30 mei 2012

TIP:
Stacken

Sinds een maand of twee heb ik een iPhone: op de dag dat mijn relatie uitging werd ik door mijn provider gebeld of ik nou alsjeblieft eens een keer een nieuwe telefoon wilde aanschaffen. Al jaren ramde ik op de steeds stroever wordende knopjes van mijn versleten Nokia, en behalve dat deze vooroorlogse telefoon maatje koelkast als atypisch stijlicoon fungeerde, was ik vooral blij met de batterij die het altijd langer dan een week volhield.

Maar goed: de provider belde, ik was verdrietig en kwetsbaar en verwachtte dat deze telefoon, waardoor ik ‘continu online’ zou kunnen zijn, mijn gevoel van eenzaamheid kon verhelpen. ‘Altijd in contact met je vrienden!’ galmde de stem van de reclame door mijn hoofd, en die vrienden, die had ik nu nodig. Dus ging ook ik overstag.

De vraag is alleen: hoeveel contact met mijn vrienden heb ik nu? Als ik eenmaal in Real Life -na hevig heen en weer ge-sms over waar en hoe laat- met mijn vrienden in de kroeg zit, duurt het niet lang voordat een van ons uit tuned, letterlijk het gesprek verlaat. Een hand onder tafel zoekt in een tas naar een telefoon, gevolgd door een laf argument: ‘ja ik moet even Whatsappen want hij weet niet waar we zijn’ of ‘ik check m’n mail want weet-ik-veel zei dat ie terug zou mailen’. Je noemt een film waarvan je de titel niet meer weet of vertelt over je nieuwe scharrel waar je het blote-benen-spel mee hebt gespeeld en voor je het weet zoekt je vriendin online alle informatie op. Het wereldwijde web interfereert dusdanig met onze fysieke werkelijkheid dat we continue op twee plaatsen tegelijk zijn. En dat is niet -altijd- bevorderlijk voor de ‘flow’ van een samenzijn.

Ook ik maak me hieraan schuldig. Natuurlijk, het is verleidelijk, makkelijk en soms zelfs een lekkere ontsnapping om even niet deel te nemen aan wat er werkelijk gebeurt. En het verslaan van mijn vrienden met wordfeud is een dagelijkse strijd geworden, die continue lonkt. Toch verplicht ik mijn gezelschap zo nu en dan om de telefoons te stacken, op te stapelen: wie het eerst zijn mobiel uit de stapel pakt, verliest. Hoe kinderachtig deze oplossing ook mag zijn (weet je nog dat je ouders vroeger het ‘hoe-lang-kan-jij-stil-zijn’ spel met je speelde?), het werkt wel.

Connected in plaats van contact: een gevoel van ‘in verbinding staan met’ is iets, meer dan contact, wat een iPhone belooft en naar mijn idee waarmaakt. En dat gevoel is de laatste twee maanden meer dan welkom geweest: alleen al omdat er veel Real Life Experience uit voortvloeide waarin de iPhone even helemaal geen rol speelde.

Columns & Commentaar

HT-02

Hard//talk:
Ik wil het niet weten

Iedereen heeft het over geamputeerde borsten: "Wanneer wordt discretie zelf een taboe?"
16/05/13
Miriam van Ommeren
mammas

TIP:
Mama’s

Maartje geeft haar moeder voor moederdag een vrouw van 61 in een dierenpak.
12/05/13
Maartje Smits
HT-05

Hard//talk:
Geen actie, geen gezeur

Een witte ballon en een kartonnen bordje waren de enige wapenfeiten tijdens de kroning van Willem-Alexander.
10/05/13
Roos Euwe
HT-03

Hard//talk:
Vergeldingsdrang

Seksisme lag aan de basis van trollreacties op schrijver Amanda Filipacchi.
09/05/13
Anne Elshof
Muchos

Het eetwezen:
Gezonde Ovenschotel

Driewekelijks de spinsels van en over het eetwezen. Hoe ook een 'gezonde ovenschotel' een kwestie van perspectief kan zijn.
08/05/13
Hiske Versprille
Joyce_01

