14 september 2012

Anna telt mee

De verkiezingen zijn voorbij, maar nog niet ieders leed is geleden. De stemmen moeten worden geteld. In een te warm stemlokaal fladderen woensdagavond vijf verhitte Tellers met opengevouwen stembiljetten van de stapel van Lijst 2, richting de stapel van Lijst 6 en weer terug naar Lijst 2. Anna telt ook mee en wordt goed in de gaten gehouden: “Nee, nu kijk je bij 11, maar je bent bij 19!”

“Wat is de stand?” Een vrouw in een rood sportbroekje komt het stembureau binnengesprint.
Het is kwart voor negen. “Wat bedoelt u, hoeveel mensen er hier al hebben gestemd?” vraagt een van de mannen aan de andere kant van de tafel.
“Nee… VVD of PvdA?” Ze is buiten adem. Boven haar sportschoenen prijken paarse beenwarmers en afgetrainde bruine benen.
“Dat weten we nog niet, we gaan zo tellen!” Met zijn hoofd knikt hij in onze richting.
Wij zijn de Tellers, wij zitten al klaar.

“Wat heb jij gedaan en heb je al spijt?”

Er mag nog vijftien minuten worden gestemd. De vrouw neemt zuchtend haar stembiljet in ontvangst en schreeuwt even later uit het stemhokje: “Mag ik hier bellen?”. Alles aan de vrouw is luid, ook de stem van haar vriendin door de telefoon. “Wat heb jij gedaan en heb je al spijt?”, wil de vrouw in het rode sportbroekje van haar weten. Even luistert ze, de dames overleggen en dan besluit ze: “Oké, dan doe ik principieel. Ik doe principieel.”

Ondertussen is een kale man met een bril binnengekomen. Zijn dochtertje, dat al in bed had kunnen liggen, komt bij ons zitten. Ze kijkt een paar druiven uit onze handen en maakt aanstalten met de bordjes te spelen. De bordjes 1 t/m 21 die wij straks in dit lokaal zullen uitstallen. Ik geef haar nog een druif, het helpt.
Haar vader roept: “Wil jij voor pappa op de PVV stemmen?” Zijn knappe lange donkere vrouw krijgt haar stembiljet. De ouders verdwijnen in twee hokjes. Het meisje krijgt nog één druif en wordt dan door haar moeder opgetild boven de grijze kliko. De kale man met de bril neemt een foto terwijl het meisje het biljet loslaat. Iedereen in het stembureau kijkt in stilte hoe het landt op het principiële biljet van de vrouw met het rode sportbroekje.

Een paar minuten voor negen komt een Marokkaans meisje met geblondeerde krullen binnen. Ze draagt een bruine jas die op een slaapzak lijkt, een natte slaapzak. “Ja, uhm,” begint ze, “ja, dussuh, mijn neefje heeft mijn stempas verscheurd, maar ik heb gewoon mijn identiteitsbewijs bij me, dus ik kan gewoon stemmen toch?” Dat kan niet. “Maar ik had gelezen…” ze probeert het maar eventjes. Dan vraagt ze: “En, hoe doet de PvdA het? Ik hoop dat ze het goed doen!” “Dat hoop ik ook,” zegt een van de mannen achter de tafel. “Bent u ook voor de PvdA?” De man twijfelt even, en iedereen lacht zonder geluid met hem mee, het zal ongepast zijn politiek kleur te bekennen in het stembureau. “O nee, nee,” zegt het meisje dan, en ze wijst honend, haast flirtend naar hem, “u bent PVV, nou zie ik het al, u bent PVV!” Opgelucht lachen we nu allemaal met geluid. Het meisje roept: “Nou daahaag!” Ze zwaait en is weg. Dan gaan de deuren dicht.

Nu wordt de grijze kliko van het plastic hesje met het wapen van de stad ontdaan.
Er komt een sleutel, die past op het slotje.

