8 februari 2013

Audiodocument:
Hometown Hackney

Hometown Hackney is een audiodocumentaire met interviews, raps en spoken word over de Londense rellen van 2011. Matthea de Jong toont je de grimmige kant van het leven de arme arbeidersklasse in deze Londense wijk. 24 minuten en Engelstalig, echt iets om dit weekend eens goed voor te gaan zitten. Op een stoel of op je fiets.

Murder Mile, zo werd de straat genoemd waaraan wij woonden. Dat wist ik pas later. De eerste week was ik verrukt van ons huis, van de parkjes in de buurt, het knusse boekwinkeltje, de kapel om de hoek waar yoga werd gegeven, ontelbare kapperszaken, Caribische afhaalrestaurants en levensmiddelenwinkels met mandjes groenten en fruit voor een pond. Het Leger des Heils bood een peuterspeelzaal aan waar ik met mijn eenjarig dochtertje dankbaar gebruik van maakte. In zijstraten ontdekte ik hippe barretjes met vintage meubels en lekkere broodjes. Ze waren allemaal nieuw. Bij Broadway Market, even verderop langs de bioscoop en door het park met het buitenbad, moest je zijn om hipsters in hun nieuwste creaties te spotten. Witte wijn en latte’s in de late middagzon.

Foto: © Darren Cullen

Niet veel later hoorde ik van een oorlog tussen wijken en straten. Postcode wars werden die genoemd. Als je deel uitmaakte van een gang, kon je je niet in een andere wijk vertonen. Dan riskeerde je je leven, werd me verteld. Hackney bleek het hoogste aantal gangs te hebben van heel Londen. Het geweld was minder dan voorheen, maar nog steeds waren er veel drugs en wapens. Ik geloofde het direct, maar onveilig voelde ik me niet. De wereld van hen was een andere dan die van mij.

Veertien maanden tevoren, in augustus 2011, was de wijk opgeschrikt door de rellen. Rellen die startten nadat de negenentwintigjarige Mark Duggan door de politie was doodgeschoten in Tottenham, een wijk iets ten noorden van Hackney waar je kwam na de straten met orthodoxe joden te zijn gepasseerd.

Via het nieuws in Nederland begreep ik dat de grootschalige rellen te maken hadden met opportunisme en een vervallen gevoel van moraal, “a broken society,” aldus Cameron. Daar kon ik me wel iets bij voorstellen als ik dacht aan de dronken groepen Britten die al struikelend hun stag do’s vierden op de Wallen.

Relschoppers werden hard aangepakt. In Hackney kregen zij gevangenisstraffen van gemiddeld ruim zeventien maanden. Vierenhalf keer zo hoog als normaal voor vergelijkbare misdrijven wordt gegeven. Maar hoe kon het dat de rellen zich zo snel over heel Engeland verspreidden? Had dat alleen te maken met het gemak om free stuff te krijgen? En is het terecht dat er zulke hoge straffen werden uitgedeeld?

Het gerechtelijk onderzoek naar de dood van Mark Duggan is opnieuw uitgesteld, nu tot september 2013. De vraag is echter of een openbaar onderzoek zonder wetswijziging wel mogelijk is. De Britse wetgeving gebiedt namelijk, als enige in Europa, dat onderschept bewijsmateriaal, zoals het aftappen van telefoongesprekken of het bekijken van e-mails, niet op openbare zittingen mag worden vrijgegeven. Een groot deel van het bewijsmateriaal rondom de dood van Mark Duggan zal daarom geheim blijven. De vraag of de politie voldoende reden had om op Mark Duggan te schieten, blijft naar alle waarschijnlijkheid onbeantwoord.

In het najaar van 2012 interviewde ik jongerenwerkers, rappers, winkeleigenaren, politieagenten, een ex-ganglid, de bezorgde moeder van Mark Duggans beste vriend en anderen. Ze vragen zich af of er recht is gedaan en vertellen hoe armoede, geweld, werkloosheid, racisme, en frustratie over de dagelijkse behandeling door de politie bijdragen aan een diepgeworteld gevoel van onrecht.

Klik hier voor externe link naar audiodocumentaire.

-

Dit is een gastbijdrage van Matthea de Jong. Met dank aan alle geïnterviewden, Franklyn Music, Suli Breaks, Rosie Heinrich en Jaap Scheeren.

