Asset 14

Baby Driver

Baby Driver, de nieuwe film van regisseur Edgar Wright (Shaun of the Dead, Scott Pilgrim vs. the World), werd in de bioscoop gezien door eindredacteuren Jozien Wijkhuijs en Dorien Vrieling, en social-media guru Matthijs Valent. Ansel Elgort speelt Baby, een getaway driver voor een beruchte misdadiger. Als het hem lukt om zijn 'one last job' succesvol af te ronden is hij vrij om met zijn liefje richting de noorderzon te rijden.

Jozien: Ik zet ondertussen even de soundtrack aan, want… de soundtrack!

Matthijs: Ik ben tegenwoordig overal tien minuten te vroeg omdat ik altijd de soundtrack op heb staan.

Dorien: Ik wist meteen bij Jon Spencer Blues Explosion: dit ga ik tof vinden.

'Ik heb hele dagen de Harlem Shuffle in mijn hoofd'

Jozien: Ik heb volgens mij de hele film de rest van de zaal zitten irriteren met 'OEH! WELK LIEDJE IS DIT OOK ALWEER!'

Dorien: Welk nummer luisteren jullie het meest?

Jozien: Neat Neat Neat van The Damned.

Matthijs: Ik betrap mezelf erop vaak te beginnen met Barry White. Dan stap ik toch wat soepeler op m’n fiets.

Jozien: Niks mis mee!

Dorien: Ik heb hele dagen de Harlem Shuffle in mijn hoofd. En het shufflet ook zo heerlijk door het huis. En daarna Focus, want dat zijn Nederlanders. Dus daar moeten we trots op zijn.

Matthijs: Deze film heeft me aangespoord mijn autoradio (en mijn auto in het algemeen) te repareren. Wat denken jullie, is dit de strakst gemonteerde film ooit? Er zat geen enkel flauw moment in de film. Alleen adempauzes.

Jozien: Ik herinner me momenten dat ik dacht: hier is de montage echt precies raak! Wel dacht ik soms: ik zie wat je daar doet, en ik ben er eigenlijk tegen, maar wat een lekker muziekje zit eronder zeg. Maar mag ik een stelling poneren? Zonder deze soundtrack was Baby Driver gewoon een beetje een domme actiefilm geweest, toch?

Dorien: Oeh, scherp. Maar je kan 'm bijna niet zonder de soundtrack zien. Want de muziek is een cruciaal onderdeel, doordat de scènes zo met de ritmes zijn verweven.

Matthijs: Zou je een Tarantino-film zonder muziek kijken?

Dorien: Nou ja, Tarantino heeft ook nog dialogen en grapjes

Jozien: Die zaten hier ook wel in! 'He puts the Asian in home invasion'.

Matthijs: Goud.

'Alles moest kapot en daar houd ik wel van'

Jozien: Ik dacht, als ik ga navertellen waar ‘ie over ging: dit is ie-de-re actiefilm ooit. Auto’s, boeven, vrouwen, et cetera. Maar dat gevoel had ik niet na het kijken.

Dorien: Nee, omdat ‘ie zo reteswingend is. Ik vond de hoofdrolspeler (acteur Ansel Elgort, die Baby speelt) ook sterk trouwens.

Matthijs: Goed gecast, net zoals het meisje, Debora (gespeeld door Lily James).

Jozien: Bij haar dacht ik: wie ís dat ook alweer? En toen ineens dacht ik halverwege: Shelly uit Twin Peaks! Maar dat kan niet.

Matthijs: Ja! Is het een zus? Die moeten verwant zijn.

Jozien: Geen idee, volgens mij niet. Maar los daarvan vond ik haar echt goed.

Dorien: Zij waren de enige twee niet-kluchtige figuren als ik erover nadenk, Debora en Baby. Maar ik genoot eigenlijk ook wel van al die stripfiguren, Don Draper en z'n smatje.

Matthijs: Allemaal erg jaren vijftig, niet?

Jozien: Jon Hamm! Erg jaren vijftig ja. Goede kleuren op de muren ook steeds.

Dorien: Het was ook fijn om naar te kijken allemaal. Kleurrijk.

Matthijs: Deze film is de suikerspinversie van Drive. Die leunde ook erg op de muziek, voor een jaren tachtigsfeertje.

'Kunnen we er trouwens nog een La La Land-vergelijking tegenaan gooien?'

Dorien: Ik herinner me een jaren negentigfilm met achtervolging, The Chase, waar ook goeie muziek in zat. Wel eentoniger, veel punk. Maar die film was verder veel saaier. Dat was met Charlie Sheen, die een meisje ontvoert.

Matthijs: Was dat geen docu, toevallig?

Dorien: Vonden jullie het aan het eind te kluchtig worden?

