Asset 14

How can I make this about me?

How can I make this about me? 1

Eén jaar genocide. Één van de vervelendste dingen aan de hele situatie: het maakt het voor een influencer zo lastig om te posten. Tenminste, als ik realityster Bo Wilkes (273k volgers) moet geloven. ‘Anderzijds,’ schrijft ze, ‘is het misschien juist fijn’ dat zij doorgaat met haar dagelijks leven tonen, we moeten ‘van de kleine dingen extra genieten’. En wat zijn die kleine dingen, te zien in de post? U raadt het nooit: een foto van haarzelf.

The show must go on! Zodoende is op internet een vreemd fenomeen ontstaan: het ‘how can I make this about me’-tje. Oftewel: bij een grote nieuwsgebeurtenis toch dat bruggetje naar jezelf maken, met soms bewonderenswaardige hersengymnastiek. Om te laten zien dat je niet ongevoelig bent voor de geopolitieke zwaarte, maar toch die selfie in de lift wil kunnen plaatsen, knal je hem eruit met het onderschrift ‘WAR DAYS <3 <3’. Om te laten zien dat het je raakt, dat oorlog iedereen kan overkomen, doe je net als ene Wim op facebook: ‘Deze foto, van een vermoorde Israëlische motorrijder, heeft me het hele weekend beziggehouden. Ook omdat ik dezelfde motor en motor laarzen heb. Hoe laf kan Hamas zijn.’ Het is de social-media-variant van zeggen: ‘Het komt nou allemaal wel héél dichtbij.’ Ook voor mij, als psycholoog, komt het nieuws allemaal wel heel dichtbij. Een patiënt van mij komt uit Libanon, haar familie woont er nog. Ze is nu weg uit de praktijk, neemt haar telefoon niet op en beantwoordt geen email. Ik maak me vreselijke zorgen. Maar wat kun je doen?

Waar was ik tijdens 9/11?

Koop mijn mindfulnessboek! Nee. Geen zorgen, dit is geen aanloopje om een of ander psychologie-product te slijten. Ik ben hier ook niet om te beweren dat ik beter ben dan andere makers, dat ik nooit een selfie post of nooit mijn werk aankondig. Sterker nog: ik betrap mezelf ook op ‘how can I make this about me’-tjes. Waar was ik tijdens 9/11? Heb ik nog iets van die storm meegekregen? Voor mij was de lockdown eigenlijk heel chill. Het is ook iets natuurlijks om te denken: Wat weet ik hiervan? Wat is mijn referentiekader? Op de theaterschool was het zelfs één van de technieken die je leerde om je in te leven in een rol: verbind je ermee.

Een ‘how can I make this about me’ kan ook helpen. Mijn gesprekken met de patiënt uit Libanon helpen mij te beseffen dat de nieuwsverhalen geen films zijn, de doden geen statistieken. Libanezen, Palestijnen, Israëliër; ze hebben namen en kapsels, vrienden en ouders, hobby’s, beroepen, angsten en dromen. Sommigen hebben zelfs precies dezelfde motor en motorlaarzen als Wim.

Veilige wereld hebben we dan: een generatie van weeskinderen met een trauma

Onze machtshebbers blijven over offensieven praten als een spelletje, in simplificaties. De tegenstander is in hun taal iets besmettelijks, alle ‘sympathisanten van het kwaad’ moet je ‘uitroeien’, ‘elimineren’. Wat een taalgebruik! Alsof regimes en bevolkingen in het Midden-Oosten zombies zijn, die je bij het eerste teken van anti-westerse neigingen als besmet en verloren moet beschouwen, en het best met een staak in het brein voortijdig kunt doden. Veilige wereld hebben we dan: een generatie van weeskinderen met een trauma.
Arabieren zijn niet de figuranten in onze westerse actiefilm. Niet de non-playable characters in de internationale shootergame. Net zo min als Israëlische gijzelaars ‘tragische’ doden zijn, die nou eenmaal niet konden worden gered: side characters waar even een traantje om wordt gelaten, handig ingezet als motief om nog meer wapens te sturen. Deze shootergame-retoriek is een belediging voor hun menselijke waardigheid, een schande.