Columns & Commentaar

HT-02

Hard//talk:
Ik wil het niet weten

Iedereen heeft het over geamputeerde borsten: "Wanneer wordt discretie zelf een taboe?"
16/05/13
Miriam van Ommeren
mammas

TIP:
Mama’s

Maartje geeft haar moeder voor moederdag een vrouw van 61 in een dierenpak.
12/05/13
Maartje Smits
HT-05

Hard//talk:
Geen actie, geen gezeur

Een witte ballon en een kartonnen bordje waren de enige wapenfeiten tijdens de kroning van Willem-Alexander.
10/05/13
Roos Euwe
HT-03

Hard//talk:
Vergeldingsdrang

Seksisme lag aan de basis van trollreacties op schrijver Amanda Filipacchi.
09/05/13
Anne Elshof
Muchos

Het eetwezen:
Gezonde Ovenschotel

Driewekelijks de spinsels van en over het eetwezen. Hoe ook een 'gezonde ovenschotel' een kwestie van perspectief kan zijn.
08/05/13
Hiske Versprille
Joyce_01

Re:
Schoolvakantie

In België duurt de zomervakantie echt oneindig lang, maar daar dreigt verandering in te komen.
07/05/13
Joyce De Badts
roze champagne

Column:
Roze champagne

Terwijl een serveerster gehuld in tepelkwastjes nog een glas roze champagne inschenkt, hoort Noor de stem van haar vader.
07/05/13
Noor Spanjer
HT-06

Hard//talk:
Het akkoordenkabinet

Floris maakt de tussenstand op van Rutte II.
03/05/13
Floris Solleveld
ondertekening

Re:
Handtekening

Wat Beatrix dacht toen ze de ondertekende akte in handen kreeg.
02/05/13
Jan Postma
creche

Column:
De crèche

"Tijdens het zingen keek ik voorzichtig om mij heen. Alle peuters staarden mij vol ongeloof aan."
01/05/13
Kasper van Royen
Baarmoeder

TIP:
Baarmoeder

Kruip eens terug in de baarmoeder. Bij wijze van spreken dan.
29/04/13
Rutger Lemm
HT-02

Hard//talk:
Profiteurs

Bulgaren streken Nederlandse subsidies op.
26/04/13
Thomas Rietstra
Sensuele artisjok

TIP:
Eet de lente

"Haar naam is Cynara, en haar blik is verleidelijk, voorzichtig en onweerstaanbaar. "
25/04/13
Roos Euwe
DavidFosterWallace1

TIP:
A supposedly fun thing I’ll never do again

"De David Foster Wallace die ik ken, is boven alles hilarisch."
24/04/13
Emy Koopman
moeder

Column:
Moeder

"Ineens realiseer ik me dat de ijskast waarop de kaart nu hangt, precies op de plek staat waar ik ooit uit mijn moeder kwam."
24/04/13
Noor Spanjer
Meer Columns & Commentaar laden »

Artistiek

Schermafbeelding 2013-05-19 om 13.47.11

Nog nooit gedaan:
iPhone

Flo doet het een dagje zonder.
19/05/13
Gastbijdrage
M2061M-1015

Hard//hoofd-kijkt:
60 Seconds of Freedom

In ‘60 Seconds of Freedom’ zweven gebouwen als ruimtevaartuigen door de lucht.
17/05/13
Tessa Verheul
05 13 HH encyclopedie van het boerenleven JOOST DEKKERS 3

Encyclopedie van het boerenleven:
Nacht

Willem vertelt over zijn jeugd op de boerderij van zijn ouders. "In mijn pyjama kroop ik onder het voerhek door het hok in."
17/05/13
Willem Claassen
mutskapsel

Kort verhaal:
Mutshoofd

Een nieuw kort verhaal van Stephan M. Horvath.
15/05/13
Stephan M. Horvath
Schermafbeelding 2013-05-14 om 08.14.00

Een verfilmde sms

Filmmaker Floris Schäfer ontving een sms van hard//hoofd-columnist Kasper van Royen. Het leverde een merkwaardig project op.
14/05/13
Gastbijdrage
FLO

Nog nooit gedaan

Striptekenaar Flo over de dingen die hij nog nooit gedaan heeft. De komende acht weken iedere zondag op hard//hoofd.
12/05/13
Gastbijdrage
cappucino

Nieuws in beeld:
Hoe ontdek ik Gods plan?