Jozien: Ik was er even bang voor. Maar het viel me uiteindelijk mee.

Dorien: Het hielp dat de vaart erin bleef.

Jozien: Zijn break-down-moment (geen spoiler) vond ik ook origineel en heerlijk destructief. Alles moest kapot en daar houd ik wel van.

Dorien: Die garagescène was wel tamelijk over de top, maar ik had er toch wel lol in.

Jozien: Weet je wat ik vet vond: al die kleuren in de wasmachines. Ik werd heel blij van die wasmachines. Er zat in elke machine een andere kleur.

Dorien: Oh dat heb ik helemaal gemist! Ha, goede reden om nog een keer te gaan. Kunnen we er trouwens nog een La La Land-vergelijking tegenaan gooien?

Matthijs: Die heb ik niet gezien. Er is iets aan een film die La La Land heet en bedolven wordt onder Oscars waarvan ik een vreemde jeuk krijg.

Jozien: Ik heb hem ook niet gezien.

Dorien: Och jongens, verstandig. Ik had daarbij dus ook zoiets verwacht als bij Baby Driver, zo'n film als een meeslepende trip met te gekke muziek, en dat viel vreselijk tegen.

Matthijs: Ik had eerlijk gezegd ook weinig verwachtingen van deze film. Bij de trailer denk je, deze film gaat véél te hard proberen om cool te zijn. Alhoewel: Radar Love. Daarom wilde ik toch wel gaan kijken.

Dorien: Ik ook, dat helpt! Ik wist alleen: actiefilm, goeie muziek, Jon Hamm, en dat vond ik genoeg reden om te gaan.

Jozien: Jon Hamm! (Ik zeg gewoon af en toe even z'n naam)

'Is deze film eigenlijk een aanrader voor mensen die niks met muziek hebben?'

Matthijs: Kunnen we gelijk even een pleidooi voor Jon Hamm als de nieuwe Indiana Jones erin fietsen? Als we dan toch bezig zijn.

Jozien: Ja! Wel met baard. Zonder baard is ‘ie een beetje te vierkant. Voor Indiana Jones dan.

Dorien: Wow! Ik hoor nu pas die rare scattende kabouter aan het eind van Hocus Pocus van Focus.

Jozien: Zo leer je nog eens wat over onze vaderlandse popgeschiedenis. We hebben Jamie Foxx nog helemaal niet genoemd. Wat zegt dat over zijn rol hierin?

Dorien: Ik vond hem wel vermakelijk. Maar blijkbaar niet overdreven memorabel, nee.

Jozien: Maar zonder hem was het wel saai geweest in de auto, aangezien JON HAMM de hele tijd zat te snavelen met zijn meisje, Darling. En haar pistool voor haar moest herladen. Dat vond ik lichtelijk irritant: staan ze samen te schieten, moet hij haar pistool herladen. Ze zou toch allang dood zijn geweest als ze dat niet zelf kon?

Dorien: Ja, dat is debiel. Is deze film eigenlijk een aanrader voor mensen die niks met muziek hebben?

Matthijs: Nee.

Jozien: Nee, want als actiefilm is het niets bijzonders.

Matthijs: De muziek is zo bepalend voor het ritme van de scènes en zo verweven met de film, dat je ze echt niet los kan zien. Een doof persoon kan deze film wel overslaan.

Dorien: Maar iemand met tinnitus dan weer niet.

Matthijs: Die mogen de zaal nooit verlaten.

Jozien: Oh, nog even een waarschuwing voor mensen die (net zoals ik) net een auto-ongeluk hebben gehad. Ik ben een paar keer weggedoken.

Matthijs: Dat lijkt me een pittige zit.

Jozien: Het ging wel hoor. Alleen ik zat iets minder rustig in m'n stoel dan normaal.

Matthijs: Ik kreeg dus heel veel zin om te gaan scheuren, alleen is mijn autoradio, en nu ook de accu dus stuk.

Jozien: Oh nee! Ik zou echt niet zonder autoradio kunnen!

Dorien: Muziek kunnen luisteren in de auto was een van mijn drijfveren om mijn rijbewijs te halen. Dat is echt het allerfijnst. Ik ga het best op Creedence Clearwater Revival en dat soort dingen.

Jozien: En zingen.

Matthijs: Ik ben bang dat als ik ga zingen de wielen eraf vliegen; het is een auto uit ‘92.

Jozien: Ik heb vanmiddag Strong Enough van Cher gezongen in de auto. Dat was echt een feest.

Dorien: …met AUTOtune.

Matthijs: Lekker.

Baby Driver is:

Mail

Redactie

Verzamel kunst en steun ons
of word magazine abonnee

Sluit je aan

Wil je meer Hard//hoofd?
Meld je aan voor een nieuwsbrief!

