Asset 14

Consent als verzet: brieven over consent in een koloniale wereld

:Consent als verzet: brieven over consent in een koloniale wereld

Consent is complex in een wereld gevormd door koloniaal geweld. Yousra Benfquih vraagt zich in haar eerste brief aan Alara Adilow af hoe consent een instrument kan worden van verzet.

Dag Alara,

Hoe gaat het met je? De laatste keer dat we elkaar zagen was tijdens de dichtersmarathon in Perdu, in Amsterdam, vorig jaar. Het was een mooie avond. Velen van ons droegen keffiyehs, brachten naast eigen werk verzen van Palestijnse dichters. We zouden gauw afspreken. Dat is er nog niet van gekomen. Laat ons elkaar dan ontmoeten, ‘samen hangen’ zoals jij het zei, via deze brieven.

‘Can I have permission to touch your body?’

Gewikkeld in een handdoek zit ik op een stoel voor een raam dat uitkijkt op een tuin waarachter rijstvelden rijpen. In de verte weerklinkt het geroep van wilde pauwen in paarseizoen. Op de richel staat een aardewerken kom waarin bloemen – rode hibiscus en jasmijn – drijven in een handgeschikt patroon. Een zachte bries beroert het wateroppervlak.

Het voorbije jaar heeft me geveld, Alara

Het duurt even vooraleer de vraag tot me doordringt. Ze komt van mijn massagetherapeut hier in het Ayurvedisch centrum in het binnenland van Sri Lanka waar ik op adem hoop te komen. Het voorbije jaar heeft me geveld, Alara. Ik voel me uitgeput, vast in mijn hoofd, ver van mijn lichaam waar woede en verdriet zich in mijn buik en bekken hebben genesteld.

Het geweld van het afgelopen jaar heeft veel ontbloot. De mythe dat we in een postkoloniale realiteit zouden leven, want wat is genocide anders dan de ‘hyperbolic expression of coloniality’? De valse universaliteit van de mensenrechten. De goed geoliede machinerie van de ‘imperialist, white supremacist, capitalist patriarchy’ – zoals bell hooks het omschreef.

Mag ik? Wil jij? Dat kapitalistische, koloniale systeem is geënt op een premisse die zich aan het andere uiterste bevindt van consent, met name diefstal, landroof, slavernij, onteigening, geweld. Tot dat geweld behoort ook seksueel geweld. En dat beperkt zich niet tot het Israëlische koloniale regime: seksueel geweld wordt door de kolonisator altijd gebruikt om zijn macht te handhaven. De geracialiseerde en geseksualiseerde gekoloniseerde wordt daarbij tot fundamentally penetrable subject gemaakt, zoals Puerto Ricaans professor en filosoof Nelson Maldonado-Torres schrijft in On the Coloniality of Being (2007). Hun lichamen worden ingelijfd in een economie van seksueel misbruik, uitbuiting en controle. Landroof en bezetting zijn een verlengstuk van die premisse van dominantie, aanranding en exploitatie.

Ons huidige gendersysteem kan niet worden losgezongen van hoe gender door de patriarchale koloniale staat werd gebruikt als instrument van dominantie

En dat gaat niet enkel Gaza, maar ook jou en mij aan, Alara. De machtsverhoudingen in de wereld vandaag zijn een rechtstreeks gevolg van kolonialisme. Dat is wat Argentijns semioticus en professor Walter Mignolo bedoelt met ‘coloniality’: de langdurige machtspatronen die uit kolonialisme voortvloeien. Coloniality overleeft kolonialisme, en laat, naast op het gebied van bijvoorbeeld arbeid en kennisproductie, ook diepe sporen na op het vlak van gender en seksualiteit. Zo kan ons huidige gendersysteem niet worden losgezongen van hoe gender door de patriarchale koloniale staat werd gebruikt als instrument van dominantie, zoals genderwetenschapper en socioloog Oyéronké Oyewùmí in The Invention of Women (1997) aantoont in de context van de Yorùbá-maatschappij voor de Britse overheersing van Nigeria, of zoals professor en schrijver Paula Gunn Allen onthulde in Sacred hoop: Recovering the feminine in American Indian tradition (1986).

‘Permission granted.’

Nadat ik de woorden heb geuit, plaatst Darshana zijn vingers op mijn kruin. Ik sluit mijn ogen. Zoals zo vaak de voorbije maanden, verschijnen er beelden van geweld. Ik probeer mijn aandacht te verleggen naar mijn ademhaling, naar het geritsel in de tuin, zijn handen rond mijn schedel.