Er heeft zich deze dag in dit stembureau tot nu toe één bijzonderheid voorgedaan, heb ik inmiddels gelezen in het proces-verbaal. Er heeft één kiezer bezwaar gemaakt, omdat er een camera in het stemlokaal aanwezig is. Die is vervolgens afgedekt, staat in het proces-verbaal. Met behulp van een gekleurde sok, zie ik nu. Ik vraag me af wiens sok het is.

De kliko wordt omgekeerd en de stembiljetten uitgestort op het blauwe zeil. De voorzitter, Erwin of Edwin heet hij, vraagt twee keer: “Is hij leeg?” En dan nog een keer. Pas die derde keer begrijp ik het. Hij wil niet weten of de stembus leeg is, hij moet horen van ons dát de stembus leeg is. Volgens protocol, maar ook een beetje alsof hij een goocheltruc gaat doen.

We maken stapeltjes van twintig biljetten. Teller E, die naast mij op de grond zit, is een stuk sneller dan ik. Als we uitgeteld zijn heeft zij 220 biljetten, ik kom maar tot 160. Alle stapels samen hebben we er meer dan zevenhonderd.
Vervolgens moeten de stembiljetten worden uitgevouwen en verdeeld.
De voorlopige uitslag moet zo spoedig mogelijk worden doorgebeld aan de wijkambtenaar.

Terwijl we hier op de grond zitten vraag ik me af wat de anderen hebben gestemd. Het heeft iets heel linksigs zo samen in een lokaal, een beetje te warm, een beetje gehaast, we drinken sap uit plastic bekertjes die we angstvallig ver van al het papierwerk vandaan houden, we eten pitloze druiven en we haasten ons.
De taken zijn verdeeld. Twee mensen vouwen, de rest loopt rond. Het lijkt alsof we een illegale krant in elkaar zetten. De deuren op slot, de hoofden gebogen over vellen papier die veel te groot zijn om te hanteren. “Deze is blanco…”, verklaren we allemaal een keer, om na een paar seconden staren te roepen, “o nee, toch niet…” Soms is het rood gemaakte vakje lastig te vinden.

“Ik ben de ene stem voor de Piratenpartij aan het invullen bij de Soeverein Onafhankelijke Pioniers Nederland.”

Terwijl de stapel van Samsom groeit en hij zowel links en rechts (voor de kijker, niet voor de kiezer) Lijst 1 en 3 ver achter zich laat, valt mijn oog op het bordje 4. Na een kwartier tellen zijn we nog geen enkele stem op het CDA tegengekomen. Twee stembiljetten verklaren we ongeldig. Iemand heeft twee hokjes van twee PvdA’ers rood gemaakt, een ander zette een kruis boven Lijst 1.

Als we uitgeteld zijn vraagt Erwin of Edwin: “Van wiens telefoon mag ik gebruik maken?” Weer weet ik niet of het een echte vraag is of een formaliteit. Hij belt de voorlopige uitslag door, ook al klopt het totaal niet helemaal, tien stemmen zijn we in de loop van het tellen kwijtgeraakt.

Na het voorlopige tellen, volgt het echte tellen. En terwijl ik de resultaten van Lijst 11 tot en met 21 mag invullen, met pen op het officiële papier, niet meer in klad, word ik berispt: “Nee, nu kijk je bij 11, maar je bent bij 19!” Verdomme, inderdaad, ik ben de ene stem voor de Piratenpartij aan het invullen bij de Soeverein Onafhankelijke Pioniers Nederland. Het duizelt me.

Even later zit ik op een post-it te turven, terwijl Teller M roept: “2! 7! 5! 4!” maar ook “27! en 45.” Ik heb me nooit gerealiseerd dat een stem op de nummers 2 t/m lijstduwer de Tellers extra werk oplevert. Op mijn post-it komen steeds meer getallen te staan, eventuele Kamerleden met streepjes er achter. Die streepjes zijn de kiezers, 126 stuks kan ik er op één post-it kwijt. Edwin of Erwin wordt steeds roder. “Hadden we Lijst 5 nou al?” In de stapel ‘PvdA overige stemmen’ komen vier vermiste stemmen boven water.