Schrijf je in
Lees meer
test
het laatste
:Met stiekem ‘gay’-gedrag heeft de manosphere niets te maken

Met stiekem ‘gay’-gedrag heeft de manosphere niets te maken

'De manosphere zal niet worden ontmaskerd als we haar van een soort stiekeme homoseksualiteit betichten, maar wel door nauwkeurig te kijken hoe ze werkt en deze manieren van competitie en erkenning te ontmantelen.' Lars Meijer deelt zijn reactie op de column van Marthe Bronkhorst over de manosphere. Lees meer

Als ik Nederland in één woord kon opsommen, zou het dit zijn 1

Als ik Nederland in één woord kon opsommen, zou het dit zijn

Marthe van Bronkhorst sonjabakkert langs de geest van Nederland. 'De drie-eenheid bedrog, bedrijven, en een schijnheilige geest lijkt een patroon in de Nederlandse volksaard.' Lees meer

Zien is beminnen

de bank en de schoot

In deze twee gedichten neemt Sophia Blyden je mee terug naar de jaren negentig en naar de warmte van de schoot van je geliefde. Ze liet zich voor deze gedichten inspireren door twee werken in Museum Arnhem. Lees meer

Zien is beminnen 2

Zien is beminnen

Olave Nduwanje besteedt uren met haar lichaam, kijkt beminnend, en deelt haar ‘poreuze plooien, tastbare rondingen, vochtige openingen, en ademsnakkende lediging’ met anderen. Dit lukt haar nu, na dertig jaar, door haar realiteit te analyseren, in de spiegel te kijken en door porno te maken. Lees meer

Oproepbeeld voor ons jubileumnummer BUBBELS, het tiende nummer van Hard//hoofd Magazine!

Oproep voor inzendingen voor ons jubileumnummer BUBBELS – het tiende nummer van Hard//hoofd Magazine!

Hoe bubbelig voel jij je? Stuur vóór 1 september je pitch in en draag met een (beeld)verhaal, essay, poëzie of kunstkritiek bij aan het magazine BUBBELS! Lees meer

Kunnen we even kappen met al dat normactivisme? 1

Kunnen we even kappen met al dat normactivisme?

Loïs Blank ziet een verschuiving in wat er wordt geroepen in columns, aan talkshowtafels en op sociale media. In haar column onderzoekt ze de opvallende drang om het huwelijk, heteroseksualiteit en zelfs het willen hebben kinderen te verdedigen. Wordt de norm daadwerkelijk bedreigd, of is ze gewoon snel geïntimideerd? Lees meer

Auto Draft 17

Gemarginaliseerde Heiligdommen

Hoe bouw je een heiligdom voor mensen die in de fysieke wereld zelden een monument krijgen? Ida Hondelink bespreekt de indie videogame Plum Road Tea Dream die iets heel bijzonders biedt; een plek van herinnering, herdenking en vruchtbare grond voor intieme gesprekken over queer en van kleur zijn. Lees meer

Shirin Abedi maakt een kunstwerk voor onze kunstverzamelaars: ‘Ik wil de poëzie laten zien die naast de politieke werkelijkheid bestaat’

Shirin Abedi maakte het kunstwerk voor onze kunstverzamelaars: ‘Ik wil de poëzie laten zien die naast de politieke werkelijkheid bestaat’

Als dank voor je investering in de toekomst van onafhankelijke kunst en cultuur ontvang je één of twee keer per jaar een kunstwerk van een veelbelovende maker. Binnenkort valt een kunstwerk van fotograaf Shirin Abedi op de mat bij onze kunstverzamelaars. Welke dat precies is, blijft nog even geheim, maar in gesprek met kunstcurator Sander Bortier vertelt Abedi over haar blik op solidariteit, diaspora en de kracht van beelden die ruimte maken voor nuance. Lees meer

Out-of-office-reply

Waarom iedere Nederlander een ton moet krijgen

Marthe van Bronkhorst is momenteel afwezig en kan haar mail niet beantwoorden. Dit wil ze nog doorgeven: Lees meer

Dit maakten onze 1.700 kunstverzamelaars mogelijk in 2025 1

Dit maakten onze 1.700 kunstverzamelaars mogelijk in 2025

Kunstverzamelaars dragen bij aan onze missie om nieuw talent te ondersteunen en een vrije ruimte te bieden. We leggen graag uit hoe we de donaties in 2025 hebben besteed. Lees meer

Over hoe je echtheid kan dragen

Over hoe je echtheid kan dragen

Leren riempjes die uitdagend uitsteken, of juist veilig verstopt tussen sokken in een mandje. In dit essay reflecteert Imme van Zuilekom op de strapon: die zowel zachtheid, hardheid en samenzijn bevat. Lees meer