Zou dan bij hem het sterfelijkheidsbesef opkomen, het verlangen naar vrede, geborgenheid?

Kan het ons schelen? Of is iedereen onverschillig? Volgens mij hebben we niet te veel, maar te weinig how can I make this about me. Wat het fenomeen irritant maakt, is de vluchtigheid: even virtue signallen, en door met de waan van de dag. Die inzichten moeten langer duren, niet korter. Een paaldansfilmpje met het onderschrift ‘unfortunately my mom is very ill’? Nee, dan wil ik ook de héle musical erover zien, anderhalf uur lang. Eén ‘grandma died’-ziekenhuisselfie? Nee, dan meteen een gedegen fotografieproject. Dries Roelvink die op 4 mei twee minuten lang zichzelf filmt, ‘kijk mij eens herdenken’? Néé: Dries Roelvink die twee weken lang integraal in stilte naar een oorlogsmonument moet staren. Zou dan bij hem het sterfelijkheidsbesef opkomen, het verlangen naar vrede, geborgenheid?

Please, make this about you. Dus, als harriet_79f7c095 een opmerking plaatst over een dodelijk vliegongeluk ‘Wat vreselijk, wij komen net terug uit Denemarken, weliswaar met de auto’, of als Bea76 onder een nieuwsbericht van een dood kind schrijft ‘Mijn kinderen werkten al op hun 14de.’, als holisticdoula.nl vanaf de wc een huilselfie om Gaza plaatst ‘Terwijl ik vers sap met gember drink’, wees dan niet boos. Oprecht, ‘it could happen to you’ is de eerste stap op weg naar inleving. Die dode Palestijnen hadden jouw kinderen kunnen zijn, die dode Israëliër je man. Deze ‘how can I make this about me’-ers staan op het punt iets te ontdekken: dat we heel erg lijken op, nee, zelfs niet wezenlijk verschillen van hen in het Midden-Oosten, in Afrika, in Azië. Dat onze warme huizen en volle magen puur geluk zijn. Iedereen is, zoals dichter Mahat Arab zegt, ‘het kind van de willekeur’. Ze zullen ontdekken dat we allemaal recht hebben op veiligheid en geluk. En dan kunnen ze door naar stap twee: zich afvragen waarom en door wie dat dan niet geregeld wordt. Remco Campert zei: ‘Jezelf de vraag stellen, daarmee begint verzet. En dan die vraag aan een ander stellen.’

How can I make this about me? 1
How can I make this about me as well?

Als ik gehuild heb zonder dat iemand het zag
heb ik dan wel gehuild?

Alles wat huilt en wat ik niet kan zien is een weerwolf. Lynchen.

Ik ben echter in de spiegel
van de spiegel

Kinderen op slippers met t-shirts van Cars en rugzakken van Frozen
met kogelwonden in hun dij zijn eigenlijk net zoiets als Zeus met Bacchus: goden
Dat doet me eraan denken:
Kom naar mijn wijnproeverij

Ik scheur mezelf uit mijn lichaam
en mijn ziel is ook een dik meisje dat precies op mijn lichaam lijkt. Heb ik weer!
Crying vlog. Vergeten op ‘start’ te drukken.

In mijn eigen verdriet gevallen. Zwem nu met mijn spiegelbeeld naar beneden. Ik hou jullie op de hoogte.
Ik omhels alles wat ik tegenkom.

Mail

Marthe van Bronkhorst (zij/haar) is schrijver, theatermaker en psycholoog en studeerde aan de VU Amsterdam en Harvard Medical School. Ze schreef voor onder meer Theater Ins Blau, Sonnevanck, Over het IJ festival, Kluger Hans, Meander, De Revisor en werkt aan een roman over duikers bij uitgeverij De Geus.

Jasmijn ter Stege (zij/haar) is illustrator werkend vanuit Den Haag. In haar werk laat ze graag kleurrijke metaforen, zachte vormen en stevige verhaallijnen het woord voor haar overnemen.