Het belang van God en cappuccino.
11/05/13
Beeldredactie
Liesbeth de Feyter

Kort verhaal:
Ontvankelijke flanken

Berend vraagt: "Zit je wel stevig in je sexuele energie?" "Nu je het zegt," mompelt ze en staart in haar theewater.
10/05/13
Gastbijdrage
boerenleven uierdoek

Encyclopedie van het boerenleven:
Uierdoeken

Willem vertelt over zijn jeugd op de boerderij van zijn ouders. "Voor mijn moeder scheelde het nauwelijks. Vier keer per week had ze een wasmachine vol met uierdoeken (90 graden)."
08/05/13
Willem Claassen
yesfontein

Mariekes III:
Fontein

Marieke wordt natgespoten door een fontein, of nee eigenlijk wordt haar zelfportret nat, of nee, eigenlijk is de fontein het zelfportret.
02/05/13
Marieke Zwart
03 13 MELKEN 600

Encyclopedie van het boerenleven:
Melken

Willem vertelt over zijn jeugd op de boerderij van zijn ouders. "Steeds opnieuw keek ik door de smalle opening in de muur. Daarachter stonden de koeien die nog gemolken moesten worden."
01/05/13
Willem Claassen
We hebben een koning (width 540)

Kroningsgedicht

We hebben een koning, kroon hem met doornen.
29/04/13
Floris Solleveld
Illustratie: Liesbeth Defecter

Kort verhaal:
Op zolder

"Blokkeer die energie niet, muts! Laat het doorstromen!"
26/04/13
Gastbijdrage
04 13 HH mixtape JOOST DEKKERS

Mixtape:
Jazz

"Ik leerde jazz waarderen met Coltrane. In eerste instantie lijkt dit heel toegankelijk, maar dan volgt zo'n waanzinnige improvisatie."
26/04/13
Redactie
jazzitup

Jazz it Up

Acht beeldmakers één thema.
25/04/13
Beeldredactie
Meer Artistiek laden »

Journalistiek

Arrested Development

TV:
Het einde van zapvriendelijkheid

Waarom Arrested Development mocht terugkomen.
17/05/13
Daan Windhorst
Hannah Arendt width 540

Interview:
Margarethe von Trotta over Hannah Arendt

"Hannah Arendt argumenteerde als een man: helder, intelligent, overtuigd van zichzelf."
16/05/13
Gastbijdrage
Foto 1

Reportage:
The Karl Code

"Lachen wou je dat ik deed, hè?"
14/05/13
Meredith Greer
gelukkigalleen_2

Gelukkig alleen

Wat is er mis met singles? Niks, vindt Emy. Zij ging op zoek naar alleenstaande rolmodellen.
13/05/13
Emy Koopman
overmars194

Re:
Ajax

Noor zag hoe Ajax landskampioen werd. En ze zag hoe Marc Overmars zag dat Ajax landskampioen werd.
10/05/13
Noor Spanjer
Jurassic Park 3D

Filmtrialoog:
Jurassic Park 3D

Er stampt een T-Rex voor de bioscoopdeur rond.
09/05/13
Redactie
Merlijn van Bijsterveld

De Videotheek:
SEXY

Sexy films, om de lente een beetje te voelen.
03/05/13
Videoredactie
Máxima: reina de la moda of girl next door?

Máxima:
reina de la moda of girl next door?

Sanne heeft Máxima nog nooit op echte smaak kunnen betrappen.
29/04/13
Sanne Rispens
stewardessen

Er hangt een orgie in de lucht

Op de ultieme lentedag hangt de liefde in de lucht.
29/04/13
Maartje Smits
Roes

Roes

“Het! Doet! Zo’n! Pijn!”
23/04/13
Laura van der Haar
stuifmeel voor het vlieggat

Over vier jaar zijn we allemaal dood

Het gaat slecht met de honingbij, maar aan wie ligt dat eigenlijk?
18/04/13
Maartje Smits
Cynisme is for parents bw (width 540)

Reportage:
Cynisme is voor onze ouders

Emy leert dankzij een cursus van de Nieuwe Liefde in acht avonden de wereld en haar sores te doorgronden.
17/04/13
Emy Koopman
spring-breakers-image09

Filmtrialoog:
Spring Breakers

De film is een persiflage op de MTV-cultuur, maar tevens gewoon geil.
16/04/13
Redactie
lui zijn

De kunst der luiheid:
Aantekeningen van een afwezige

Lui zijn is hard werken.
12/04/13
Gastbijdrage
verjaardag

Anna bezoekt:
de zestigste verjaardag (van haar schoonvader)

"Ik probeer te onthouden wie bij wie hoort en wie aardig is."
11/04/13
Anna van Leeuwen
Meer Journalistiek laden »