Re:
Schoolvakantie

In België duurt de zomervakantie echt oneindig lang, maar daar dreigt verandering in te komen.
07/05/13
Joyce De Badts
roze champagne

Column:
Roze champagne

Terwijl een serveerster gehuld in tepelkwastjes nog een glas roze champagne inschenkt, hoort Noor de stem van haar vader.
07/05/13
Noor Spanjer
HT-06

Hard//talk:
Het akkoordenkabinet

Floris maakt de tussenstand op van Rutte II.
03/05/13
Floris Solleveld
ondertekening

Re:
Handtekening

Wat Beatrix dacht toen ze de ondertekende akte in handen kreeg.
02/05/13
Jan Postma
creche

Column:
De crèche

"Tijdens het zingen keek ik voorzichtig om mij heen. Alle peuters staarden mij vol ongeloof aan."
01/05/13
Kasper van Royen
Baarmoeder

TIP:
Baarmoeder

Kruip eens terug in de baarmoeder. Bij wijze van spreken dan.
29/04/13
Rutger Lemm
HT-02

Hard//talk:
Profiteurs

Bulgaren streken Nederlandse subsidies op.
26/04/13
Thomas Rietstra
Sensuele artisjok

TIP:
Eet de lente

"Haar naam is Cynara, en haar blik is verleidelijk, voorzichtig en onweerstaanbaar. "
25/04/13
Roos Euwe
DavidFosterWallace1

TIP:
A supposedly fun thing I’ll never do again

"De David Foster Wallace die ik ken, is boven alles hilarisch."
24/04/13
Emy Koopman
moeder

Column:
Moeder

"Ineens realiseer ik me dat de ijskast waarop de kaart nu hangt, precies op de plek staat waar ik ooit uit mijn moeder kwam."
24/04/13
Noor Spanjer
Meer Columns & Commentaar laden »

Artistiek

05 13 HH encyclopedie van het boerenleven JOOST DEKKERS 3

Encyclopedie van het boerenleven:
Nacht

Willem vertelt over zijn jeugd op de boerderij van zijn ouders. "In mijn pyjama kroop ik onder het voerhek door het hok in."
17/05/13
Willem Claassen
mutskapsel

Kort verhaal:
Mutshoofd

Een nieuw kort verhaal van Stephan M. Horvath.
15/05/13
Stephan M. Horvath
Schermafbeelding 2013-05-14 om 08.14.00

Een verfilmde sms

Filmmaker Floris Schäfer ontving een sms van hard//hoofd-columnist Kasper van Royen. Het leverde een merkwaardig project op.
14/05/13
Gastbijdrage
FLO

Nog nooit gedaan

Striptekenaar Flo over de dingen die hij nog nooit gedaan heeft. De komende acht weken iedere zondag op hard//hoofd.
12/05/13
Gastbijdrage
cappucino

Nieuws in beeld:
Hoe ontdek ik Gods plan?

Het belang van God en cappuccino.
11/05/13
Beeldredactie
Liesbeth de Feyter

Kort verhaal:
Ontvankelijke flanken

Berend vraagt: "Zit je wel stevig in je sexuele energie?" "Nu je het zegt," mompelt ze en staart in haar theewater.
10/05/13
Gastbijdrage
boerenleven uierdoek

Encyclopedie van het boerenleven:
Uierdoeken

Willem vertelt over zijn jeugd op de boerderij van zijn ouders. "Voor mijn moeder scheelde het nauwelijks. Vier keer per week had ze een wasmachine vol met uierdoeken (90 graden)."
08/05/13
Willem Claassen
yesfontein

Mariekes III:
Fontein

Marieke wordt natgespoten door een fontein, of nee eigenlijk wordt haar zelfportret nat, of nee, eigenlijk is de fontein het zelfportret.
02/05/13
Marieke Zwart
03 13 MELKEN 600

Encyclopedie van het boerenleven:
Melken

Willem vertelt over zijn jeugd op de boerderij van zijn ouders. "Steeds opnieuw keek ik door de smalle opening in de muur. Daarachter stonden de koeien die nog gemolken moesten worden."
01/05/13
Willem Claassen
We hebben een koning (width 540)

