Onlangs overleed Luc de Vos, zanger van de band Gorki en schrijver van boeken als Paddenkoppenland. In de nazomer sprak Joyce met hem over zijn levenslessen.
1. Word bij rijke ouders geboren
Mensen met geld zijn interessanter, echt waar. Zelf kom ik uit een arbeidersgezin, ik groeide op in de Gentse kanaalzone, letterlijk tussen de fabrieken. Daar is niets mis mee, maar het is gewoon een feit dat mensen uit een bevoorrecht milieu meer kansen krijgen, van jongs af aan meer met cultuur in aanraking komen en ook gezonder leven. Ik heb kansen gemist waar ik spijt van heb: een muzikale opleiding bijvoorbeeld. Iedere keer als ik aan mijn piano zit, denk ik: potverdorie, had ik maar muziek kunnen leren.
De meeste van mijn vrienden komen uit gegoede kringen en daar ben ik heel blij om. Ze maken het leven interessanter. Dus daarom is mijn tip: als je zelf niet bij welgestelde ouders geboren bent, probeer je dan te omringen met mensen door wie je je kunt laten verrijken.
2. Word in Parijs of Londen geboren
Stel: Pete Doherty was niet in Londen, maar wel in Ledeberg geboren. Wat zou er van hem geworden zijn? Waarschijnlijk de zoveelste zuipschuit met zijn gitaar die nergens aan de bak komt. Geboren worden in België is een nadeel als je het in de muziek wilt maken en zeker als je dat, zoals ik, in de jaren zeventig wilde doen. Nu hoor ik vaker internationale succesverhalen, zoals dEUS of Oscar and the Wolf of zo. Dat die gasten overal zitten is fantastisch, daar voel ik plaatsvervangende trots voor. Maar opgroeien in Parijs of Londen geeft toch meer kans op succes. Dus, als je het wil maken: ga naar Londen, Parijs, New York of L.A. en zoek daar je kansen.
3. Zorg ervoor dat je een mooie, jonge vrouw bent
Het leven is kei makkelijk als je een mooie, jonge vrouw bent. Als je er jong en fris uitziet en goed kunt praten, dan krijg je alle kansen. Ik zag onlangs Evy Gruyaert op tv, en ik kan haar talenten niet goed inschatten, maar ik denk echt dat die gasten van tv gezegd hebben: we gaan zeker geen oude madam die quiz laten presenteren. Zelfs al waren dat feministische mannen hé. Het belang van jong en fris zijn, is alomtegenwoordig. 't Is ook leutiger om naar te kijken.
De meeste mensen zijn echter oud en/of mannelijk. Dus ik zou zeggen: als je geen jonge vrouw bent, probeer er dan op zijn minst vrolijk en fris voor te komen: dat maakt de wereld aangenamer. (Zelf ben ik zoals Giorgio Armani: die houdt ook van mooie mensen in mooie kleren, maar verschijnt zelf altijd in een zwart T-shirt.)
4. Laat het sneeuwen in de winter
Ik hou enorm van sneeuw. Ik ben altijd blij als het verkeer dan stilvalt, dan denk ik: mensen, stop met jammeren, je kunt thuis blijven vandaag! Geniet toch van alle klimatologische omstandigheden en zeker van extreem weer. Het zijn de enige dingen waar je niks aan kunt doen en die ook gratis zijn. Een zomerstorm, hagel, keiharde regen, sneeuw: daar kan ik zo van genieten. Of hitte! Zweten gelijk een rund in het park met een pintje erbij: zalig.
5. Ken uzelf
Gnothi seauton, dat stond in een tempel van Delphi gegraveerd: ken uzelf. Ik kan goed gitaar spelen, maar ik kan bijvoorbeeld niet tekenen zoals de meeste mensen. Daar ben ik zo blij om, want dat scherpt mijn bewondering voor mensen die het wél kunnen alleen maar aan. Ik zie zo veel mensen die zichzelf overschatten. Laatst was er weer een groepke op tv waarvan ik dacht: jongens toch, is er nu niemand in je omgeving die jullie gezegd heeft dat dit echt niet goed genoeg is? Kruip terug in jullie repetitiekot en probeer nog eens. Stel jezelf dus voortdurend de vraag: kan ik dit eigenlijk wel?
-
Deze bijdrage verscheen eerder in De Standaard en maakt deel uit van de wekelijkse rubriek ‘Levenslessen’.