Teller H is inmiddels zo onzeker geworden dat hij samen wil tellen. Letterlijk samen. Teller E zit naast hem en ik hoor hoe ze hardop van één naar veertig tellen. Langzaam, want anders wordt het ‘weer een zooitje’ volgens Teller H. Ik doe mijn best mijn tel niet kwijt te raken. Het lokaal ruikt naar zweet en we vergeten de mini-Marsjes en cake te eten die in een van de stemhokjes zijn uitgestort.

Als de stemmen zijn geteld en het totaal klopt, de tien verdwenen stemmen zijn teruggevonden, juichen we eventjes. Kort. De stembiljetten liggen als bundels vodjes op de grond. Nu zijn er allerlei enveloppen die moeten worden gevuld en verzegeld. De stemmen worden geturfd. Letterlijk. In vakjes die vijf stemmen vertegenwoordigen moeten vijf streepjes worden gezet. Iemand leest voor: “Lijst 6, de lijsttrekker, 52 stemmen” en een ander moet 52 streepjes zetten. We vertalen elke stem dus van stapels naar de voorlopige uitslag, naar bellen, naar opnieuw tellen, naar roepen, naar post-its, naar de uitslag in pen en dan naar turven.

Het proces-verbaal, dat eruit ziet als een belastingaangifte, met kolommen met cijfers die voortdurend moeten worden opgeteld en afgetrokken, wordt verder ingevuld. De biljetten worden in zakken gestopt, verzegeld. Het een en ander wordt in de grijze kliko gestopt, die weer op slot gaat.
We schudden elkaars handen en we mogen naar huis.

Bij de uitgang zie ik dat Teller H het gezelschap van Teller X van het aangrenzende stembureau heeft opgezocht. Daar werd geteld op muziek hoorden we. “Dan was het bij ons ook veel sneller gegaan”, zegt hij tegen haar. Ze knikt, terwijl ze nonchalant tegen de muur leunt.

Het is tegen middernacht. Er hebben zich geen bijzonderheden meer voorgedaan.
Wel heeft iemand een gekleurde sok achtergelaten in het stembureau. En het ziet er naar uit dat Teller H gaat scoren.

Columns & Commentaar

Luisteren

TIP:
Luisteren

Zet je gedachten eens uit en je oren open, want er valt zoveel te beluisteren.
20/05/13
Emy Koopman
HT-02

Hard//talk:
Ik wil het niet weten

Iedereen heeft het over geamputeerde borsten: "Wanneer wordt discretie zelf een taboe?"
16/05/13
Miriam van Ommeren
mammas

TIP:
Mama’s

Maartje geeft haar moeder voor moederdag een vrouw van 61 in een dierenpak.
12/05/13
Maartje Smits
HT-05

Hard//talk:
Geen actie, geen gezeur

Een witte ballon en een kartonnen bordje waren de enige wapenfeiten tijdens de kroning van Willem-Alexander.
10/05/13
Roos Euwe
HT-03

Hard//talk:
Vergeldingsdrang

Seksisme lag aan de basis van trollreacties op schrijver Amanda Filipacchi.
09/05/13
Anne Elshof
Muchos

Het eetwezen:
Gezonde Ovenschotel

Driewekelijks de spinsels van en over het eetwezen. Hoe ook een 'gezonde ovenschotel' een kwestie van perspectief kan zijn.
08/05/13
Hiske Versprille
Joyce_01

Re:
Schoolvakantie

In België duurt de zomervakantie echt oneindig lang, maar daar dreigt verandering in te komen.
07/05/13
Joyce De Badts
roze champagne