Hard//hoofd is gratis en
heeft geen advertenties

Steun Hard//hoofd

Ontvang persoonlijke brieven
van redacteuren

Inschrijven
test
het laatste
Introverte mensen zijn awesome

Introverte mensen zijn awesome

In een wereld van schreeuwende extraversie, eert Marthe van Bronkhorst de introverten. 'Doe mij maar ‘raven’-energy. ' Lees meer

:De strijd om vorm: looksmaxxen met volume of bevrijding uit de vorige eeuw?

De strijd om vorm

Dior en Chanel grijpen terug op historische silhouetten, en dat wordt breed gevierd. In haar column onderzoekt Loïs Blank of we ons voldoende bewust zijn van de oude idealen die daarin meekomen, en wat het over onze tijd zegt dat we daar zo enthousiast applaus voor geven. Lees meer

Als Jetten I je rechten afpakt, antwoord je dan met nóg een petitie?

Als Jetten I je rechten afpakt, antwoord je dan met nóg een petitie?

Na de zoveelste genegeerde petitie constateren Marthe van Bronkhorst en Savriël Dillingh dat het anders moet: een nieuwe vorm van verzet. 'Wat zijn we in de afgelopen dertig jaar in die klassestrijd nou eigenlijk opgeschoten? Moeten we niet eens escaleren?' Lees meer

:NikeSkims: ‘ontworpen voor de moderne ballerina’ maar stoot ballet van het podium

NikeSkims: ‘ontworpen voor de moderne ballerina’ maar stoot ballet van het podium

‘Kunnen product en inspiratie niet een pas-de-deux zijn?’ Loïs Blank ontleedt de nieuwe NikeSkims-collectie voor ‘de moderne ballerina’: het contrast tussen het stereotiepe idee van ballet dat door Kim Kardashian verkocht wordt, en hoe ballet echt is; discipline en herhaling, topsport en kunst. Moet het product een podium geven aan de ambacht waar de inspiratie vandaan kwam? Lees meer

Dit regeerakkoord is niet echt

Dit regeerakkoord is niet echt

Samenwerken in een groepsproject — soms is niets erger, constateert Marthe van Bronkhorst: 'Dilan wil namelijk veel liever met Geert, Gidi, Joost of Lidewij. Henri en Rob willen misschien met Jesse, maar durven niet.' Lees meer

Mijn AI-persona staat alles beeldig, maar waarom vertelt ze me niet dat die trui kriebelt? 2

Mijn AI-persona staat alles beeldig, maar waarom vertelt ze me niet dat die trui kriebelt?

Het is de AI-era. Terwijl modemerken paraderen met virtuele modellen en digitale pasvormen, wordt het lichaam steeds minder relevant in hoe kleding wordt verkocht. Loïs Blank vraagt zich af wat er van mode overblijft als het lichaam niet langer nodig is. Lees meer

We herkennen vroege signalen van partnergeweld, maar als een bevriende staat geweld pleegt zijn we ineens stekeblind

We herkennen vroege signalen van partnergeweld, maar als een bevriende staat geweld pleegt zijn we ineens stekeblind

Wat als je ogen werken, maar je de patronen niet herkent? Marthe van Bronkhorst kijkt terug op een week van sneeuw en ICE. Lees meer

Het is tijd om op een totaal andere manier naar de wereld te kijken

Het is tijd om op een totaal andere manier naar de wereld te kijken

Wat is magie? Een mysterieuze familiering gaf Marthe van Bronkhorst een ander perspectief. Lees meer

Een klein manifest voor tierelantijntjes

Een klein manifest voor tierelantijntjes

Pantone stelt dat de wereld gebaat is bij meer visuele zuiverheid, een esthetische keuze die midden in deze tijd allesbehalve apolitiek is. In reactie op de nieuwe kleur van het jaar laat Loïs Blank zien hoe kleur, macht en uitsluiting met elkaar verweven zijn. Haar column is een oproep voor meer kleur, meer geluid en meer weerstand. Lees meer

Waarom stellen journalisten zo weinig vragen?