Tegen de achtergrond van kolonialiteit en de machtsverhoudingen die het bestaan van jouw en mijn lichaam vandaag nog steeds kneden en vormgeven, Alara, wordt consent – het vragen ervan, ‘wil jij?’, het weigeren ervan, het geven ervan, ‘ik wil’ – iets potentieel disruptiefs, iets revolutionairs zelfs, precies omdat het de premisse van dominantie en exploitatie van het patriarchale, racistische, kapitalistische systeem zo uitdaagt, bevraagt, en mogelijk loswrikt.

Met de vraag ‘wil jij?’ verzetten we ons tegen de vele manieren waarop onze lijven en landen bezitbaar, aanrandbaar, wegwerpbaar, vernietigbaar zijn gemaakt

Ik geloof dat consent een diep bevrijdend potentieel heeft dat ons als individu kan overstijgen, omdat het zich inschrijft in een heel ander systeem dan dat vandaag heerst: een dat niet stoelt op dominantie, exploitatie, privébezit en winstbejag, maar dat is geworteld in gelijkheid, collectiviteit, zorg en wederkerigheid. Een wereld waar, zoals Potawatomi plantkundige en professor Robin Wall Kimmerer in Braiding Sweetgrass (2013) stelt, ‘all flourishing is mutual’. Waarin we verantwoordelijkheid dragen voor elkaar, voor elkaars levens en lichamen.

Tijdens mijn reis valt me op hoe lokale tempelbezoekers hun voetzolen op de grond plaatsen: zacht, bedachtzaam, alsof ze met elke voetstap toestemming vragen aan de aarde die hen, ons, draagt. Ook door de manier waarop de hibiscus en jasmijnbladen op het wateroppervlak in de kom zijn geschikt, ademt eenzelfde soort eerbied. Een van de regels van de Honorable Harvest, een reeks ongeschreven inheemse principes en gebruiken, schrijft Kimmerer, luidt: ‘Ask permission before taking. Abide by the answer.

Wil jij? Dat is wat consent doet, of kan doen: een diepe eerbied uitspreken voor zowel het eigen lichaam als dat van de ander, het reclaimen en opnieuw heilig maken ervan. En niet alleen dat van onze medemens, ook die van more-than-human others. Het Cartesiaans dualisme heeft ons niet alleen van onze eigen lichamen gewelddadig weggerukt (en daarmee de intellectuele rechtvaardiging gegeven voor de onderdrukking van al wie geen denkend, rationeel wezen werd geacht, waaronder jij en ik, en vrijwel iedereen die niet de witte, christelijke, heteroseksuele, able-bodied man was) maar ook die van de more-than human-other (en daarmee de intellectuele rechtvaardiging gegeven voor de onderwerping en uitbuiting van de aarde). Dat de genocide vorig jaar ook een ecocide is gebleken, hoeft dan ook niet te verrassen. Met de vraag ‘wil jij?’ verzetten we ons tegen de vele manieren waarop onze lijven en landen bezitbaar, aanrandbaar, wegwerpbaar, vernietigbaar zijn gemaakt.

Harder please’, vraag ik aan Darshana. Druk de beelden weg uit mijn geheugen, vraag ik, niet luidop.

Hoe kan onze toestemming, kunnen onze verlangens, werkelijk vrij zijn in een wereld die zo doordrongen is van het tegenovergestelde?

Ook de lichamen van Palestijnen zijn aangeraakt. Hard aangeraakt. Ze zijn beschadigd, verwond, verminkt. De paradox van koloniaal geweld: het is ook een vorm van aanraking.

Waarin onderscheidt onze aanraking zich van die van de kolonisator? Door consent?

Ja, misschien. Maar ik vraag me af: hoe vaak is onze consent écht consent, informed consent? Hoe kan onze toestemming, kunnen onze verlangens, werkelijk vrij zijn in een wereld die zo doordrongen is van het tegenovergestelde, van het onvrije, wat we onvermijdelijk ook hebben geïnternaliseerd? Wat zijn de voorwaarden waaronder seksueel consent niet slechts het potentieel van bevrijding in zich draagt, maar effectief een instrument wordt van verzet? Heeft het te maken met de kwaliteit van onze aanraking? Met de intentie ervan? Hoe kunnen we consent politiseren, verheffen voorbij het vacuüm van apolitieke gesprekken?

