Sinds kort kan je voor een barkie en een bos wortelen de hele wereld over vliegen. De kans zit er dan ook dik in dat je jezelf al eens in een vliegtuigstoel hebt gevouwen en met vreemde valuta hebt gewapperd alsof je Snoop zelf was. Dat is oké. Toch hoor ik regelmatig dat Nederlandse toeristen zich flink misdragen over de grens, en daarom heb ik een paar tips samengesteld om het deze zomer voor iedereen gezellig te houden.
Als kind heb je als het goed is geleerd je te gedragen wanneer je bij iemand anders ging spelen. Thuis mocht je misschien gewend zijn om dagelijks te apenkooien, maar je besefte donders goed dat dat niet overal werd gewaardeerd. Eigenlijk is vakantie vieren in het buitenland een overtreffende trap van ‘bij iemand anders spelen.’ Mijn eerste vakantietip is dus deze: je bent te gast, dus gedraag je ook zo.
Nu heeft iedereen een ander beeld bij ‘een goede gast’ en daarom is het zinvol om je te verdiepen in de gedragsregels van je vakantieland. Een groep toeristen - waaronder een Nederlander - leerde dat op de harde manier in Cambodja. Zij werden eind januari opgepakt omdat ze ‘pornografisch’ dansten op een feestje. Wat zij duidelijk niet wisten is dat men het in Cambodja al reuze vunzig vindt als je op straat elkaars hand vasthoudt, dus die paringsdans hebben ze daar waarschijnlijk ervaren als het middelste paneel van de Tuin der Lusten. Tip twee, daarom: verdiep je in de plaatselijke cultuur.
Zodra je je in de cultuur hebt verdiept ben je al een eind, maar er is nog altijd ruimte om behoorlijk de mist in te gaan. Op heilige grond bijvoorbeeld. Zo schijnen er dagelijks mensen Ayers Rock in Australië op te klauteren en werd er onlangs nog een Nederlander uit Peru gebonjourd omdat hij naakt op de foto ging in Machu Pichu. Als je je dus voldoende verdiept hebt in de cultuur om te weten dat de grond onder je voeten heilig is, denk dan even terug aan tip één en gedraag je. Behandel deze heilige grond als het graf van je moeder. Huilen is optioneel, maar doe er geen dingen die je daar ook niet zou willen zien.
Hoewel de volgende tip voor de meesten wellicht vanzelfsprekend klinkt, is dat helaas lang niet altijd het geval: blijf met je tengels van andermans spullen af! Jij draagt je kostbaarheden misschien wel in zo’n gezellige fannypack dicht op je lijf omdat je niet wil dat iemand anders eraan zit. Toon anderen dezelfde eerbied, graag. Ik zeg dit omdat er dus ook landgenoten zijn die op vakantie zomaar stekkers uit geluidsinstallaties trekken omdat ze het geluid van de gebedsdienst zo irritant vinden.
Tot slot: draag geen camouflagekleding als je niet Ali G zelf bent. Het is al strafbaar in Barbados, maar als het aan mij ligt wordt dat overal ingevoerd. Verder hoop ik eigenlijk vooral dat je een fijne vakantie hebt en ik je straks niet op het nieuws zie, omdat je een tip vergeten was. Een goede reis!
Beeld: Detail uit De Tuin der Lusten van Hiëronymus Bosch