps wordt aangetast door epileptische aanvallen? En tegelijkertijd je vertrouwen in de onvoorwaardelijke liefde van je oma ook op losse schroeven komt te staan? In een persoonlijk essay neemt Dorea Laan je in beeldende taal mee in deze zoektocht. Lees meer

:Meer dan Maria: het moederschap in de beeldende kunst 3

Meer dan Maria: het moederschap in de beeldende kunst

Wat betekent het om moeder te zijn? En wanneer ben je dan een ‘goede moeder’? Moederschap, en alle nuances daarrond, blijft onderbelicht. Anne Louïse van den Dool onderzoekt via de representatie van moeders in de beeldende kunst de vele kanten die horen bij moeder zijn. Lees meer

Als je écht kinderen wilt redden

Als je écht kinderen wilt redden

Shashitu Rahima Tarirga kwam 33 jaar geleden via interlandelijke adoptie naar Nederland vanuit Ethiopië. Na een reis naar Ethiopië maakt ze nu een afweging tussen haar leven hier en het gemiste leven daar. 'Weegt een westers paspoort op tegen het moeten omgaan met de trauma’s van scheiding en achterlating? Weegt een leven hier op tegen onbekendheid met je leven daar?' Lees meer

nuclear family

Queerkroost

In een briefwisseling over queer ouderschap zoeken Eke Krijnen en Lisanne Brouwer naar steun, herkenning en een houding om de maatschappelijke discriminatie buiten het gezinsleven te houden. Lees meer

Informatiehonger

Informatiehonger

We verslikken ons in data, maar blijven gulzig drinken. In dit essay onderzoekt Paola Verhaert hoe onze honger naar informatie — ooit gevoed door boeken, nu door eindeloze datastromen — ons hoofd én onze wereld begint te verzwelgen. Waar ligt de grens? En merken we het als we die overschrijden? Lees meer

Bestel de bundel ‘Ik wil, wil jij ook!’

Op zoek naar een intiem, verzachtend en verzettend cadeau? Voor maar €10 bestel je de bundel ‘Ik wil, wil jij ook?’, een voorstel voor een nieuwe taal om over seksualiteit te spreken. Met ploeterende brieven en prikkelende beelden. Alleen te bestellen vóór het einde van dit jaar en zolang de voorraad strekt!

Bestel nu