Sorry, Alara, misschien klink ik te theoretisch. Toch lijken mijn vragen me niet zo abstract. Consent en het bredere recht op zelfbeschikking waarmee het verbonden is, staan vandaag wereldwijd onder druk. Zowel in Europa als de VS worden seksuele en reproductieve rechten teruggeschroefd en transrechten ingeperkt, vaak niet toevallig door dezelfde overheden die de genocide actief hebben ondersteund. En het belooft er niet gauw beter op te worden: een recent Europees onderzoek wijst uit dat jonge mannen misogynie en seksueel geweld steeds meer normaliseren, daartoe opgezweept door rechtse politieke bewegingen en sociale media. Ook de maatregelen van het Belgische federale regeerakkoord treffen vrouwen onevenredig hard, lees ik in DeWereldMorgen, en bestendigen de structurele genderongelijkheid. En toen onlangs in Kortrijk meerdere vrouwen werden verkracht, citeerde een Vlaamse krant een woordvoerder van het West-Vlaamse parket – ‘Laat geen vriendin alleen achter op café’ – wat de verantwoordelijkheid opnieuw bij individuele slachtoffers legt en het systeem zelf onaangetast laat.

Ik stel veel vragen, Alara, grote vragen, en dit is allicht niet wat je in gedachten had met ‘samen hangen’

Consent begrijpen in de context van imperialistische, patriarchale, kapitalistische kolonialiteit, helpt ook om de weerstand die er tegenover heerst – denk aan termen als snowflakes, woke, cancel culture – in een breder kader te plaatsen: het gaat over meer dan een onschuldige knee jerk-reactie van mensen die niet mee zijn, maar over de tegenstand van een machtige elite die haar privileges en de premissen waarop ze zijn gegrondvest met hand en tand wil beschermen, en iedereen die die in twijfel durft te trekken in diskrediet zal trachten te brengen.

Ik stel veel vragen, Alara, grote vragen, en dit is allicht niet wat je in gedachten had met ‘samen hangen’. Ik verwacht geen antwoorden, en samen hangen wil ik nog steeds. Maar misschien zijn jij en ik – schrijvers, dichters – wel het best geplaatst om ons over deze vragen te buigen. We ontmoetten elkaar voor het eerst tijdens het programmagedeelte You’ll have to Scream Louder van het Crossing Border Festival, twee jaar geleden. Je werd geraakt door mijn woorden, ik door de jouwe, en zo ontstond onze connectie.

‘Can I have permission to touch your body?’ Eigenlijk verschilt wat jij en ik doen wanneer we op een podium of in onze pen kruipen, ons lichaam en onze woorden voor een publiek tentoonspreidend, weinig van wat Darshana me die namiddag vroeg. ‘Mag ik de toestemming om jouw lichaam aan te raken?’ vragen we, of kortweg: ‘ik wil, wil jij ook?’
Uitkijkend naar je brief.

Liefs,
Yousra

Deze brief is onderdeel van het project ‘Ik wil, wil jij ook?’ dat door Hard//hoofd in samenwerking met deBuren wordt georganiseerd. Elke drie weken lees je op Hard//hoofd een brief van Yousra Benfquih of Alara Adilow, die samen onderzoeken hoe macht en structurele ongelijkheid onze ideeën over intimiteit en seksualiteit beïnvloeden. Kun je echt vrij verlangen in een samenleving die doordrongen is van het onvrije? Hoe spelen koloniaal gedachtegoed, (hetero)normativiteit en lichamelijkheid mee bij het geven of vragen om consent? Op welke manieren kunnen en willen we elkaar aanraken?

Mail

Yousra Benfquih is schrijver, dichter en spoken word artiest. Haar werk lees je in Kluger Hans, DW B, de Poëziekrant, De Revisor en De Gids. Momenteel werkt ze aan haar dichtbundel.

Saïda Ragas is illustrator en stripper. Haar werk is gebaseerd op haar idealistische, seks-positieve en feministische ideeën. Middels speels en kleurrijk beeld deelt ze persoonlijke ervaringen, maatschappelijke voetnoten en droombeelden.