Column:
Roze champagne

Terwijl een serveerster gehuld in tepelkwastjes nog een glas roze champagne inschenkt, hoort Noor de stem van haar vader.
07/05/13
Noor Spanjer
HT-06

Hard//talk:
Het akkoordenkabinet

Floris maakt de tussenstand op van Rutte II.
03/05/13
Floris Solleveld
ondertekening

Re:
Handtekening

Wat Beatrix dacht toen ze de ondertekende akte in handen kreeg.
02/05/13
Jan Postma
creche

Column:
De crèche

"Tijdens het zingen keek ik voorzichtig om mij heen. Alle peuters staarden mij vol ongeloof aan."
01/05/13
Kasper van Royen
Baarmoeder

TIP:
Baarmoeder

Kruip eens terug in de baarmoeder. Bij wijze van spreken dan.
29/04/13
Rutger Lemm
HT-02

Hard//talk:
Profiteurs

Bulgaren streken Nederlandse subsidies op.
26/04/13
Thomas Rietstra
Sensuele artisjok

TIP:
Eet de lente

"Haar naam is Cynara, en haar blik is verleidelijk, voorzichtig en onweerstaanbaar. "
25/04/13
Roos Euwe
DavidFosterWallace1

TIP:
A supposedly fun thing I’ll never do again

"De David Foster Wallace die ik ken, is boven alles hilarisch."
24/04/13
Emy Koopman
Meer Columns & Commentaar laden »

Artistiek

banaan_ALSnijders

ZKV:
Banaan

Een Zeer Kort Verhaal van A.L. Snijders. "Gekookt en gebakken voedsel, soepen en sauzen, de varkens vonden het heerlijk."
20/05/13
A.L. Snijders
Schermafbeelding 2013-05-19 om 13.47.11

Nog nooit gedaan:
iPhone

Flo doet het een dagje zonder.
19/05/13
Gastbijdrage
M2061M-1015

Hard//hoofd-kijkt:
60 Seconds of Freedom

In ‘60 Seconds of Freedom’ zweven gebouwen als ruimtevaartuigen door de lucht.
17/05/13
Tessa Verheul
05 13 HH encyclopedie van het boerenleven JOOST DEKKERS 3

Encyclopedie van het boerenleven:
Nacht

Willem vertelt over zijn jeugd op de boerderij van zijn ouders. "In mijn pyjama kroop ik onder het voerhek door het hok in."
17/05/13
Willem Claassen
mutskapsel

Kort verhaal:
Mutshoofd

Een nieuw kort verhaal van Stephan M. Horvath.
15/05/13
Stephan M. Horvath
Schermafbeelding 2013-05-14 om 08.14.00

Een verfilmde sms

Filmmaker Floris Schäfer ontving een sms van hard//hoofd-columnist Kasper van Royen. Het leverde een merkwaardig project op.
14/05/13
Gastbijdrage
FLO

Nog nooit gedaan

Striptekenaar Flo over de dingen die hij nog nooit gedaan heeft. De komende acht weken iedere zondag op hard//hoofd.
12/05/13
Gastbijdrage
cappucino

Nieuws in beeld:
Hoe ontdek ik Gods plan?

Het belang van God en cappuccino.
11/05/13
Beeldredactie
Liesbeth de Feyter

Kort verhaal:
Ontvankelijke flanken

Berend vraagt: "Zit je wel stevig in je sexuele energie?" "Nu je het zegt," mompelt ze en staart in haar theewater.
10/05/13
Gastbijdrage
boerenleven uierdoek

Encyclopedie van het boerenleven:
Uierdoeken

Willem vertelt over zijn jeugd op de boerderij van zijn ouders. "Voor mijn moeder scheelde het nauwelijks. Vier keer per week had ze een wasmachine vol met uierdoeken (90 graden)."
08/05/13
Willem Claassen
yesfontein