Auto Draft 16

Weer thuis voelen in een wegwerpwereld

Onderzoeksprogramma Reparatie Remise vroeg schrijvers, kunstenaars en denkers te reflecteren op reparatie als culturele, sociale en politieke praktijk. In dit essay onderzoekt Lieke Knijnenburg wat het betekent om zorg te dragen voor spullen in een wereld die draait op snelheid, vervanging en voortdurende vernieuwing. Lees meer

 1

Schrijfwedstrijd: door de ogen van Palomar

Stuur vóór 19 juli in voor de schrijfwedstrijd van Hard//hoofd en uitgeverij Cossee. Neem de lezers van jouw kortverhaal bij de hand en laat hen opnieuw kijken en luisteren naar (voelen en denken over) situaties, mensen, objecten, beelden die we allemaal kennen. Of toch niet? Lees meer

Zijn de manosphere-mannen niet stiekem een beetje gay?

Zijn de manosphere-mannen niet stiekem een beetje gay?

Marthe van Bronkhorst ziet het licht na een bezoek aan de MediaMarkt en de sportschool: is er wel zoveel verschil tussen mannenliefde en de manosphere? 'Ik ben maar op één plek in mijn leven nóg vuiler aangekeken dan in de MediaMarkt: de squat corner van de sportschool.' Lees meer

Verwachtingen

Verwachtingen

In dit openhartige en genuanceerde essay deelt Sharon van Oost haar twijfels bij het grootbrengen van een jongen in deze vrouwonvriendelijke wereld. Hoeveel ruimte zal ze hem geven? Heeft ze zijn gender niet al te veel bepaald? Hoe kan ze hem helpen om zelf uit te vinden wat mannelijkheid voor hem betekent? Lees meer

Weten we nog wat kunst(matige intelligentie) is?

Weten we nog wat kunst(matige intelligentie) is?

Het Met Gala vroeg dit jaar om mode als belichaamde kunst, maar wat betekent dat eigenlijk? In haar column gebruikt Loïs Blank de rode loper als uitgangspunt voor een kritische blik op hoe mode, lichamelijkheid en creativiteit zich nog tot elkaar verhouden. Lees meer

:Metamorfosen in het Rijksmuseum: verkrachtingscultuur tentoongesteld, maar niet gecontextualiseerd

Metamorfosen in het Rijksmuseum: verkrachtingscultuur tentoongesteld, maar niet gecontextualiseerd

Tussen marmeren goden en mythologische meesterwerken in de tentoonstelling 'Metamorfosen' ziet Nina Läuger vooral een pijnlijk gebrek aan context. Ze vraagt zich af waarom het Rijksmuseum geweld, misogynie en verkrachting in klassieke kunst toont zonder die beelden echt vanuit het heden te bevragen. Lees meer

Baka bana

Baka bana

‘Papa haatte ik omdat hij meer tijd met mama had gekregen dan ik. Mama haatte ik omdat ze me in de steek had gelaten én zwart had gemaakt.’ In dit verhaal van Sophia Blyden komt de hoofdpersoon na een lange tijd zonder contact voor het eerst haar vader weer tegen. Ze besluiten om op een vader-dochterweekend te gaan, op zoek naar verzoening, herinneringen, wie ze geworden zijn zonder elkaar, en de juiste bereidingswijze van baka bana. Lees meer

:Podcast: Maandagavond – Het wachten

Podcast: Maandagavond – Het wachten

Wachten is het thema van de 51ste Maandagavond van De Nwe Tijd. Al tien jaar lang komen een paar theatermakers op doodgewone maandagavonden bij elkaar om een nieuwe tekst voor te lezen over wat hen op dat moment bezighoudt. Tien jaar is een mijlpaal en mijlpalen hoor je te vieren. Dat gaan ze ook doen. Maar dat is pas in de volgende podcast. In deze podcast wachten ze nog. Lees meer

CAPTCHA

CAPTCHA: Can Anyone Prove They’re Clearly Human Anyway?

De relatie tussen mens, dier en internet staat centraal in dit verhaal van Leonie Moreels. De hoofdpersoon balanceert een zieke teckel en een afstandelijke partner die diens identiteit via het internet probeert te achterhalen. Dit alles leidt tot een reflectie over wat echt is en wat niet, en vooral over wat ‘leven’ in verhouding tot het internet betekent. Lees meer

Hard//hoofd zoekt vóór 31 juli 150 nieuwe lezers!

Hard//hoofd verschijnt weer op papier! In ‘Sporen’ verkennen we waar we vandaan komen en wat we achterlaten: digitaal, ecologisch en sociaal. Ben jij ons al op het spoor? Word vóór 31 juli trouwe lezer voor slechts €3 per maand en ontvang in september 120 pagina’s literatuur op de mat. Veel leesplezier!

Word abonnee!