Hard//hoofd is gratis en
heeft geen advertenties

Steun Hard//hoofd

Ontvang persoonlijke brieven
van redacteuren

Inschrijven
test
het laatste
Mijn tweede kutland… 2

Mijn tweede kutland…

Toen Iskra de Vries vanuit Polen naar Nederland verhuisde, bleek dat hij niet van een koude kermis thuiskwam, maar naar een koude kermis vertrokken was. Hij schrijft een verschroeiend eerlijke break-up brief aan het adres van ons kikkerlandje. Lees meer

Schroot voor de kunstkenner 1

Schroot voor de kunstkenner

Wat doet een beschilderd stuk schroot in het Stedelijk? Waarom ruikt het er opeens chemisch en zoet tegelijk? Het is het werk van Selma Selman, die opnieuw definieert wat kunst is en mag zijn. Ivana Kalaš is onder de indruk – en heroverweegt haar eigen positie. Zoetig en naar ijzer – dat aroma komt op... Lees meer

Zomers zwijgen

Volim nas: hoe de taal van de liefde mijn lichaam tot stilte maande

Wat als je vertrouwen in jezelf en je lichaam plotsklaps wordt aangetast door epileptische aanvallen? En tegelijkertijd je vertrouwen in de onvoorwaardelijke liefde van je oma ook op losse schroeven komt te staan? In een persoonlijk essay neemt Dorea Laan je in beeldende taal mee in deze zoektocht. Lees meer

:Meer dan Maria: het moederschap in de beeldende kunst 3

Meer dan Maria: het moederschap in de beeldende kunst

Wat betekent het om moeder te zijn? En wanneer ben je dan een ‘goede moeder’? Moederschap, en alle nuances daarrond, blijft onderbelicht. Anne Louïse van den Dool onderzoekt via de representatie van moeders in de beeldende kunst de vele kanten die horen bij moeder zijn. Lees meer

Als je écht kinderen wilt redden

Als je écht kinderen wilt redden

Shashitu Rahima Tarirga kwam 33 jaar geleden via interlandelijke adoptie naar Nederland vanuit Ethiopië. Na een reis naar Ethiopië maakt ze nu een afweging tussen haar leven hier en het gemiste leven daar. 'Weegt een westers paspoort op tegen het moeten omgaan met de trauma’s van scheiding en achterlating? Weegt een leven hier op tegen onbekendheid met je leven daar?' Lees meer

nuclear family

Queerkroost

In een briefwisseling over queer ouderschap zoeken Eke Krijnen en Lisanne Brouwer naar steun, herkenning en een houding om de maatschappelijke discriminatie buiten het gezinsleven te houden. Lees meer

Informatiehonger

Informatiehonger

We verslikken ons in data, maar blijven gulzig drinken. In dit essay onderzoekt Paola Verhaert hoe onze honger naar informatie — ooit gevoed door boeken, nu door eindeloze datastromen — ons hoofd én onze wereld begint te verzwelgen. Waar ligt de grens? En merken we het als we die overschrijden? Lees meer

:Naar een taal die consent fucking overbodig maakt: brieven over consent

Naar een taal die consent fucking overbodig maakt: brieven over consent

In haar laatste brief aan Alara buigt Yousra zich over taal: hoe taal seksueel geweld normaliseert en hoe taal inwerkt op onze erotische verbeelding. Geweldloze verhoudingen scheppen via taal is voor haar zowel een kwestie van nieuwe talen schrijven als oude of bestaande talen herinneren. Lees meer

Kind van lelijke huizen

Kind van lelijke huizen

Om haar heen ziet Anne Schepers dat de kinderen uit ‘mooie huizen’ die wél een financieel vangnet hebben eerder de stap naar freelancewerk kunnen maken. Ze staat voor de keuze: lijden voor de kunst of doen wat de maatschappij verantwoordelijk acht? Lees meer

:Een reeks foto’s: brieven over consent

Een reeks foto’s: brieven over consent

Voor Alara Adilow voelt het alsof er altijd hiaten overblijven na het schrijven van een antwoord op een brief, en ze vraagt zich af of ze daarom steeds midden in de nacht wakker wordt. Ze denkt na over hoe de zachte aanrakingen niet alleen voor haar lichaam helend kunnen zijn, maar ook voor onze gewelddadige maatschappij, waar pestgedrag en leedvermaak machtsgrepen zijn. Lees meer

:Hoe te dromen:  Over slaap, verlangen en dromen over een betere wereld

Hoe te dromen: Over slaap, verlangen en dromen over een betere wereld

Als Stella Kummer ’s ochtends wakker wordt, bespreekt ze in bed haar dromen met haar vriend. Terwijl ze aan hem vertelt wat er die nacht in haar droomwereld is omgegaan, denkt ze na over dromen over de wereld. Begint het veranderen van de wereld niet eigenlijk gewoon in bed? Lees meer