Waarom stellen journalisten zo weinig vragen?

Bij de media heerst ziekte, journalisten stellen te weinig vragen. Fausto en Marthe van Bronkhorst komen met een behandelplan. Lees meer

Politiek is de olifant in de kamer, maar modejournalistiek trekt de deur liever dicht

Politiek is de olifant in de kamer, maar modejournalistiek trekt de deur liever dicht

Mode lijkt glanzend en zorgeloos, maar er schuilt een wereld van politiek achter. Loïs Blank vraagt zich af: wie bepaalt eigenlijk welke verhalen verteld mogen worden? Wat gebeurt er met de progressieve stemmen van een bedrijf dat vooral voor de winst gaat? Lees meer

Wifey material

Wifey material

Wifey of wervelwind, Madonna of hoer. Marthe van Bronkhorst had gehoopt dat dit binaire denken passé was, maar helaas, de emancipatietrein blijkt op dit spoor nog steeds haperen. Ik oefen een enorme aantrekkingskracht uit op één specifiek soort mensen: mensen van wie de favoriete contactfrequentie eens in het kwartaal is. Mensen van wie de love... Lees meer

Kleding gaat als warme broodjes over de toonbank, maar dat mag wel wat letterlijker

Kleding gaat als warme broodjes over de toonbank, maar dat mag wel wat letterlijker

We weten precies wat er in ons eten zit, maar wat dragen we eigenlijk op onze huid? Net als jij, verlangt Loïs Blank ook naar meer transparantie van de kledingindustrie. Zou die wens dan toch in vervulling kunnen komen? Lees meer

Stomwijzer

Stomwijzer

Marthe van Bronkhorst loodst je door het wispelturige politieke landschap aan de hand van haar alternatieve stemwijzer. Lees meer

Hoeveel Big Fashion heb jij in de kast hangen?

Hoeveel Big Fashion heb jij in de kast hangen?

De dood van Giorgio Armani sluit een hoofdstuk in de mode, maar zegt ook veel over de toekomst van onze kleding. In deze column legt Loïs Blank uit hoe Big Fashion steeds meer terrein weet te winnen in onze kledingkasten. Lees meer

Rouw is een ongenode gast die steeds op mijn feestjes verschijnt

Rouw is een ongenode gast die steeds op mijn feestjes verschijnt

Altijd aanwezig, maar niet gewenst: Marthe van Bronkhorts rouw reist met haar mee. Lees meer

Die betere wereld wordt al gemaakt

Die betere wereld wordt al gemaakt

Kun je, met alles wat er gebeurt in de wereld, nog gelukkig zijn? Marthe van Bronkhorst vindt het antwoord en ontdekt een boel hoopvolle initiatieven Lees meer

Misschien voor mezelf, maar niet voor jou

Misschien voor mezelf, maar niet voor jou

Eva van den Boogaard lijkt op iemand die ze nooit gekend heeft. Via een persoonlijke brief en een angstaanjagende gebeurtenis leert ze hem toch een beetje kennen. Lees meer

Was dit nou een flirt?

Was dit nou een flirt?

Als de Amsterdamse Carrie Bradshaw schrijft Marthe van Bronkhorst over de schemerflirt: een net te lange blik, een ambigu compliment, een hand die 'per ongeluk' de jouwe aanraakt. Lees meer

De talkshow is dood, lang leve de talkshow

De talkshow is dood, lang leve de talkshow

In deze colum geeft Marthe Bronkhorst je een van haar geheime toverzinnen om vervelende talkshowgasten de mond te snoeren. 'Is dat zo?' Lees meer

Lees Hard//hoofd op papier!

Hard//hoofd verschijnt vanaf nu twee keer per jaar op papier! Dankzij de hulp van onze lezers kunnen we nog vaker een podium bieden aan aanstormend talent. Schrijf je nu in voor slechts €3 per maand en ontvang in september je eerste papieren tijdschrift. Veel leesplezier!

Word trouwe lezer!