Kroningsgedicht

We hebben een koning, kroon hem met doornen.
29/04/13
Floris Solleveld
Illustratie: Liesbeth Defecter

Kort verhaal:
Op zolder

"Blokkeer die energie niet, muts! Laat het doorstromen!"
26/04/13
Gastbijdrage
04 13 HH mixtape JOOST DEKKERS

Mixtape:
Jazz

"Ik leerde jazz waarderen met Coltrane. In eerste instantie lijkt dit heel toegankelijk, maar dan volgt zo'n waanzinnige improvisatie."
26/04/13
Redactie
jazzitup

Jazz it Up

Acht beeldmakers één thema.
25/04/13
Beeldredactie
Agnes Loonstra_Europa-Geert Mak

Boekensteden

Over steden die alleen in boeken bestaan.
25/04/13
Redactie
In de zeik genomen

Verpleegpoëet:
In de zeik genomen

"Die jongen is hier nog steeds bezig, ik snap niet dat jullie geen bekende sturen, mijn vrouw wordt hier doodzenuwachtig van."
23/04/13
Sander Ritman
Meer Artistiek laden »

Journalistiek

Hannah Arendt width 540

Interview:
Margarethe von Trotta over Hannah Arendt

"Hannah Arendt argumenteerde als een man: helder, intelligent, overtuigd van zichzelf."
16/05/13
Gastbijdrage
Foto 1

Reportage:
The Karl Code

"Lachen wou je dat ik deed, hè?"
14/05/13
Meredith Greer
gelukkigalleen_2

Gelukkig alleen

Wat is er mis met singles? Niks, vindt Emy. Zij ging op zoek naar alleenstaande rolmodellen.
13/05/13
Emy Koopman
overmars194

Re:
Ajax

Noor zag hoe Ajax landskampioen werd. En ze zag hoe Marc Overmars zag dat Ajax landskampioen werd.
10/05/13
Noor Spanjer
Jurassic Park 3D

Filmtrialoog:
Jurassic Park 3D

Er stampt een T-Rex voor de bioscoopdeur rond.
09/05/13
Redactie
Merlijn van Bijsterveld

De Videotheek:
SEXY

Sexy films, om de lente een beetje te voelen.
03/05/13
Videoredactie
Máxima: reina de la moda of girl next door?

Máxima:
reina de la moda of girl next door?

Sanne heeft Máxima nog nooit op echte smaak kunnen betrappen.
29/04/13
Sanne Rispens
stewardessen

Er hangt een orgie in de lucht

Op de ultieme lentedag hangt de liefde in de lucht.
29/04/13
Maartje Smits
Roes

Roes

“Het! Doet! Zo’n! Pijn!”
23/04/13
Laura van der Haar
stuifmeel voor het vlieggat

Over vier jaar zijn we allemaal dood

Het gaat slecht met de honingbij, maar aan wie ligt dat eigenlijk?
18/04/13
Maartje Smits
Cynisme is for parents bw (width 540)

Reportage:
Cynisme is voor onze ouders

Emy leert dankzij een cursus van de Nieuwe Liefde in acht avonden de wereld en haar sores te doorgronden.
17/04/13
Emy Koopman
spring-breakers-image09

Filmtrialoog:
Spring Breakers

De film is een persiflage op de MTV-cultuur, maar tevens gewoon geil.
16/04/13
Redactie
lui zijn

De kunst der luiheid:
Aantekeningen van een afwezige

Lui zijn is hard werken.
12/04/13
Gastbijdrage
verjaardag

Anna bezoekt:
de zestigste verjaardag (van haar schoonvader)

"Ik probeer te onthouden wie bij wie hoort en wie aardig is."
11/04/13
Anna van Leeuwen
de kus

Een man met een vrouwenprobleem

Een betere vraag is: kunnen mannen seks hebben zoals vrouwen?
10/04/13
Rutger Lemm
Meer Journalistiek laden »