Auto Draft 8

Een transformatie van verlangen: brieven over consent

Wat als we consent en verlangen zélf als de voorwaarden van bevrijding en sociale rechtvaardigheid zien? Yousra Benfquih licht toe hoe genot-activisme ons niet alleen toelaat om ons tegen de dingen te verzetten, maar ook om te onderzoeken waar we naar verlangen. Lees meer

Mijn naam roept 1

Mijn naam roept

Hodo Abdullah beschrijft hoe de geschiedenis van Somaliland haar ook veel over haarzelf leerde. Hoe komt het dat het geloof in henzelf, de veerkracht en de trots van de Somalilanders zo verankerd zit in hun DNA? Wat geeft hun de kracht om door te gaan? Lees meer

:Armoede, de bedpartner die je verlangen indringt: brieven over consent

Armoede, de bedpartner die je verlangen indringt: brieven over consent

Alara Adilow blikt terug op haar jongere zelf en ziet hoe onwetendheid en zelfdestructie haar afsneden van zorg en liefde, tot feministische en postkoloniale denkers haar aanraakten en haar openstelde om naar zichzelf en de wereld te kunnen kijken. Lees meer

Mooi vanbuiten en vanbinnen: pleidooi voor dagdagelijkse entomologie 2

Mooi vanbuiten en vanbinnen: pleidooi voor dagdagelijkse entomologie

Insecten hebben een slecht imago. We houden ze het liefst ver uit de buurt, maar dat is onterecht, vindt Jitte. Met dit artikel bewijst hij je graag van het tegendeel en vertelt hij hoe sluipwespen lieveheersbeestjes inschakelen als lijfwacht voor haar larven, over de indrukwekkende hersenen van de Darwinwesp, en hoe je een mierenkolonie opzet met één koningin. Lees meer

Composthoop

Een symfonie van het kleine leven

Jesse Van den Eynden neemt je mee in de symfonie van het kleine leven dat zich afspeelt in de duisternis van de composthoop. In dit liefdevolle essay beschrijft hij hoe zijn leven steeds meer overgenomen wordt door de rottende en levende massa in zijn tuin, en hoe het slurpen, klikken en kraken van de aarde en haar bewoners een meditatieve ervaring worden. Lees meer

Eiland zonder eilandjes

Eiland zonder eilandjes

Bram de Ridder is vervangend psychiater op Bonaire. Maar hoe moet hij zich als witte zorgprofessional verhouden tot de mensen van het eiland? Lees meer

Huizen, omhulsels

Huizen, omhulsels

Anne Schepers had nooit gedacht dat ze een huis kon kopen. Tijdens de verbouwing denkt ze na over huizen als politiek middel, hoe het is om als sociale klimmer ruimte in te nemen en waarom dromen over een fantasiehuis een privilege is. Lees meer

Iemand die in je gelooft

Iemand die in je gelooft

Jam van der Aa ontdekte pas laat dat ze autisme heeft. Toen ze jong was herkende jeugdzorg bovendien niet de rol van autisme in de onveilige situatie bij haar thuis. Ze was gedreven en nieuwsgierig, maar lange tijd op zichzelf aangewezen. Dit essay is een pleidooi voor betere jeugdzorg en gaat over veerkracht en jezelf leren begrijpen en vertrouwen. Lees meer

Automatische concepten 87

Van mijn spreekkamer tot aan Afghanistan

In haar behandelkamer zit Jihane Chaara als forensisch psycholoog niet alleen tegenover slachtoffers, maar ook tegenover daders van dwingende controle, een vorm van huiselijk geweld. Wat is het verband tussen deze psychologische, onderdrukkende machtstructuur van een individidu als meneer X in haar spreekkamer, en het regime van de Taliban in Afghanistan? Een essay over de verbinding tussen daderschap, ontkenning, grotere structuren van vrouwenonderdrukking en verzet. Lees meer

Lees Hard//hoofd op papier!

Hard//hoofd verschijnt vanaf nu twee keer per jaar op papier! Dankzij de hulp van onze lezers kunnen we nog vaker een podium bieden aan aanstormend talent. Schrijf je nu in voor slechts €3 per maand en ontvang in maart je eerste papieren tijdschrift. Veel leesplezier!

Word trouwe lezer