Mariekes III:
Fontein

Marieke wordt natgespoten door een fontein, of nee eigenlijk wordt haar zelfportret nat, of nee, eigenlijk is de fontein het zelfportret.
02/05/13
Marieke Zwart
03 13 MELKEN 600

Encyclopedie van het boerenleven:
Melken

Willem vertelt over zijn jeugd op de boerderij van zijn ouders. "Steeds opnieuw keek ik door de smalle opening in de muur. Daarachter stonden de koeien die nog gemolken moesten worden."
01/05/13
Willem Claassen
We hebben een koning (width 540)

Kroningsgedicht

We hebben een koning, kroon hem met doornen.
29/04/13
Floris Solleveld
Illustratie: Liesbeth Defecter

Kort verhaal:
Op zolder

"Blokkeer die energie niet, muts! Laat het doorstromen!"
26/04/13
Gastbijdrage
04 13 HH mixtape JOOST DEKKERS

Mixtape:
Jazz

"Ik leerde jazz waarderen met Coltrane. In eerste instantie lijkt dit heel toegankelijk, maar dan volgt zo'n waanzinnige improvisatie."
26/04/13
Redactie
Meer Artistiek laden »

Journalistiek

Arrested Development

TV:
Het einde van zapvriendelijkheid

Waarom Arrested Development mocht terugkomen.
17/05/13
Daan Windhorst
Hannah Arendt width 540

Interview:
Margarethe von Trotta over Hannah Arendt

"Hannah Arendt argumenteerde als een man: helder, intelligent, overtuigd van zichzelf."
16/05/13
Gastbijdrage
Foto 1

Reportage:
The Karl Code

"Lachen wou je dat ik deed, hè?"
14/05/13
Meredith Greer
gelukkigalleen_2

Gelukkig alleen

Wat is er mis met singles? Niks, vindt Emy. Zij ging op zoek naar alleenstaande rolmodellen.
13/05/13
Emy Koopman
overmars194

Re:
Ajax

Noor zag hoe Ajax landskampioen werd. En ze zag hoe Marc Overmars zag dat Ajax landskampioen werd.
10/05/13
Noor Spanjer
Jurassic Park 3D

Filmtrialoog:
Jurassic Park 3D

Er stampt een T-Rex voor de bioscoopdeur rond.
09/05/13
Redactie
Merlijn van Bijsterveld

De Videotheek:
SEXY

Sexy films, om de lente een beetje te voelen.
03/05/13
Videoredactie
Máxima: reina de la moda of girl next door?

Máxima:
reina de la moda of girl next door?

Sanne heeft Máxima nog nooit op echte smaak kunnen betrappen.
29/04/13
Sanne Rispens
stewardessen

Er hangt een orgie in de lucht

Op de ultieme lentedag hangt de liefde in de lucht.
29/04/13
Maartje Smits
Roes

Roes

“Het! Doet! Zo’n! Pijn!”
23/04/13
Laura van der Haar
stuifmeel voor het vlieggat

Over vier jaar zijn we allemaal dood

Het gaat slecht met de honingbij, maar aan wie ligt dat eigenlijk?
18/04/13
Maartje Smits
Cynisme is for parents bw (width 540)

Reportage:
Cynisme is voor onze ouders

Emy leert dankzij een cursus van de Nieuwe Liefde in acht avonden de wereld en haar sores te doorgronden.
17/04/13
Emy Koopman
spring-breakers-image09

Filmtrialoog:
Spring Breakers

De film is een persiflage op de MTV-cultuur, maar tevens gewoon geil.
16/04/13
Redactie
lui zijn

De kunst der luiheid:
Aantekeningen van een afwezige

Lui zijn is hard werken.
12/04/13
Gastbijdrage
verjaardag

Anna bezoekt:
de zestigste verjaardag (van haar schoonvader)

"Ik probeer te onthouden wie bij wie hoort en wie aardig is."
11/04/13
Anna van Leeuwen
Meer Journalistiek laden »